Tobias Dantzig

Tobias Dantzig (19. veebruar 1884 Läti9. august 1956 Los Angeles) oli baltisaksa päritolu USA matemaatik ja teaduskirjanik.

Ta kirjutas raamatud "Number: The Language of Science (A critical survey written for the cultured non-mathematician)" (1930) ja "Aspects of Science" (New York, Macmillan, 1937). Esimene raamat oli mittematemaatikute seas menukas, seda andi korduvalt välja ja tõlgiti; raamat pälvis Albert Einsteinilt kiidusõnu.

Dantzig õppis Pariisis Sorbonne'i ülikoolis Henri Poincaré käe all matemaatikat. Ta abiellus kaasüliõpilase Anja Ourissoniga ja paar emigreerus 1910 USA-sse. Matemaatikud George Dantzig (sai nime George Bernard Shaw' järgi), lineaarse programmeerimise rajaja, ja Henry Dantzig (Henri Poincaré järgi) olid nende pojad.

Dantzig töötas mõnda aega Oregonis puuraidurina, samuti teetöölisena ja maalrina, sest arvas, et tugeva vene aktsendi tõttu ta muud tööd ei saa. Aastal 1917 sai ta Indiana Ülikoolist Bloomingtonis doktorikraadi matemaatika alal tööga "Some Contributions to the Geometry of Plane Transformations". [1]

Ta õpetas USA Johns Hopkinsi Ülikoolis, Columbia Ülikoolis ja Marylandi Ülikoolis.

  • "Number: The Language of Science" (1930)
  • "Aspects of Science" (1937)
  • "Henri Poincaré, Critic of Crisis: Reflections on His Universe of Discourse" (1954)
  • "The Bequest of the Greeks" (1955)
  • "Universumi harmoonia tunneb ainult ühte muusikalist vormi – legato't, kuna aga arvu sümfoonia tunneb ainult selle vastandit – stakaatot. Kõik katsed seda lahkheli lepitada põhinevad lootusel, et kiirendatud stakaato näib meie meeltele legato'na."
  • "Kultuuriajaloos jääb nulli avastamine alatiseks püsima ühena inimsoo suurematest saavutustest." ("Number: The Language of Science", 1930)

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]