Euroopa Liidu äärmuspunktid

Euroopa Liit koos meretaguste aladega

Euroopa Liidu äärmuspunktid on nimekiri Euroopa Liidu territooriumi kõige põhja-, lõuna-, ida- ja läänepoolsematest punktidest.

Piiritähis teel Euroopa Liidu kõige põhjapoolsema punkti lähedal Soomes Nuorgamis. Tähis leidub ka täpses punktis jõel
või Gata neem, Limassol, Küpros, de facto[1] (34° 34’ N)
või Greco neem, Ayia Napa, Küpros, de facto[2] (34° 5’ E)

Koos meretaguste aladega

[muuda | muuda lähteteksti]

Mandri-Euroopa

[muuda | muuda lähteteksti]

Hõlmab vaid Euroopa mandriosas olevaid piirkondi ehk 23 liikmesriigi maismaaosi – v.a saared nagu Küpros, Malta, Iirimaa või Suurbritannia.

Schengeni viisaruum

[muuda | muuda lähteteksti]
  1. 1,0 1,1 Gata neem asub saare Suurbritannia poolt hallatavas Akrotiri ja Dhekelia piirkonnas, mis ei ole tehniliselt Euroopa Liidu osa. Vaata ka Küprose äärmuspunktid.
  2. 2,0 2,1 Küprose põhjaosas olev Rizokarpaso (ka Dipkarpaz) on de jure idapoolseim punkt. Kuigi kogu Küpros liitus 2004. aasta 1. mail Euroopa Liiduga, kehtib Euroopa Liidu seadusandlus vaid saare lõunaosa kohta, mis jäi peale Türgi vägede saarele tulekut 1974. aastal Küprose Vabariigi juhtimise alla. Saare põhjaosas on Euroopa Liidu seadusandluse kehtimine aga peatatud. Seetõttu ei ole aga de facto tegemist Euroopa Liidu osaga ja seetõttu on liidu de facto idapoolseim punkt Greco neem. Geograafiliselt peetakse Küprost tavaliselt Aasiasse kuuluvaks, kuid kultuuriliselt peetakse saart osaks Euroopast.
  3. 3,0 3,1 Réunion on Prantsusmaa ülemerepiirkond ning on sellisena täieõiguslik Prantsusmaa ja Euroopa Liidu osa.
  4. Norra ei kuulu Euroopa Liitu, kuid kuulub Schengeni viisaruumi. Ilma Norrata on põhjapoolseim punkt Nuorgam.