Erneszt Karlovics Drezen

Erneszt Karlovics Drezen
Született1892. november 2.
Liepāja[1]
Elhunyt1937. október 27. (44 évesen)
Moszkva
Állampolgársága
Foglalkozásatudós, mérnök
IskoláiSaint Petersburg Polytechnic Institute
Halál okalőtt seb
SírhelyeÚj Donszkoj temető
A Wikimédia Commons tartalmaz Erneszt Karlovics Drezen témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Erneszt Karlovics Drezen (oroszul: Эрнест Карлович Дрезен, eszperantóul: Ernest Karloviĉ Drezen; ( Liepāja, Orosz Birodalom, 1892. november 14.Moszkva, 1937. október 27. - Joszif Visszarionovics Sztálin által kezdeményezett nagy tisztogatás-kor) eszperantista, lett/orosz-szovjet interlingvista, a tudományos és műszaki terminológia kiemelkedő szakértője, a Sovetlanda Esperantista Unuiĝo (SEU, Szovjet Eszperantó Szövetség) főtitkára és a háború előtti szovjet eszperantó mozgalom fontos alakja.[2]

Életútja

[szerkesztés]

Dresen a kronstadti iskolábaba és a Szentpétervári Politechnikai Intézetbe járt, ahol aktívan részt vett egy eszperantó diákcsoportban. 1915-től 1917-ig zászlósként szolgált az orosz hadseregben, 1918-tól 1921-ig pedig a Vörös Hadseregnél töltött be különböző beosztásokat. 1918-ban belépett az Orosz Kommunista Pártba. 1921-től 1924-ig az Összoroszországi Központi Végrehajtó Bizottságban dolgozott. 1926-tól 1930-ig a Kommunikációs Intézet (posta, távirat, telefon, rádió) vezetője, később az Orgenergo konszern helyettes vezetője, az adminisztratív technológiai kiadó különszerkesztője, a Moszkvai Egyetem és különböző műszaki főiskolák professzora, igazgatósági tagja a Szovjet Társaság a Külfölddel Kulturális Kapcsolatokért (WOKS, Всесоюзное общество культурной связи с заграницей). Dresen 1910-ben lett eszperantista. 1917 és 1919 között a Petersburg Society Espero (Petersburgi Remény Eszperantó Csoport) elnöke, 1919-ben pedig az ESKI (Esperanta Sekcio de la Tria Komunista Internacio, a Kommunista Internacionálé eszperantó szekciója) egyik társalapítója. Az 1921-ben Petrográdban megtartott harmadik Összoroszországi Eszperantista Kongresszuson az újonnan alapított Sovetlanda Esperantista Unuiĝo (SEU) főtitkára lett. Szergej Kuznyecov a Historio de la mondolingvo-hoz írt előszavában arról ír, hogy Drezen a SEU-t központosított szervezetként építette fel, szigorú fegyelem és harcos ideológiával, inkább kommunista pártra, mint nyelvi vagy kulturális egyesületre hasonlított. A SEU kezdetben a Sennacieca Asocio Tutmonda tagja volt, de 1932-ben kilépett belőle, miután konfliktusba került Eugène Lantival, és megalapította az Internacio de Proleta Esperantistaro-t (IPE, Proletár Eszperantó Egyesületek Nemzetközi Szövetsége). 1937. április 17.-én Drezent letartóztatták azzal a hamis váddal, hogy eszperantisták szovjetellenes terrorszervezetét alapította és irányította, halálra ítélték és 1937. október 27.-én lelőtték. 1957. május 11.-én rehabilitálták.

Terminológia

[szerkesztés]

1936-ban Dresen jóváhagyta a terminológiai szakértők nemzetközi csoportjának (jelenleg ISO/TC 37) létrehozását egy nemzetközi szabványügyi szervezet (ma Nemzetközi Szabványügyi Szervezet, ISO) keretein belül. Ő felelt Eugen Wüster német nyelvű, 1931-ből származó disszertációjának oroszra fordításáért, amely 1934-ben jelent meg, megalapozta a tudományos terminológiát, és szovjet javaslatra az ISO megalapításához vezetett.

Művei

[szerkesztés]
  • Historio de la mondolingvo 1931.
  • Analiza Historio de la Esperanto-Movado 1931.
  • Skizoj pri teorio de Esperanto 1931.
  • Zamenhof – bioideologia studo, SAT 1929.
  • La Vojo de formiĝo kaj disvastiĝo de la lingvo internacia, SAT 1929.
  • Pri problemo de internaciigo de science-teknika terminaro. Historio, nuna stato kaj perspektivoj, Saarbrücken 1983.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2014. december 10.)
  2. Ivan Gennagyjevics Sirjajev – Kökény Lajos – Bleier Vilmos – Kalocsay Kálmán: Eszperantó Enciklopédia: Drezen, Ernst. www.eventoj.hu (eszperantóul) (1933) (Hozzáférés: 2022/04/22/) „sovetiano, latvo, inĝeniero. Nask. 1892 en Liepaja-Libau (Latvio), lernis en reallernejo en Kronŝtadt kaj en teknologia instituto en Petrograd. En 1915-17 fenriko de rusa armeo, en 1918-21 okupis diversajn postenojn en Ruĝa armeo. En 1921-24 laboris en Centra ekzekutiva komitato de Sovetoj.”

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Ernest Drezen című eszperantó Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Ernest Karlowitsch Dresen című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]