Český ráj

Další významy jsou uvedeny na stránce Český ráj (rozcestník).

Český ráj (německy Böhmisches Paradies) je název pro území ve středním Pojizeří, které vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek. Geograficky je region vymezen spojnicí Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Hodkovice nad Mohelkou, vrch Kopanina, Železný Brod, Semily, Nová Paka, Jičín, Kopidlno, Sobotka a Dolní Bousov.[1]

Název Český ráj původně označoval oblast Litoměřicka (dnes zvanou Zahrada Čech), osídlenou německy mluvícím obyvatelstvem. Současné vymezení vzniklo ve 2. polovině 19. století. Jako jeho autoři bývají uváděni lázeňští hosté, kteří navštěvovali lázně Sedmihorky, první doložené použití však pochází od redaktora Václava Durycha z roku 1886.[2]

Území ležící zhruba 90 km severovýchodně od Prahy je přibližně ohraničeno městy: Sobotka, Mnichovo Hradiště, Sychrov, Frýdštejn, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou, ŽelezniceJičín. Za "srdce Českého ráje" je tradičně považován Turnov. Hlavními dominantami kraje je hora Kozákov a zřícenina hradu Trosky. Oblast Českého ráje je charakteristická pískovci, které zde vznikly v druhohorách na okrajích tehdejšího moře. Významná jsou také skalní města, především Prachovské skály, Příhrazské skály, Hruboskalsko a rybníky, např. Žabakor, Komárovský rybník a rybníky v podtroseckých a podkosteckých údolích. K pozoruhodným prvkům skalních měst patří jeskyně, pseudozávrty, skalní brány a okna.

mapa CHKO Český ráj
Mapa CHKO Český ráj

Český ráj je také název pro chráněnou krajinnou oblast existující od roku 1955, jež obsahuje pouze tři menší nespojitá území v rámci větší pomyslné oblasti turistického regionu. V roce 2002 došlo k rozšíření rozlohy CHKO z 92 km2 na 181 km2[3]. CHKO Český ráj je nejstarším velkoplošných chráněným územím v České republice. V roce 2005 byl Český ráj zařazen do evropské sítě geoparků UNESCO.[4] CHKO se nachází na území tří krajů a čtyř okresů – Královéhradecký kraj (okres Jičín), Liberecký kraj (okresy Semily a Jablonec nad Nisou) a Středočeský kraj (okres Mladá Boleslav). Sídlo CHKO Český ráj je v Turnově. Na území CHKO se nachází 2 národní přírodní památky, 11 přírodních rezervací a 11 přírodních památek.

Český ráj se zpravidla člení na několik území:

Napříč regionem vede Zlatá stezka Českého ráje.[5] V Českém ráji se nachází mnoho značených turistických stezek a cyklotras. V roce 2019 navštívilo Český ráj 1,9 milionu turistů[6]. Mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v regionu patří Škoda Auto muzeum, Zámecký resort Dětenice, Prachovské skály, Hrad a zámek Staré Hrady, Trosky a zámek Sychrov.

  1. S.R.O, as4u cz. Informace o regionu. Český ráj [online]. [cit. 2020-09-30]. Dostupné online. 
  2. ZILYNSKYJ, Bohdan. Příběh "odsunu" Českého ráje z německy mluvícího Litoměřicka v 70. letech 19. století na česky mluvící Turnovsko [online]. Antikomplex [cit. 2013-02-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-18. 
  3. S.R.O, VIZUS CZ. Charakteristika oblasti. AOPK ČR [online]. [cit. 2020-09-30]. Dostupné online. 
  4. Geopark. www.geoparkceskyraj.cz [online]. [cit. 2020-09-30]. Dostupné online. 
  5. Zlatá stezka Českého ráje. www.zlatastezkaceskehoraje.cz [online]. [cit. 2020-09-30]. Dostupné online. 
  6. WWW.NASEPOJIZERI.CZ, Naše Pojizeří |. Jaká byla návštěvnost Českého ráje v roce 2019?. www.nasepojizeri.cz [online]. [cit. 2020-09-30]. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]