Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka – religijne wydarzenie, które odbyło się 19 marca[1]2013 roku w Watykanie[2][3][4]. Uroczystości które rozpoczęły się o 9:30 na placu Świętego Piotra[5], symbolizowały wstąpienie na tron papieski Franciszka, który został wybrany na konklawe 13 marca[6].
Władze Rzymu spodziewały się 1 mln uczestników uroczystości[7]. W samej tylko mszy św. inauguracyjnej wzięło udział ponad 130 delegacji państwowych i religijnych oraz ok. 200 tys. wiernych[8]. Eucharystię koncelebrowało kilkuset kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata.
Na inaugurację przybył honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I[2][25], oraz prawosławny metropolita wschodnioamerykański i nowojorski Hilarion[26].
W uroczystości udział wziął także katolikos Ormian Karekin II[27].
Kościoły zachodnie
W imieniu zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej Justina Welby do Watykanu przybył John Sentamu, anglikański arcybiskup Yorku[28], obecny był również biskup Pierre Whalon, zwierzchnik Konwokacji Kościołów Episkopalnych w Europie[29].
Na inaugurację pontyfikatu Franciszka przybyli też przewodniczący Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich, arcybiskup Utrechtu Joris Vercammen[30] oraz przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej bp Munib A. Younan[31].
Inne religie
Na inauguracji byli obecni także przedstawiciele judaizmu, islamu, oraz religii wschodu.
Papież wystosował prośbę, aby delegacje i wierni nie przyjeżdżali, a pieniądze przeznaczono na cele charytatywne. Do tej prośby przychylił się rząd Flandrii[5] i 30 tysięcy euro zostanie przeznaczone na cele dobroczynne[5][32][33].
Uroczystości rozpoczęły się od przejazdu papieża papamobile po placu św. Piotra[34]. Następnie papież wrócił do bazyliki watykańskiej i udał się do grobu św. Piotra, by wraz z duchownymi złożyć hołd świętemu. Następnie papież wraz z kardynałami rozpoczął mszę św. na placu św. Piotra, gdzie kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran nałożył papieżowi paliusz, a następnie kardynał-dziekan Angelo Sodano włożył na mu na palec Pierścień Rybaka[34]. Po otrzymaniu tych insygniów, papież odebrał homagium od sześciu kardynałów, a następnie wygłosił homilię. Franciszek wymienił znak pokoju z Bartłomiejem I i Karekinem II. Po zakończeniu uroczystości papież wszedł do bazyliki i przed konfesją witał się z głowami państw[34].