Pod nazivom droge za silovanje se najčešće podrazumijevaju psihoaktivna sredstva koja mogu izazvati sedaciju (smirivanje) uz hipnotički učinak (pospanost). Dodatno svojstvo tih sredstava je da izazivaju gubitak pamćenja (amneziju) za period koji je slijedio nakon konzumacije. Vrlo je širok krug sredstava koji mogu imati ovaj efekt, sedativi iz grupe benzodijazepina, drugi hipnotici te kombinacija alkohola s lijekovima sa sedativnim učinkom.
U širem smislu i psihostimulativna sredstva kao što su kokain, amfetamini te ekstazi pokazali su se kao sredstva koja slabe prosudbu te izlaganje rizicima, odnosno upuštanje u odnose seksualne naravi u kojima konzument nije u stanju upravljati svojim ponašanjem. Također i sama veća količina alkohola može dovesti do popuštanja kočnica odnosno smanjenja otpora. Ako su u igri psihoaktivna sredstva, sama žrtva ne zna što se zapravo dogodilo, te je li je došlo do nečega što nije željela.
Psihoaktivna sredstva mogu izazvati djelomične gubitke u sjećanju. Osobito se potenciraju opasne nuspojave ako ih se kombinira s alkoholom, jer osim pojačane pospanosti, može doći i do poremećaja disanja te ostalih vitalnih funkcija, pa i do smrti zbog predoziranja.
Kolokvijalno i u užem smislu, drogama za silovanje se najčešće navode:
Žrtve koje su konzumirale sredstvo se zakonski ne progoni. Potrebno je što prije otići u zdravstvenu ustanovu, gdje se može obaviti testiranje na ove droge. Iako u početku žrtva nije svjesna što se dogodilo, jer joj se sve može činiti kao noćna mora, potrebno je utvrditi činjenice. Iako postoje ovisne osobe koje konzumiraju ova sredstva, nenaviknuta osoba češće proživi veći broj nuspojava. U situacijama zabave, okruženja prijateljima i nepoznatim osobama, kad žrtvi pozli, zlostavljač može postupiti tako da joj pokuša pomoći tako da je izvede na svjež zrak i tada provede svoj naum – zloupotrijebi osobu koja nije u stanju upravljati vlastitim postupcima, što je kazneno djelo
Radi izbjegavanja rizika od podmetnutih klupskih droga, ako se ide na zabave (party, [klubovi i druga mjesta masovnog okupljanja) dobro je uza sebe imati prijatelja koji ne pije. Također, u slučaju da osobi pozli iz nepoznatog razloga ili od pića važno je pomoć odmah zatražiti od nekog u koga imamo povjerenje. Pića koja imaju čudan okus (GHB je ponekad slankastog okusa) kao i ona koja netko nudi u otvorenim posudama treba izbjegavati. Osjećaj da ste opijeni više nego što bi to jedno–dva pića trebala učiniti, može biti znak koji upućuje da se radi o još nečemu. Zbrojeni učinci više sredstava istovremeno je ono što može dovesti do fatalnog rezultata, stoga je potreban oprez i stručna pomoć u slučaju teže intoksikacije.
Žrtvi napada, ako joj je svijest bila pomućena, često sve izgleda kao noćna mora. Može je naknadno preplaviti osjećaj krivnje, nemoći. No bez obzira na to što ste svojevoljno uzeli, primjerice piće ili dva, ne opravdava napadača. Mogu se javljati flash back iskustva koja su u biti elementi posttraumatske reakcije na stresni događaj, što može zahtijevati i dugotrajnu psihoterapijsku pomoć.
Molimo pročitajte upozorenje o korištenju medicinskih informacija. Ne provodite liječenje bez savjetovanja s liječnikom! |