Cyriel Paul Coupé urodził się w miejscowości Moerbeke. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja1944 r. Ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Katolickim w Leuven. Od 1946 r. aż do emerytury w 1982 r. pracował jako wykładowca w katolickiej szkole przy Sint-Jozef-Klein-Seminarie w Sint-Niklaas. Jego wychowankami byli m.in. Paul Snoek oraz Tom Lanoye.
Zadebiutował w 1939 r. opowiadaniem Dis al, opublikowanym w magazynie Nederland. Pierwszy tom wierszy opublikował w 1943 r. (De moerbeitoppen ruischten). Był współzałożycielem i redaktorem pisma Podium, wydawanego w latach 1943-1944. Jest autorem licznych wierszy okolicznościowych, dotyczących m.in. corocznych pielgrzymek do miejscowości IJzertoren, które sam organizował, pisał również scenariusze telewizyjne. Jego poezję charakteryzuje użycie tradycyjnych form poetyckich oraz jasnego języka przy zachowaniu romantycznej stylistyki. Jest autorem antologii niderlandzkojęzycznej poezji religijnej En het woord was bij God: 500 religieuze gedichten uit de Nederlandse letterkunde (1981) oraz dziewiętnastowiecznej literatury romantycznej Het hart op de tong: romantische verhalen uit de 19de eeuw (1990).
Tłumaczył na język niderlandzki dzieła klasyków literatury rzymskiej (WergiliuszaBukoliki, Georgiki i Eneidę, oraz utwory Horacego).
W przekładzie na język polski ukazał się tom wierszy wybranych Antona van Wilderode pt. Ludzka kraina, przełożony przez Zofię Klimaj-Goczołową i ze wstępem ks. Jana Twardowskiego, Białystok 1996.