W latach 1409–1945 samodzielne miasto. W 1946 r. wieś została włączona administracyjnie do nowo powstałego województwa wrocławskiego tracąc status miasta, a niemieckojęzyczna ludność została wysiedlona.
W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Dobromierz. W latach 1945–1947 miejscowość była nazywana Górą Pokoju oraz Wysoką Górą Pokoju. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Legenda głosi, że miasto założyli dwaj bracia szlacheckiego rodu, którzy byli ze sobą skłóceni przez około 6 lat. Na znak zawartego pokoju, na górze, koło grodu, zbudowali miasto, które nazwali Wysoką Górą Pokoju (Hohenfriedeberg)[5].
Herb Dobromierza – jego obecny wygląd nawiązuje do dawnego herbu, który został nadany miejscowości w 1409 roku. Został przyjęty przez Radę Gminy w dniu 11 marca 2003. Przedstawia on na tarczy w polu błękitnym dwie złote litery „W”, a pomiędzy nimi złotą strzałę. Litera W nawiązuje najprawdopodobniej do króla Wacława IV[6].
Gmina Dobromierz znajduje się w całości na ziemiach dawnej tzw. Trzebowii – ziemi plemiennejTrzebowian.
Pierwsza wzmianka o Dobromierzu pochodzi z 1277 r. W średniowieczu miasto wchodziło w skład dóbr należących do pobliskiego zamku Cisy[7]. W 1409 r. król CzechWacław IV Luksemburski nadał ówczesnemu Friedebergowi prawa miejskie oraz herb, który przedstawiał dwie złote litery W przedzielone złotą strzałą ze załamanym grotem na niebieskim tle. W roku 1613 śląski regionalista i historyk Mikołaj Henel z Prudnika wymienił miejscowość w swoim dziele o geografii Śląska pt. Silesiographia podając jej łacińską nazwę: Frideberga[8].
W miejscowości ma swoją siedzibę Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, który realizuje zadania w dziedzinach wychowania, edukacji i upowszechniania kultury. W miejscowości znajduje się również Gminna Biblioteka Publiczna.
W Dobromierzu cyklicznie odbywają się DobroBlues Festival - festiwal muzyki bluesowej[22], oraz organizowane przez lokalną parafię coroczne koncerty kolęd i pastorałek z udziałem cenionych polskich wokalistów[23]. Ponadto mają tutaj miejsce pikniki historyczne „Śladem Fryderyka II”[24].
Od 2005 roku w Dobromierzu działa zespół folklorystyczny "Dobromierzanie"[25].
W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa im. Jana Brzechwy. Już w XVII wieku działały tutaj dwie szkoły, katolicka (przy ul. Cmentarnej) i ewangelicka (w ratuszu, a potem na plebanii przy ul. Kościelnej). W 1940 roku z obu placówek uczyniono czteroklasową szkołę powszechną. W okresie powojennym szkoła nie posiadała własnego budynku. W latach 1948–1954 zajęcia odbywału się w Pałacu. Od 1960 roku szkoła mieści się w budynku na ulicy Podgórnej[30].
Od 2019 roku na terenie Dobromierza działa Uniwersytet Trzeciego Wieku[31].
Szlak Zamków Piastowskich o długości 146 km, jest to szlak pieszy, górski, rozpoczyna się w Grodnie, a kończy w Grodźcu, przebiega przez Dobromierz i Kłaczynę.
Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej o długości 53,3 km, jest to szlak pieszy, górski, rozpoczynający się w Strzegomiu, wędrujący przez Dobromierz i Pietrzyków do Świdnicy.
Zalew w Dobromierzu wygrał plebiscyt "TOP5 najładniejszych dolnośląskich stawów, jezior i akwenów"[35].
Wieża widokowa na Wieżycy została z kolei uznana za ulubioną wieżę Dolnoślązaków[36].
Gmina Dobromierz od lat plasuje się wysoko w rankingach magazynu „Wspólnota”, który bada najbogatsze samorządy Polsce. W 2023 roku gmina znalzała się na 128 miejscu, zaś w 2022 na 180 miejscu[37].
Na terenie miejscowości funkcjonują firmy: Elan Art Metal[38], SANMAR Tartak Dobromierz[39] oraz Mar-Granit[40].
W Dobromierzu trawają prace nad stworzeniem podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której będą się mieścić: centrum e-commerce Amazon i fabryka pomp ciepła Bosch. 4 października 2023 roku, w ramach Programu Inwestycji Strategicznych rządowego funduszu Polski Ład gminie Dobromierz przyznano dofinansowanie w wysokości 99 mln złotych z przeznaczeniem na budowę niezbędnej infrastruktury[41].
Biskupem diecezjalnym jest bp Marek Mendyk[48], biskupem pomocniczym bp Adam Bałabuch[49], biskupem emerytem jest Ignacy Dec[50]. Proboszczem parafii Dobromierz jest ks. Andrzej Walerowski[51], wikariuszem ks. Andrzej Raczycki[51].
W miejscowości znajdują się dwa kościoły oraz kaplica:
↑Lebensbild Karl Ferdinand Frhr v. Richthofen (Royn-Schützendorf), „In Gewissenssachen darf es keine Rücksicht geben, außer auf Gott allein“, s. 14-20. Fragment biografii rodziny dostępny na internetowej stronie zbierającej historię rodu: richthofen.eu.