Adam Air | |
Ország | Indonézia |
IATA: KI ICAO: DHI Hívójel: ADAM SKY | |
Adatok | |
Alapítás | 2002 |
Megszűnés | 2008 (engedély bevonva: 2008. június 18.) |
Anyavállalat | PT. Adam SkyConnection Airlines |
Bázisrepülőtér | Soekarno-Hatta nemzetközi repülőtér |
Flotta mérete | 37 |
Flotta repülőgép típusa |
|
Úti célok | 27 |
Székhely | Jakarta, Indonézia |
Vezető | Adam Adhitya Suherman (elnök-vezérigazgató) , Agung Laksono és Sandra Ang (alapító) |
A Wikimédia Commons tartalmaz Adam Air témájú médiaállományokat. |
Az Adam Air egy jakartai, indonéz székhelyű magán légitársaság volt 2002 és 2008 között.[1] Bázisa a jakartai Soekarno-Hatta nemzetközi repülőtér.[2] Ezen kívül fontos repterei Medan és Surabaya. A légitársaság belföldi járatokat indított közel 20 városba, illetve Penang és Szingapúr városába.
Bár sokan a diszkont légitársaságok közé sorolják, saját magát a diszkont és a hagyományos és az alacsony árakkal dolgozó piacszegmentumok közé pozicionálja, mivel a gépeken ételt szolgálnak fel, mégis versenyképes árakkal. Stratégiájuk hasonlít a szingapúri Valuairéhez. Az 574-es járat (később bővebben) 2007. január 1-jei katasztrófájáig Indonézia legdinamikusabban fejlődő légitársasága volt.
Az Adam Air-t 2002-ben Agung Laksono, egy ismert indonéz üzletember illetve az indonéz képviselőház elnöke, valamint Sandra Ang alapította.[3] Sandra Ang abból az indonéz-kínai családból származik akié a légitársaság volt. A légitársaság Sandra Ang 26 éves fia Adam Suherman után volt elnevezve, aki nem mellesleg a légitársaság vezérigazgatója volt. Miután befejezte tanulmányait az Egyesült Államokban, Suherman felvetette hogy a családja hozzon létre egy légitársaságot.
A légitársaságot 2002-ben alapították és az első járatot 2003. december 19-én indították, 2 db Boeing 737–300-as repülőgéppel, amit a GE Capital Aviation Services-től béreltek. Az első járatok Jakartából Medanba és Denpasarba mentek.[2]
Az Adam Air több befektetővel folytatott tárgyalásokat, többek között a légitársaság 20% részesedésének eladásáról a Qantasnak, a Texas Pacific Group átvételi ajánlatáról és egy tervezett nyilvános ajánlattételről Szingapúrban. Azonban, a külföldi befektetők eltűntek az 574-es járat balesete után.
Az indonéz befektetési társaság a PT Bhakti Investama Tbk érdekelt volt az Adam Air megszerzésében. A társaságnak már volt részesedése a PT Indonesia Air Transport Tbk-ben, a Pt Media Nusantara Citra Tbk leányvállalatában, ami Délkelet-Ázsia legnagyobb és legegységesebb médiacsoportja. A csoport elnöke Hary Djaja azt mondja hogy "Figyelembe véve az IAT-vel szerzett tapasztalatainkat, amelyek kiváló biztonsági feljegyzésekkel rendelkeznek, biztosak lehetünk benne hogy képesek leszünk pozitívan együttműködni és javítani az Adam Air színvonalát".[4] Az Adam Air végül ötven százalékos részesedését adta el a PT Bhakti Investamanak.[5]
Repülési tanácsadó Gerry Soejatman leszögezte hogy az Adam Air azért volt sikeres mivel a "kinézete friss", ezzel utalva a légitársaság kitűnően színes kinézetére és egyenruháira. 2006. augusztus 22-én, Soejatman kiposztolta az Airliners.net-re, hogy a cég alig tartja karban a repülőit, és hogy fennáll a kockázata, hogy az Adam Air bármelyik repülőgépéből "egy füstölgő lyuk lesz a földben".
Az Adam Air 292-es járatának balesete után, a PT Bhakti Investama és a Bright Star Perkasa üzleti csoport, akiknek együtt 50% részesedésük van az Adam Air-ben, bejelentették hogy eladják a részesedésüket az alapítóknak. A Bhakti Investama befektetői kapcsolatokért hivatalos embere Henry Suparman nem említett semmilyen konkrét eseményt a légitársaság történetében, de kijelentette. hogy a cég az elmúlt évben nem látott jelentős előrelépést a légitársaság biztonsági problémáinak kezelésében.
Már korábban is kritikák érték a légitársaságot, biztonsági szempontok alapján. 2006-ban az egyik repülőgépük kicsúszott a pályáról (az utasokat nem lehetett kimenekíteni, mivel egyetlen biztonsági csúszda sem nyílt ki az öreg repülőgépen így bár senki sem sérült meg könnyebben, órákig a repülőgépen voltak kénytelenek maradni) ; ugyanebben az évben két másik repülőjük jelentett súlyos hidraulikus hibákat melyekkel kényszerleszállást kellett volna végrehajtani, de a kapitányok minden esetben a tovább repülés mellett döntöttek (szabály ellenesen). Több jelentés is beszámolt arról, hogy az Adam Air megfenyegetett pilótákat annak érdekében, hogy a biztonságossági aggályok ellenére, a feltárt hibák mellett repüljék le a kiszabott járatokat, az átlagosan 21 éves Boeingekkel.
2006. február 11-én, a 782-es járat (a repülőgép a PK-KKE regisztrációval rendelkezett) 20 perccel a jakartai felszállást követően eltűnt a légiirányítás radarjairól. Kiderült, hogy az amúgy 22 éves repülőgép navigációs rendszereivel már korábban is sok probléma volt, ám ezt a légitársaság figyelmen kívül hagyta. 3 órával az eltűnés után, a kapitány kényszerleszállást hajtott végre Tambolaka város repülőterén. A pilótát kirúgták állásából, habár az akár súlyos következményekkel végződő, mégis szerencsésen záruló baleset okozója egyértelműen az Adam Air volt, aki több biztonsági szabályt is semmibe véve repültette a valóban nagyon öregnek számító Boeing 737-est.
2007. január 1-jén, körülbelül egy órával a tervezett manadoi leszállást megelőzően a légiiányítók elvesztették az összeköttetést az Adam Air 574-es járatával. A járat Surabayáról indult. Az első jelentések arról hogy a gépet megtalálták tévesnek bizonyultak, azonban pár nappal a baleset után megtalálták a repülő roncsait. Ezt a balesetet a navigációs rendszerek hibás működése, az időjárás, és emberi tényezők együttesen okozták. A repülőgép, 102 utasával együtt a tengerbe zuhant. Kiderült, hogy az Adam Air nem biztosított megfelelő képzést pilótái számára a navigációs rendszer meghibásodásával kapcsolatosan, illetve, hogy az IRS rendszer bekövetkezett hibájára már korábban előzetes jelek mutatkoztak melyet a légitársaság nem vett figyelembe.
2007. február 21-én, alig egy hónappal a 102 halálos áldozatot követelő előző baleset után, a 172-es járat Jakartából Suarabyába (PK-KKV volt a repülőgép lajstroma) érkezésekor (ahogyan később kiderült emberi hiba miatt) túlságosan keményen csapódott a földre, aminek következtében több darabra tört a járatot teljesítő Boeing 737–300-as típusú repülőgép. A légitársaság kitartott azon álláspontja mellett, hogy a balesetet az időjárás viszontagságai okozták, és ezért túl kemény büntetésnek tartották, hogy 6 repülőgépüket alapos kivizsgálásra küldte az Indonéz Repülésügyi Hatóság. Öt repülőgép használatát engedélyezték a továbbiakban, de egy kivénhedt (24.5 éves!) Boeinget kivontak a forgalomból. A baleset során senki sem sérült meg komolyabban.
2008. március 10-én a Jakartából Batamba tartó Boeing 737–400-as típusú, 292-es járatot teljesítő repülőgép leszálláskor 75 méterrel túlcsúszott a leszállópályán mely következtében az egyik szárny letört. Komolyabb sérülésről nem érkezett jelentés, ám ez a baleset járult hozzá véglegesen az Adam Air végéhez, mivel ezen baleset után 8 nappal visszavonták repülési engedélyét, majd 2 hónappal később véglegesen felszámolták.