Cambridge Advanced Learner’s Dictionary

Cambridge Advanced Learner’s Dictionary, skrót w wydawnictwach naukowych CALDjednojęzyczny słownik dydaktyczny języka angielskiego wydany przez wydawnictwo Cambridge University Press. Słownik jest wydany w wersji książkowej, na CD, aplikacji na telefony komórkowe i w wersji online[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wydanie ukazało się w roku 1995 pod nazwą Cambridge International Dictionary of English[2]. Jest czwartym słownikiem dydaktycznym języka angielskiego, po wydawnictwach Oxford University Press – OALD, Longman Pearson – LDOCE i słowniku Collins COBUILD. Czwarte wydanie zawiera 75 000 haseł i fraz, znacznie mniej niż w wydawnictwach konkurencyjnych[3].

Słownik[edytuj | edytuj kod]

Cechą słownika CALD Jest prostota: metasłownik użyty do definiowania wyrazów hasłowych zawiera ok. 2 000 słów, znacząco mniej niż w konkurencyjnych słownikach, w których liczba słów metasłownika waha się między 2 500 a 3000[3]. Słowniki z Cambridge są opracowane z myślą o organizowanych przez uniwersytet egzaminach (FCE, CAE, Proficiency)[4][5]. Zdecydowana większość definicji (pięć na sześć) w słowniku podanych jest pełnym zdaniem. Dodatkowo wyróżniającą go cechą są uwagi poprawnościowe i omówienie powszechnych błędów popełnianych przy użyciu danego słowa sygnowana oknem „common mistake”, np. fun i funny. Słownik podaje również ważne kolokacje, w słowniku znajduje się ich 25 000[3]. Przykłady użycia wyrazów w zdaniach pochodzą z Cambridge International Corpus, zbioru ponad półtora miliarda słów różnych rejestrów i odmian języka[6].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Krytycy wskazują na małą liczbę ilustracji i zbyt dużą liczbę stron wypełnionych wyłącznie tekstem, aczkolwiek jest on rozerwany przez ramki[3]. Inni zwracają uwagę na zbyt prosty język definicji, który miejscami uniemożliwia pełne zrozumienie, zwłaszcza w wydaniu trzecim, poza tym ogranicza jego użycie bardziej dla średniozaawansowanych uczących się języka[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. McIntosh 2013 ↓, s. viii.
  2. Cambridge Advanced Learner's Dictionary 3rd Edition. Archive.org. [dostęp 2023-11-18].
  3. a b c d David Shaffer, Cambridge Advanced Learner’s Dictionary, „Korea TESOL Journal”, Volume 6, Number 1, 2003, s. 161-166 [dostęp 2023-10-27].
  4. McIntosh 2013 ↓, s. okładka.
  5. 5 Top English Learner Dictionaries [online], Thought.Co [dostęp 2023-10-27].
  6. MacIntosh 2015 ↓, s. IX.
  7. Cambridge Dictionary Review. Really Learn English. [dostęp 2023-11-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]