UwU

UwU je emotikon koji se koristi na internetu za izražavanje osjećaja zadovoljstva, sreće, nježnosti ili ljubavi. Često je povezan s kawaii (slatkom) estetikom, koja je popularna u japanskoj kulturi. Ovaj emotikon prikazuje lice sa zatvorenim očima i osmijehom, koje izgleda kao da je netko zadovoljan ili sramežljiv.

Stilizirani UwU emotikon prikazan kao rumeno lice

Podrijetlo

[uredi | uredi kôd]

Podrijetlo emotikona UwU teško je točno odrediti, no pretpostavlja se da je nastao na forumima i chatovima kao što su 4chan, Tumblr i Twitter u ranim 2000-im godinama. Kroz godine, ovaj emotikon postao je popularan u raznim internetskim zajednicama, osobito među ljubiteljima anime i manga sadržaja, gdje se često koristi u razgovorima kao izraz nježnosti ili simpatičnosti.

Značenje

[uredi | uredi kôd]

Emotikon UwU predstavlja izraz lica sličan nježnom ili sramežljivom osmijehu. "U" u emotikonu simbolizira oči koje su zatvorene, dok "w" predstavlja mali osmijeh ili usne. Emotikon se koristi u raznim kontekstima:

Kada netko želi izraziti osjećaje poput radosti, zadovoljstva ili nježnosti.

Koristi se u flertu ili kada netko pokušava biti simpatičan.

Također se koristi kao šala ili ironija, kada netko želi karikirati kawaii kulturu.

Varijacije

[uredi | uredi kôd]

Osim osnovnog UwU, postoje i druge varijacije ovog emotikona, poput:

  • OwO: Sličan je UwU, ali oči su širom otvorene, što može označavati iznenađenje ili entuzijazam.
  • TwT: Ovaj emotikon prikazuje tužno lice, sa suzama koje teku niz obraze.

Kultura i utjecaj

[uredi | uredi kôd]

Emotikon UwU postao je dio globalne internetske kulture i koristi se diljem svijeta. Njegova popularnost osobito je izražena u zajednicama koje se bave animeom, gamingom i furry fandomom. Na društvenim mrežama poput Twittera i Tumblra, UwU se često koristi u memeovima, kao dio razgovora, ili kao simpatičan odgovor na razne objave.

Osim toga, UwU je ponekad predmet šala, parodija i memeova, gdje se pretjeruje njegova "slatkost" ili se koristi s namjerom stvaranja komičnog efekta.

Kritika

[uredi | uredi kôd]

Iako je UwU često viđen kao zabavan i bezazlen, neki korisnici interneta ga smatraju iritantnim ili pretencioznim, posebno kada se koristi previše često ili u neprimjerenim situacijama. Ovaj emotikon ponekad simbolizira određenu vrstu ponašanja na internetu koju mnogi povezuju s infantilizacijom ili pretjeranom slatkoćom.


Emotikon UwU predstavlja jednostavan način na koji korisnici interneta mogu izraziti nježna i vesela osjećanja. Iako ga neki korisnici mogu smatrati iritantnim, njegova popularnost i dalje raste u raznim internetskim zajednicama te je postao neizostavan dio digitalne komunikacije i online slenga.