Atvašinis eukaliptas

Eucalyptus obliqua
Atvašinis eukaliptas (Eucalyptus obliqua)
Atvašinis eukaliptas (Eucalyptus obliqua)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Eilė: Mirtiečiai
( Myrtales)
Šeima: Mirtiniai
( Myrtaceae)
Gentis: Eukaliptas
( Eucalyptus)
Rūšis: Atvašinis eukaliptas
( Eucalyptus obliqua)
Binomas
Eucalyptus obliqua
L'Hér.

Atvašinis eukaliptas (Eucalyptus obliqua) – mirtinių šeimos, eukaliptų genties augalų rūšis.

Paplitimo arealas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šie medžiai savaime auga Australijos žemyno pietryčiuose, tai yra, nuo Kengūrų salos (Kangaroo Island) arealo rytuose beveik per visą Viktorijos valstiją, Tasmanijoje, palei Naujojo Pietų Velso visą rytų pakraštį arčiau Tasmano jūros ir siekia Kvinslando pietryčių pakraštį (čia labai nedaug šių medžių). Introdukuoti Naujojoje Zelandijoje.

Aptinkami augantys iki 1200 metrų aukštyje nuo jūros paviršiaus. Medžio areale klimatas drėgnas ar dalinai drėgnas su nešaltomis žiemomis ir šiltais kitais metų laikais, kur kritulių metinis kiekis nuo 500 iki 2400 mm. Šiame areale žiemos metu pasitaiko šalnų, sausros labai retos. Auga įvairiuose dirvožemiuose kalvotame ar kalnuotame regione. Kalnuotuose regionuose suformuoja aukštų medžių atvirus miškus su kitomis Eukaliptų rūšimis: Eucalyptus cypellocarpa, Eucalyptus delegatensis, Eucalyptus fastigata, Eucalyptus nitens, vyteliniu eukaliptu.

Aukštis, kamieno storis

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai greitai augantys, labai aukšti medžiai. Auga 45–90 m aukščio ir iki 2–3 m kamieno skersmens. Dabar žinomas kaip „King Stringy“ medis yra 86 m aukščio ir 233 m³ tūrio, auga Tasmanijoje. Praeityje Australijos matininkų buvo užregistruotas 98,8 m aukščio šios rūšies medis. Masyviausias individas žinomas Gothmog pavadinimu, jo tūris 337 m³ ir auga Australijos pietryčiuose.

Tai amžinai žaliuojantys lapuočiai medžiai su tiesiu kamienu ir pilka, ar raudonai rudo atspalvio stora, grublėta, plaušinga žieve. Subrendę lapai ant 0,7–3,4 cm lapkočio įv. išsimėtę ant šakelės, blizgantys, žali su nelabai žymiu prasmailėjimu lapo gale 6–22 cm ilgio ir 1,5–7 cm pločio. Plačiausia lapo vieta nuo vidurio kiek arčiau į lapkočio pusę. Žiedynas su 7–15 baltų žiedų. Vaisiai 6–11 mm ilgio ir 5–9 mm skersmens.

Gerai perneša sausrą ir toleruoja pavėsį.

Istorija ir pavadinimai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Eucalyptus obliqua pirmoji atrasta ir pirmoji aprašyta eukaliptų genties rūšis. Atrasta 1777 metais per trečiąją Džeimso Kuko ekspediciją botaniko Deivido Nelsono Brunio saloje (šalia Tasmanijos) (Bruny Island). Surinktus šios rūšies pirmuosius pavyzdžius išsiuntė į Londone esantį Britų muziejų, kur juos tyrinėjo prancūzų botanikas Charles Louis L’Héritier de Brutelle. L’Héritier nustatė, kad pavyzdžiai priklauso naujai genčiai, kurią jis pavadino eukaliptais (Eucalyptus) nuo graikų žodžio „Eu“, reiškiančio (puikiai, gerai) ir „calyptos“ (uždengtas), reiškiančio žiedpumpurio „kepuraitę“. O šiai rūšiai dėl savotiškai atrodančios kreivos ar daugiau ilgesnės lapo formos (prie lapkočio, žiurint į jį iš viršaus), suteikė „obliqua“ pavadinimą (lotyniškai „obliquus“ reiškia pasviręs). Tad pilnas ir oficialus šios rūšies pavadinimas dabar yra Eucalyptus obliqua L.Her.

Angliškai Eucalyptus obliqua rūšis vadinama „Messmate Stringybark“, o mediena žinoma kaip „Vic Ash“ ir „Tasmanian oak“. „Vic Ash“ ir „Tasmanian oak“ pavadinimai bendri taip pat ir karališkojo eukalipto bei Eucalyptus delegatensis rūšims.

Eucalyptus obliqua sinonimų sąrašas:
  • Eucalyptus decaisneana Blume
  • Eucalyptus fabrorum Schltdl.
  • Eucalyptus falcifolia Miq.
  • Eucalyptus heterophylla Miq.
  • Eucalyptus nervosa F.Muell. ex Miq.
  • Eucalyptus obliqua Decne.
  • Eucalyptus obliqua var. degressa Blakely
  • Eucalyptus obliqua var. megacarpa Blakely
  • Eucalyptus pallens A.Cunn. ex DC.
  • Eucalyptus procera Dehnh.

Auginami kaip dekoratyviniai medžiai. Jų lapeliais minta koalos. Tai vienas svarbiausių Australijos kietmedžių, dažnai parduodamas su Karališkuoju eukaliptu bei Eucalyptus delegatensis, kaip „Vic Ash“ ir „Tasmanian oak“ mediena. Eucalyptus obliqua mediena truputį tankesnė (nuo 720 kg/m³ iki 830 kg/m³) ir kietesnė už karališkojo eukalipto medieną. Balana blankiai rudos spalvos, medžio šerdis šviesiai rudos spalvos. Medienoje sakų venos pasitaiko dažnai. Lyginant bendrai medienos tipus, ji vidutinio kietumo bei stiprumo ir nepatvari. Lengvai skilinėja, bet lengvai apdirbama. Mediena naudojama namų statyboje, stalystėje, grindiniams, baldų gamyboje.