Deinogalerix

Deinogalerix
Evolúciós időszak: Középső - késő miocén
A D. koenigswaldi csontváza
A D. koenigswaldi csontváza
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Osztály: Emlősök (Mammalia)
Alosztály: Elevenszülő emlősök (Theria)
Csoport: Eutheria
Alosztályág: Méhlepényesek (Placentalia)
Öregrend: Laurasiatheria
Rend: Eulipotyphla
Család: Sünfélék (Erinaceidae)
Alcsalád: Szőrös sünök (Galericinae)
Pomel, 1848
Nem: Deinogalerix
Freudenthal, 1972
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Deinogalerix témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Deinogalerix témájú kategóriát.

A Deinogalerix az emlősök (Mammalia) osztályának Eulipotyphla rendjébe, ezen belül a sünfélék (Erinaceidae) családjába és a szőrös sünök (Galericinae) alcsaládjába tartozó fosszilis nem.

Tudnivalók

[szerkesztés]

A Deinogalerix-fajok az eddigi felfedezett kövületek szerint, az egykori Gargano-sziget (manapság Olaszország egyik félszigete) endemikus állatai voltak, amelyek a középső és késő miocén korszakok idején, azaz 10-5 millió évvel ezelőtt éltek. Az első példányokat 1972-ben fedezték fel és írták le.[1]

Habár a sünfélék családjába tartóznak, nem hasonlítanak a közismert rokonaikhoz. Inkább tüske nélküli, óriás cickányokra vagy patkányokra emlékeztetnek.[2] És azon a szigeten ahol éltek, legalábbis a nagyobb méretű fajok azt az ökológiai fülkét töltötték be, melyet a kontinenseken a macskafélék és kutyafélék töltenek be; ezek ellenére nem voltak a sziget csúcsragadozói, hiszen a legnagyobb Deinogalerixekre is a Tyto gigantea gyöngybagoly vadászott.[3] A kisebb Deinogalerix-fajok rovarokkal és csigákkal táplálkozhattak, míg a nagyobbak kisebb emlősöket, hüllőket és madarakat is zsákmányolhattak.

A legnagyobb faj a Deinogalerix koenigswaldi, melynek a koponyahossza 20 centiméter és a testhossza 60 centiméter volt.

Rendszerezés

[szerkesztés]

A nembe az alábbi 7 faj tartozik:

Képek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Michael J Benton. Vertebrate Palaeontology. Blackwell Publishing, 335. o. (2005). ISBN 0-632-05637-1 
  2. Kenneth David Rose. The Rise of Placental Mammals. JHU Press, 144. o. (2005). ISBN 0-8018-8472-1 
  3. a b Freudenthal, M. (1972). „Deinogalerix koenigswaldi nov. gen., nov. spec., a giant insectivore from the Neogene of Italy”. Scripta Geologica 14, 1–19. o.  [1] (includes full text PDF)
  4. (2013) „New discoveries on the giant hedgehog Deinogalerix from the Miocene of Gargano (Apulia, Italy)”. Geobios 46 (1-2), 63–75. o. DOI:10.1016/j.geobios.2012.10.001. 
  5. Deinogalerix masinii: New Giant Fossil Hedgehog from Italy. Sci-News.com, 2013. november 11. (Hozzáférés: 2013. november 15.)
  6. (2017) „New species of Deinogalerix (Mammalia, Eulipotyphla) from the late Miocene of Scontrone (Abruzzo, central Italy)”. Palaeontologia Electronica 20 (1), Article number 20.1.16A. o. DOI:10.26879/672. 

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Deinogalerix című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]