A csengettyűvirág(Adenophora) a harangvirágfélék családjába tartozó növénynemzetség. Az ide tartozó mintegy hatvan faj többsége kelet-ázsiai elterjedésű, néhány előfordul Európában is.[1][2]Magyarországon egy faja fordul elő, a ritka jégkorszaki reliktum fajnak számító, 1988 óta fokozottan védett illatos csengettyűvirág, melyből egyetlen tő természetvédelmi értéke 250 000 forint.
A nemzetségbe tartozó növényfajok lágyszárú évelő növények, gyakran vastag, húsos gyökerekkel. A szár tőálló levelek közül emelkedik ki, de a száron magán is találhatók kisebb, a legtöbb faj esetében váltakozó állásban elhelyezkedő levelek. Virágaik lehetnek egyedülállóak, de állhatnak laza virágzatban is, pártájuk ötszirmú, többnyire harang alakú, a fajok zöménél kék színű.
↑Siegfried Danert, Peter Hanelt, Johannes Helm, Joachim Kruse, Jürgen Schultze-Motel: Urania Növényvilág: Magasabbrendű növények II. Fordította: Horánszky András és Stohl Gábor. Szakmailag ellenőrizte: Simon Tibor. 1976 (első kiadás, ISBN 963 280 083 4), 1981 (második, változatlan kiadás, ISBN 963 281 004 X). Budapest: Gondolat Kiadó. 295. o.
Ez a szócikk részben vagy egészben az Adenophora című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.