Islamizacja Azji Południowo-Wschodniej – proces wypierania hinduizmu, buddyzmu oraz rodzimych wierzeń wyznawanych przez mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej przez islam[1].
Pierwsza muzułmańska inskrypcja na nagrobku z tego obszaru datowana jest na 1082 rok[2]. Początkowo islam docierał do Azji Południowo-Wschodniej za pośrednictwem muzułmańskich kupców, którzy przemierzali drogę wzdłuż głównego szlaku handlowego wiodącego z Azji Południowej na Daleki Wschód[3]. Następnie islam był dalej rozpowszechniany przez bractwa sufickie i ekspansję terytorialną lokalnych władców nawróconych na islam[3]. W XII wieku władca Kedah Phra Ong Mahawangsa zmienił religię z hinduizmu na islam i stał się tym samym ostatnim królem i jednocześnie pierwszym sułtanem Kedah jako Mudzafar Shah I[4]. Jego rządy jako sułtana trwały od 1136 do 1179. Pierwsze wspólnoty muzułmańskie w wyspiarskiej części regionu powstały w północnej Sumatrze w dzisiejszym rejonie Aceh.
Od początku XV wieku sułtanat Malakka pozostawał ostoją islamu w Archipelagu Malajskim[3]. Stamtąd został on rozpowszechniony wzdłuż szlaków handlowych regionu. Nie wiadomo do końca, kiedy islam pojawił się w Azji Południowo-Wschodniej. Nie da się zatem dokładnie odtworzyć procesu islamizacji na podstawie dostępnych źródeł. Część naukowych teorii na ten temat pozostaje w sferze przypuszczeń.
Marco Polo w opisie swojej podróży do Chin w 1292 roku odnotował istnienie muzułmańskiego państwa-miasta Perlak[2].
Chińskie źródła odnotowują w 1282 roku obecność muzułmańskich delegacji do cesarza Chin z sułtanatu Samudera Pasai[3]. Tę relację uwiarygadnia marokański podróżnik Muhammad Ibn Battuta, który przez piętnaście dni przebywał w 1345 w Samudera Pasai i napisał później, że tamtejszy władca był muzułmaninem i wykonywał swoje obowiązki religijne ze szczególną gorliwością.
Źródła odnotowują również obecność społeczności muzułmańskich w Królestwie Melaju. Jeszcze inne potwierdziły tam obecność pochodzących z Chin muzułmańskich handlarzy z regionów takich jak Fujian[2].
Rozprzestrzenianie się islamu na ogół następowało na szlakach handlowych prowadzących na wschód[3]. Około 1400 roku w Malakce doszła do władzy pierwsza muzułmańska dynastia, której władcy zaczęli tytułować się sułtanami. Pierwszy władca Malakki Parameswara, w 1409 r.[a], przeszedł na islam, poślubił córkę władcy Pasai oraz przyjął imię Muhammad Iskandar Shah[b][3][5]. W 1380 roku sufici przenieśli z Malakki swoją religię na należącą dziś do Filipin wyspę Mindanao[6].
Pod koniec XVI wieku wyznawcy islamu osiągnęli przewagę liczebną nad hinduistami i buddystami na Jawie i Sumatrze. Do tamtej pory właśnie te religie były tam dominujące. Dużo mniejsze postępy islam uczynił we wschodnich wyspach Archipelagu Malajskiego. Do czasu przybycia chrześcijańskich misjonarzy w XVII wieku, także Nowa Gwinea była w większości muzułmańska.
W 2010 roku muzułmanie stanowili większość w następujących krajach Azji Południowo-Wschodniej[7]: Indonezji – 88,1%; Malezji – 61,4% oraz Brunei – 51,9% mieszkańców. Poszczególne wyspy różnią się między sobą pod względem religii. Na przykład Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie, Papua Zachodnia, Timor Wschodni i Nowa Gwinea są w przeważającej mierze chrześcijańskie. Innym rejonem, gdzie chrześcijanie są liczniejsi niż muzułmanie jest malezyjski Sarawak na wyspie Borneo[8]. Oprócz tego islamizacja prawie nie dotknęła wyspy Bali. Tam zdecydowaną większość stanowią wyznawcy hinduizmu, który znany jest tam jako hinduizm balijski[9]. Kraje Azji Południowo-Wschodniej położone na północ od Malezji z wyjątkiem Wietnamu są buddyjskie[10].