Tony Lakatos

Tony Lakatos
Életrajzi adatok
Születési névLakatos Antal
BecenévTony
Született1958. november 13. (66 éves)[1][2]
Budapest[3]
Származáscigány
Pályafutás
Műfajokdzsessz
Hangszerszaxofon
Tevékenységszaxofonos
KiadókSkip Records

Tony Lakatos weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Tony Lakatos témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Tony Lakatos (Budapest, 1958. november 13. –) magyar dzsesszszaxofonos. Németországban, Frankfurtban él.

Pályafutása

[szerkesztés]

Tony Lakatos a Lakatos-dinasztiából, ismert hegedűművészek családjából származik (ősei között van Bihari János is). Édesapja a híres cigány hegedűművész, Lakatos Sándor volt. Fiatalabb testvére, Roby Lakatos is hegedül. Hatéves korában Tony Lakatos tanulmányait szintén hegedűvel kezdte. Tizenhét évesen szaxofonra váltott. 1979-ben végzett a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnázium Jazz Tanszakán.

1979-ben Athénban rögzítette első lemezét. 1980 óta lép fel Németországban, leginkább Toto Blanke zenekarában, de Chris Beierrel és Milan Svobodával is.

1993-tól 2021-ig a hr-Bigband[4] tagja volt, akikkel szólistaként 2008 körül dupla albumot rögzítettek a Porgy és Bess új feldolgozásaival. A big bandben végzett munkája mellett továbbra is fellépett saját együtteseivel, amelyekben például Randy Brecker, Joanne Brackeen és Dick de Graaf, George Mraz és Al Foster is játszott. A „Let's Get Lost” című albumot Heinz-Dieter Sauerborn, Axel Schlosser, Günter Bollmann és a Mingus Big Band ritmusszekciójával mutatta be. A „HomeTone” című albuma 2012-ben jelent meg.

Tony Lakatos játszott még Kenny Wheelerrel, Art Farmerrel, Chris Hinze-vel, Kirk Lightsey-vel, Joachim Kühnnel, Fritz Krisse-vel, Chris Beckersszel, Roberto Magris-szel, Jasper van't Hoffal és Peter Protschka-val. Dolgozott Philippe Caillat, Kitty Winter, Michael Sagmeister, Özay Fecht és Duško Gojković lemezein is.

Több éve játszik a frankfurti Red Hot Hottentots csapatában is. 2017 óta a Web Web együttesben.

Több mint 280 nagylemez és CD felvételében vett részt. Ő az első magyar zenész, akinek lemezei bekerültek a Gavin Report Top Tenbe[5] az amerikai dzsesszrádiókon.


A cigány kisebbséghez tartozó Tony Lakatos 2010 áprilisában a Die Welt című német napilapnak adott interjújában panaszkodott a romák és a zsidók elleni fokozott diszkrimináció miatt a hazájában tapasztalható politikai jobbratolódás óta. Rámutatott, hogy ez a diszkrimináció nem volt annyira elterjedt a kommunista korszakban, mint manapság.

Albumok

[szerkesztés]

Díjak

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 16.)
  2. Discogs (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2014. december 22.)
  4. Hessischen Rundfunks
  5. https://www.worldradiohistory.com/Archive-All-Music/Gavin-Report-Page-Range-Guide.htm

Források

[szerkesztés]