Dorothy Donegan (lata 50.) | |
Data i miejsce urodzenia |
6 kwietnia 1922 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
19 maja 1998 |
Instrumenty | |
Gatunki | |
Zawód |
muzyk (pianistka, wokalistka) |
Dorothy Donegan (ur. 6 kwietnia 1922 w Chicago, zm. 19 maja 1998 w Los Angeles)[1] – afroamerykańska pianistka jazzowa i klasyczna, oraz okazjonalna wokalistka. Laureatka NEA Jazz Masters Award 1992[2].
Dorothy Donegan: Zauważyłam, że ludzie nie chcą przez cały wieczór słuchać muzyki. Chcą zabawy[3].
Jej ojciec, Don H., pracował jako szef kuchni w wagonach restauracyjnych pociągów The Chicago, Burlington and Quincy Railroad[4]. Amatorsko grał na trąbce. Matka była nauczycielką, ale nie pracowała[4]. Uzupełniała budżet rodzinny wynajmem domowych pokoi. Dorothy miała młodszego brata – Leona. Matka kupiła jej pianino i w wieku dziewięciu lat rozpoczęła naukę gry. Przez pięć lat brała lekcje u Alfreda N. Simmsa, którego uczennicą była także Cleopatra Brown[4]. Uznana za cudowne dziecko, kształciła się potem pod kierunkiem Rudolpha Ganza z Chicago Musical College[4]. Ukończyła DuSable High School, w której uczyła się u Waltera Dyetta, nauczyciela m.in. wokalistki Diny Washington, saksofonistów Johnny’ego Griffina i „Vona” Freemana, oraz pianisty Gene’a Ammonsa[4].
Nigdy nie wygasła w niej miłość do muzyki poważnej, stąd też później kontynuowała studia w tej dziedzinie na Uniwersytecie Południowej Kalifornii[5]. Kształciła się też na kursach mistrzowskich na Uniwersytecie Maryland, kiedy występowała w rejonie Waszyngtonu. Dzięki graniu muzyki klasycznej i jazzu stała się oryginalną pianistkę o wielkim wyczuciu harmonii[5].
W 1943 jako pierwsza Afroamerykanka dała koncert w chicagowskiej sali Orchestra Hall, który stał się znaczącym punktem w jej karierze artystycznej[2]. W tym czasie trafiła pod skrzydła Arta Tatuma, zainteresowanego młodą, utalentowana pianistką. Miał jej później powiedzieć, że „jest jego ulubioną kobietą, grającą na fortepianie”[4]. „Nigdy nie wiadomo, co ona zagra, stale zaskakuje” – mawiał[4]. Pracowała wówczas w barach i klubach Wietrznego Miasta. W 1944 pojawiła się w filmowej komedii muzycznej Sensations of 1945, w której wystąpili m.in. Eleanor Powell, W.C. Fields oraz bandliderzy Cab Calloway, Woody Herman i ich orkiestry[6].
Jej pierwsze płyty sprzedawały się źle. Natomiast koncerty cieszyły się powodzeniem[3]. Na estradzie okazywała duże poczucie humoru, niekiedy graniczące z komizmem. Zawsze grała z wielką energią, siedząc i często wymachując nogami, lub stojąc[3]. Nigdy jednak nie przestawała być wirtuozem fortepianu. Recenzent gazety „The New York Times” tak ocenił jej występy: „Ekstrawagancja pomogła jej znaleźć pracę w branży w dużym stopniu nieprzyjaznej dla kobiet. W pewnym sensie było to także jej niepowodzenie, gdyż nierzadko krytykowano jej koncerty za przerost osobowości artystki”[7]. Przez zdecydowanie większą część kariery występowała w trio z kontrabasem i perkusją. Jej koncert w hotelu Sheraton Center w 1980 pobił wszystkie dotychczasowe rekordy frekwencji[2]. Choć od kilku dziesięcioleci była na estradzie i grała niemal wszędzie, dopiero w 1987 po raz pierwszy pojawiła się w słynnym nowojorskim klubie The Village Vanguard[2]. W latach 80. zaczęły się także lepiej sprzedawać jej płyty. Przez wiele lat twierdziła, że „jej karierę ograniczały jej stałe apele o zrównanie stawek dla kobiet z męskimi”[7].
W następnej dekadzie zajęła się nauczaniem. Wykładała na uniwersytetach Harvarda, Northeastern oraz w Manhattan School of Music[2]. Była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, m.in. w 1993 wystąpiła w Białym Domu, a w 1994 otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Roosevelta[2]. W 1995 wystąpiła na Newport Jazz Festival, a swój ostatni duży koncert dała w 1997 na festiwalu jazzowym w kalifornijskim Concord.
Zmarła w swoim domu. Miała 76 lat. Przez dłuższy czas zmagała się z nowotworem jelita grubego[4]. Została pochowana na cmentarzu Inglewood Park w Los Angeles[8]
Była trzykrotnie zamężna[3]. Dwoma mężami byli: Walter Eady i John T. McClain[9]. Wszystkie małżeństwa zakończyły się rozwodem – ostatni odbył się w 1974[3]. Miała dwóch synów.