Dawid Biderman

Dawid Biderman
Data urodzenia

1746

Data śmierci

1814

Miejsce pochówku

Lelów

Cadyk chasydzkiej dynastii Lelow
Okres sprawowania

od 1814

Wyznanie

judaizm

Budynek pawilonu handlowego zawierający grób cadyka – widoczne drzwi do pomieszczenia z nagrobkiem. Po jego rozbiórce wzniesiono nowy ohel.
Grób cadyka wewnątrz pomieszczenia przed rokiem 2012

Dawid Biderman (ur. 1746 w Lelowie, zm. 28 stycznia 1814 tamże) – rabin, pierwszy cadyk chasydzkiej dynastii Lelow.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Był synem Salomona Bidermana. Początkowo był żarliwym kabalistą, jednak pod wpływem Elimelecha z Leżajska zainteresował się chasydyzmem. Początkowo studiował u Mojżesza Lejba z Sasowa, a następnie u Jakuba Icchaka Horowica, gdzie uważany był za najwybitniejszego ucznia. Był zaprzyjaźniony i spowinowacony z Jakubem Icchakiem Rabinowiczem z Przysuchy, którego próbował pojednać z Jakubem Icchakiem Horowicem. Opowieści o nim zawarte zostały w książkach Migdal Dawid[1] i Kodesz hilulim.

Dawid Biderman był jednym z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana cytowane są do dziś przez chasydów na całym świecie. Jego ohel (grób) znajdujący się w Lelowie jest miejscem corocznych pielgrzymek na święto jorcajtu (rocznicy śmierci) Dawida Bidermana na przełomie stycznia i lutego.

Jego następcą został syn Mosze Biderman, który przeniósł siedzibę dynastii z Lelowa do Jerozolimy.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Gedalyah Nigal, The Hasidic Tale, 2008.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Marcin Wodziński: Groby cadyków w Polsce. O chasydzkiej literaturze nagrobnej i jej kontekstach. Wrocław: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej, 1998. ISBN 83-7091-041-6.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]