Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Specjalność: entomologia, ornitologia | |
Alma Mater | |
Henri Eugene Alphonse Hubert Schouteden (ur. 3 maja 1881 w Ixelles, zm. 15 listopada 1972 w Auderghem) – belgijski entomolog i ornitolog.
Urodził się w 1881 roku w Ixelles[1] w Regionie Stołecznym Brukseli[2]. Jego ojcem był Aubert Alphonse Schouteden, a matką Sophie Wing. Uczęszczał do liceum w Institut Saint-Bonifac w Ixelles. W 1900 roku zaczął studiować zoologię na Université Libre de Bruxelles. W 1905 roku ukończył studia z tytułem doktora nauk przyrodniczych i zatrudniony został przez Muzeum Historii Naturalnej w Brukseli. W 1908 roku poślubił przyrodniczkę Josephine Wery. W 1910 roku zatrudniony został w nowo powstałym Muzeum Konga Belgijskiego (ob. Musée royal de l'Afrique centrale)[1]. W 1919 roku awansował tam na kierownika sekcji, a w latach 1927–1946 był dyrektorem tej instytucji[1][2]. W latach 1920–1922 oraz 1924–1926 odbył misje badawcze do Konga Belgijskiego, które przyczyniły się do znaczącego wzbogacenia zbiorów muzeum. Do 1952 roku wykładał na Koloniale Hogeschool van België w Antwerpii, a do 1954 roku nauczał w tamtejszym Instytucie Medycyny Tropikalnej[1].
Schouteden jest autorem licznych publikacji naukowych, poświęconych głównie systematyce i faunistyce środkowoafrykańskich zwierząt[1]. Najbardziej znany jest z wkładu w afrykańską ornitologię[2]. W czasie pierwszej wyprawy do Konga Belgijskiego m.in. odkrył miejsce gniazdowania jaskólnika czerwonookiego. W latach 1946–1960 opublikował na łamach Annales du Musée Royal du Congo Belge czterotomową, liczącą blisko 2 tysiące stron pracę De Vogels van Belgisch-Congo en van Ruanda-Urundi, poświęconą ptakom środkowej Afryki[1].
Duży wkład wniósł w heteropterologię. Badał w szczególności pluskwiaki różnoskrzydłe z nadrodziny tarczówek oraz z rodzin wtykowatych, zajadkowatych i prześwietlikowatych. Opisał liczne nowe dla nauki taksony. Stworzył bogato ilustrowane tomy poświęcone pluskwiakom do serii Geneta insectorum Philogène’a Wytsmana[2].
Był członkiem, a także sekretarzem i prezydentem Société Entomologique de Belgique oraz członkiem i prezydentem Société Royale Zoologique de Belgique[1].
Większość zgromadzonych przez niego zbiorów zdeponowana jest w Królewskim Muzeum Afryki Środkowej w Tervurenie. Część znajduje się w muzeum Królewskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych Belgii w Brukseli[3].
Na jego cześć nazwano liczne taksony zwierząt[1], w tym rodzaje: Schoutedenia[4], Schoutedeniella[5], Schoutedenina[6], Schoutedenius[7], Schoutedeniastes[8], Schoutedenidea[9], Schoutedenichia[10] i Schoutedenomyia[11].