Arctesthes avatar

Arctesthes avatar
Patrick, Patrick et Hoare, 2019
Ilustracja
Samica Arctesthes avatar
Ilustracja
Samiec Arctesthes avatar
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Podrząd

Glossata

Rodzina

miernikowcowate

Podrodzina

Larentiinae

Plemię

Xanthorhoini

Rodzaj

Arctesthes

Gatunek

Arctesthes avatar

Arctesthes avatargatunek motyli z rodziny miernikowcowatych i podrodziny Larentiinae. Występuje endemicznie na Wyspie Południowej Nowej Zelandii.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2019 roku przez Briana H. Patricka, Hamisha J.H. Patricka i Roberta J.B. Hoare’a na łamach Alpine Entomology w ramach rewizji rodzaju Arctesthes. Epitet gatunkowy wywodzi się od filmu Avatar, jako że motyl ten jest podobnie narażony na zmianę lub zniszczenie siedliska jak przedstawiony w obrazie Jamesa Camerona lud[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Motyl ten osiąga od 20 do 22 mm rozpiętości skrzydeł, należąc do największych przedstawicieli rodzaju. Głowa u samicy ma niezmodyfikowane czułki i brązowawobiałe łuski na spodzie głaszczków wargowych, natomiast u samca łuski na spodzie głaszczków wargowych są ciemnoszare, a na biczyku występuje grzebykowanie o ząbkach około cztery razy dłuższych niż szerokości członów. Przednie skrzydła mają u samca tło szare z jasnoochrowo-brązowym podbarwieniem u nasady i wzdłuż odsiebnych części żyłek, natomiast u samicy ich tło jest jaśniejsze. Cień środkowy jest szarobrązowy, u samicy silniej kontrastujący z tłem. Linia proksymalna jest lekko uwypuklona ku brzegowi kostalnemu. Linie przedśrodkowa i zaśrodkowa są lepiej zaznaczone niż u A. titanica. Linia zaśrodkowa jest silnie V-kształnie odgięta pośrodku i ponad tym odgięciem, na poziomie czarnej plamy dyskalnej zębato zakrzywiona. Tylne skrzydła mają tło jaskrawopomarańczowe oraz czarniawo przyprószone łaty nasadowe i krawędzie analne. Linia terminalna ma na nich postać ciemnobrązowej przepaski o lekko powykrawanym wewnętrznym brzegu[1].

Odwłok samca ma równomiernie zesklerotyzowane tergity od drugiego do szóstego oraz równomiernie zesklerotyzowane sternity, spośród których piąty jest kwadratowawy, trzeci i czwarty podłużnie prawie prostokątne, a szósty podługowato-trapezowaty. Genitalia samca mają wąski i palczasty unkus z niewielkim haczykiem na szczycie, duże, silnie C-kształtnie wygięte i na szczytach stępione labidy, nieliczne ostre zęby na grzbietowej części maniki, płaską i dość wąsko-języczkowatą jukstę z rozdwojonym wierzchołkiem, krótką i dość wąską walwę o zaokrąglonym wierzchołku, wyrostek środkowy nasadowego sklerytu kostalnego falisty i wyraźnie wystający poza obrys kosty, gruby, krótki, ścięty wyrostek sakulusa z gęstymi i drobnymi kolcami na wierzchu i szczycie, V-kształtny sakus, pozbawiony wyraźnych wyrostków językowatych fallus oraz dwie symetryczne łaty dość długich i zakrzywionych cierni w wezyce. Odwłok samicy ma na ósmym sternicie szeroką, płaską i pozbawioną wklęśnięcia płytkę postwaginalną oraz prawie trójkątne płaty pokładełka. Krótki, grubo-błoniasty przewód torebki kopulacyjnej ma bardzo szerokie wejście i szeroko-komorzasty, słabo wyodrębniony przedsionek, natomiast korpus torebki kopulacyjnej jest błoniasty i zaokrąglony[1].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla okresowe mokradła na Denniston Plateau zdominowane przez rośliny z rodzajów Liparophyllum, Donatia, Ficinia, Oreobolus i Euphrasia. Imagines są aktywne za dnia. Latają w lutym i marcu. Odżywiają się nektarem kwiatowym. Gąsienice żerują na obumierających liściach, łodygach i korzeniach roślin z rodzaju Liparophyllum, w tym z gatunku Liparophyllum gunnii[1].

Gatunek ten występuje endemicznie w regionie Nelson w północno-zachodniej części Wyspy Południowej Nowej Zelandii. Spotykany jest na rzędnych od 640 do 1000 m n.p.m.[1]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Brian H. Patrick, Hamish J.H. Patrick, Robert J.B. Hoare, Review of the endemic New Zealand genus Arctesthes Meyrick (Lepidoptera, Geometridae, Larentiinae), with descriptions of two new range-restricted species, „Alpine Entomology”, 3, 2019, s. 121-136, DOI10.3897/alpento.3.33944.