Choerophryne

Choerophryne
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Kétéltűek (Amphibia)
Rend: Békák (Anura)
Alrend: Neobatrachia
Család: Szűkszájúbéka-félék (Microhylidae)
Alcsalád: Asterophryinae
Nem: Choerophryne
Kampen, 1914
Szinonimák
  • Albericus Burton & Zweifel, 1995
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Choerophryne témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Choerophryne témájú médiaállományokat és Choerophryne témájú kategóriát.

A Choerophryne a kétéltűek (Amphibia) osztályába, valamint a békák (Anura) rendjébe és a szűkszájúbéka-félék (Microhylidae) családjába tartozó nem.

Rendszertani besorolása

[szerkesztés]

A Choerophryne és a korábbi besorolásnak megfelelő Albericus nem közötti különbség a premaxilla (apró koponyacsont-pár a felső állkapocs csúcsán) orientációjában jelenik meg, ami a Choerophryne nem egyedeinek jellegzetes csúcsos orrát adja. 2013-ban egy új Choerophryne fajt írtak le, melynél a premaxilla orientációja a két nemé közé esett, arra utalva, hogy, hogy az Albericus a Choerophryne fiatalabb szinonimája.[1] A szinonimák hivatalos megállapítását a molekuláris vizsgálatok alapján Peloso és munkatársai javasolták 2016-ban.[2]

Nevének eredete

[szerkesztés]

A fiatalabb szinonima nevét a Nibelung-ének hősi eposzának törpéjéről, Alberichről kapta.[3] A nem számos faja szintén a Niebelug-ének alakjairól kapta nevét, például a Choerophryne siegfriedi Siegfriedről, a Choerophryne fafniri Fafnirról.

Előfordulásuk

[szerkesztés]

A nembe tartozó fajok Új-Guinea endemikus fajai.

Megjelenésük

[szerkesztés]

A Choerophryne nembe tartozó fajok kis méretűek, testhosszuk 11–31 mm.[1]

Rendszerezés

[szerkesztés]

A nembe az alábbi fajok tartoznak:

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b (2013) „A new species of Choerophryne (Anura: Microhylidae) from Papua New Guinea, with remarks on the taxonomic status of Albericus”. Zoosystematics and Evolution 89 (2), 283–291. o. DOI:10.1002/zoos.201300014. 
  2. (2016. április 1.) „The impact of anchored phylogenomics and taxon sampling on phylogenetic inference in narrow-mouthed frogs (Anura, Microhylidae)”. Cladistics 32 (2), 113–140. o. DOI:10.1111/cla.12118. 
  3. Burton, Thomas C. (1995). „A new genus of genyophrynine microhylid frogs from New Guinea”. American Museum Novitates 3129, 1–7. o. 

Források

[szerkesztés]