See artikkel vajab toimetamist. (Detsember 2021) |
See artikkel ootab keeletoimetamist. (Detsember 2021) |
"Ace Attorney" (inglise keeles sõna-sõnalt 'äss advokaat') on Capcomi välja töötatud seiklusmängude sari, kus mängija lahendab mõrvajuhtumeid juurdluste ja kohtuistungite kaudu.
Sarja juhatas sisse "Phoenix Wright: Ace Attorney" ning pärast seda on sarjas ilmunud veel 12 mängu, mille hulka kuuluvad nii pealiini mängud kui ka kõrvalised mängud. "Ace Attorney" mänge peetakse üheks visuaalromaanide populariseerijaks läänes. Sarja mänge on ostetud maailmas üle 8,2 miljoni eksemplari[1] (30. juuni 2021 seisuga). Selle sarja põhjal on tehtud mitut liiki adaptatsioone, näiteks manga, anime, mängufilm ja veel.
Esimesena avaldati 2001. aastal Jaapanis "Phoenix Wright: Ace Attorney", mis tuli välja Game Boy Advance konsoolil. Läände toodi see 2005. aastal inglise keelde tõlgituna Nintendo DS konsoolil.[2] Kompilatsioone on tehtud ka juba avaldatud mängudest, näiteks mängust "Phoenix Wright: Ace Attorney Triology", mis sisaldab "Ace Attorney" sarja kolme esimest mängu ning on saadaval Microsoft Windowsi, Nintendo 3DS, Androidi ja iOS-i jaoks. Samuti on moodustatud mängude komplekt "The Great Ace Attorney Chronicles", kus on koos mängud "The Great Ace Attorney Adventures" ja "The Great Ace Attorney 2: Resolve". See on saadaval Microsoft Windowsi jaoks ning ka Nintendo Switchi ja PlayStation 4 konsooli jaoks.
"Ace Attorney" mängud on visuaalromaanid, kus mängija mitme peatüki jooksul kontrollib advokaati ja kaitseb mitmesuguseid kliente. Mänguviis on jaotatud kaheks. Kõigepealt on juurdlused, kus mängija liigub üha uutesse asukohtadesse, räägib tegelastega ja kogub süütõendeid.[3]
Pärast seda toimuvad kohtuistungid, mis on mängude peamine osa. Seal saab tunnistajate ja muude tegelaste jutu kaudu selgeks, kas mängija kontrollitava advokaadi klient on süütu või mitte. Kohtuistungite jooksul tuleb ristküsitleda pealtnägijaid ja leida vastuolusid. Vastuolu leides tuleb mängijal valida õige tõend ja näidata seda ette.[4] Kui see õnnestub, osutab advokaat sõrmega pealtnägija suunas ja hüüab "Objection!", mis puhul muusika muutub ja tunnistaja jutus olevad vead paljastatakse. Sellist sündmuste ahelat võib pidada selle sarja puhul ikooniliseks.[5] Kui see aga ei õnnestu ja mängija näitas ette vale tõendi, saab mängija karistada. Kui on juba mitu korda valesid tõendeid ette näidatud, siis kohtunik kuulutab kliendi süüdi ja mäng on läbi.
Mitmed "Ace Attorney" mängud tutvustavad uusi lisandeid veel juba olemasolevale mänguviisile, näiteks mängus "Phoenix Wright: Ace Attorney – Justice For All" mängus tulevad juurde "psüühika lukud" (ingl. k psyche-locks), mida on näha juurdlustel, kui üks tunnistajatest hoiab mingisugust saladust. Neid lukke saab murda, kui näidata ette mitmesuguseid tõendeid.[6] Mängus "Apollo Justice: Ace Attorney" mängus tuleb juurde "tajumissüsteem" (ingl. k perceive system), kus mängija otsib pealtnägija närvilisi harjumusi.[7] Selliseid näiteid mänguviisi lisanditest on veel palju, peaaegu iga uus mäng sarjas tutvustab mingi uue mängumehaanika.
Mängusarja algatas Shu Takumi, kes kirjutas ja juhtis esimest kolme mängu sarjas.[8] Esimese mängu kallal sarjas töötas seitse inimest ja see saadi kümne kuuga valmis.[9] Mängud said alguse 2000. aastal, kui Shu Takumile anti kuus kuud, et teha ükskõik millist mängu ta soovis. Mäng disain pidi olema lihtne, kuna Takumi tahtis, et ka tema ema saaks seda mängida.[10]
Neljanda mängu puhul kirjutas Shu Takumi stsenaariumi valmis ja võttis juhtimise asemel järelevaataja rolli.[11][12] Pärast seda tuli "Ace Attorney Investigations: Miles Edgeworth", mille tegemist juhatas Takeshi Yamazaki ja produtseeris Motohide Eshiro.[13] Hiljem Yamazaki ja Eshiro juhtisid ja produtseerisid mänge "Phoenix Wright: Ace Attorney – Dual Destines" ja "Phoenix Wright: Ace Attorney – Spirit of Justice", viimase puhul võeti appi Takuro Fuse kunsti ja mängiviisi jaoks.[14] Sarja algne looja Shu Takumi ütles, et tal on segased tunded selle suhtes, et Capcomi koosseis omaette "Ace Attorney" mänge juurde arendab.[15] Vahepeal aga naasis Takumi ja kirjutas loo "Professor Layton vs. Phoenix Wright: Ace Attorney" mängule ning hiljem kirjutas ja veel ka juhtis sarja "The Great Ace Attorney" mänge.[13]
{{netiviide}}
: kontrolli kuupäeva väärtust: |aeg=
(juhend)