Jako kilkuletnie dziecko przeżyła ciężką, trwającą dwa lata chorobę (prawdopodobnie wirusową), której skutkiem była utrata wzroku („ślepota prawna”)[b]. Wspomnienia odbieranych w tym okresie wrażeń dotyczyły pojawiającego się w świadomości „świata wewnętrznego”[c] – np. wspomnień zapamiętanych obrazów oraz emocji, budzonych przez dotyk czułych i silnych rąk opiekunów. Wspomnienie z okresu choroby zawarła m.in. w tekście wystąpienia pt. Współczucie i prawdziwe znaczenie empatii na Konferencji TED w roku 2011[9][12]:
Znam te ręce […]. Dotykały mnie kiedy miałam cztery lata i straciłam wzrok oraz byłam częściowo sparaliżowana. Rodzina sprowadziła kobietę, której matka była niewolnicą, by się mną opiekowała. I ta kobieta nie miała sentymentalnego współczucia. Miała fenomenalną siłę. I wierzę, że to jej siła stała się rodzajem przedwczesnej dojrzałości, która prowadziła mnie przez życie[12]
Po chorobie empatyczni rodzice podarowali jej prezent, który podsycił rozbudzoną fascynację obrazami – aparat fotograficzny Kodak Brownie. Zaczęła zapisywać obrazy i emocje. Fotografowała np. swojego ojca, „stojącego dumnie obok swojego Lincolna”, a niedługo potem – „ciężkie niebo złowieszczo wiszące nad zbombardowaną katedrą w Kolonii” i tysiące innych wymownych obrazów[13][14].
W kolejnych latach uczęszczała do H. Sophie Newcomb Memorial College(inne języki), prywatnej szkoły żeńskiej W Tulane University (Nowy Orlean, Luizjana), w której panował duch progresywizmu[9].
W latach 1968/1969 opracowywała zbiory nagrań etnograficznych, zgromadzonych w Musée de l’Homme w Paryżu. Po powrocie na Florydę pracowała dwa lata (1970–1972) w Uniwersytecie Miami (School of Medicine). Badała na Mali kulturę rdzennego plemienia Dogonów oraz w Meksyku, kulturę grupy etnicznejHuiczole (1970)[1]. Uczestniczyła w badaniach Alana Lomaxa, których wyniki zamieszczono w wielokrotnie wznawianych publikacjach nt. miejsca pieśni ludowych w kulturze[9][19][20].
Po przeprowadzce do Nowego Jorku związała się z Uniwersytetem Columbia[7].
Joan Halifax interesowała się buddyzmem w latach sześćdziesiątych XX wieku. Swoim pierwszym mistrzem zen nazywała Thích Nhất Hạnha – łagodnego wietnamskiegomnichabuddyjskiego, którego książki czytała w czasie studiów antropologicznych oraz w początkowym okresie działalności społecznej. Był autorem ponad 100 książek i poetą oraz znanym aktywistą ruchów pokojowych (w roku 1987 został nominowany przez Martina Luthera Kinga do Pokojowej Nagrody Nobla). Jednym z pierwszych odosobnień medytacyjnych Thich Nhat Hanha w Stanach Zjednoczonych był kierowany przez Joan Halifax ośrodek rekolekcyjny „The Wizard’s Camp” w Ojai Foundation (Kalifornia)[22].
Gdy w połowie lat 1970. rozpoczynała formalną praktykę zen, jej mistrzem zen był Seung Sahn, były uczestnik wojny koreańskiej, który po wojnie zarządzał dużą koreańską społecznością w Japonii (po przyjeździe do USA w 1942 roku utworzył tam pierwszy ośrodek zen). W latach 1990. i później, do śmierci w roku 2018, szanowanym mistrzem był Bernie Glassman(inne języki)[23][24][25].
Joan Halifax z wdzięcznością wspominała również Chagduda Tulku Rinpoche(inne języki)[24] – tybetańskiego mnicha, znanego na całym świecie nie tylko jako wytrwały popularyzator buddyzmu obdarzony melodyjnym, śpiewnym głosem, lecz również jako lekarz, utalentowany rzeźbiarz i malarz[26].
W roku 1946 otwarto istniejącą do dzisiaj Besant Hill School(inne języki), a od roku 1975 działała Fundacja Happy Valley nadzorująca szkołę i działalność Human Dimensions Institute / West, którego celem stały się badania związku między nauką i duchowością.
Instytut prowadził początkowo Luke’a Gatto, absolwent Tulane University zafascynowany rozwojem wiedzy i odkryciami możliwości człowieka (pracujący m.in. nad stworzeniem ekologicznie samowystarczalnego ekosystemu)[35]. W roku 1979 kierownictwo objęła dr Joan Halifax, polecana przez Josepha Campbella (jego ówczesna naukowa asystentka), autorka popularnych książek: Shaman: The Wounded Healer[36] i Shamanic Voices[37]. Fundację przemianowano na The Ojai Foundation, TOF)[29].
W latach 1980–1990 rozpoczęła w TOF próbę stworzenia społeczności kierowanej przez Radę, w której nie ma stałych liderów. Rada ustala reguły działania w czasie swobodnej wymiany myśli w kręgach (praktyka wielu ludów tubylczych świata)[38]. W przypadku społeczności szkolnej jest realizowana edukacja holistyczna(inne języki), zanikają bariery między wykładowcami i uczniami (słuchaczami) – wszyscy uczą się wypowiedzi „z serca, a nie z głowy” i słuchają innych z pełną uwagą[39].
W 1990 roku Joan Halifax wyjechała do Nowego Meksyku, pozostawiając kierownictwo Besant Hill School[40]) Radzie Dyrektorów, której współprzewodniczyli pedagodzy, Jack Zimmerman i Virginia Coyle[29][41][42]. Dziedzictwo Fundacji Ojai pielęgnuje Topa Institute[33].
Glassman odszedł od wcześniej stosowanego formalnego treningu zen (głównie medytacjazazen). Skoncentrował się na udzielaniu pomocy cierpiącym mieszkańcom Bronxu i innych ubogich dzielnic (chorym, bezdomnym, pozbawionych źródła dochodów, więźniom). W latach 80. założył w Nowym Jorku Greyston Bakery(inne języki) – firmę zatrudniającą wszystkich chętnych („otwarte zatrudnienie”) i kierującą dochód do fundacji zajmującej się budową tanich mieszkań, organizacją dziennej otwartej opieki społecznej, centrum medycznego dla chorych na AIDS itp.
Joan Halifax poprosiła Roshi Berniego Glassmana, aby został jej głównym nauczycielem. Wyjaśniała, że Thich Nhat Hanh jest „niezwykłą siłą dobra”, ale ona nie jest „miłym” buddystą – bardziej interesuje ją „zwykły ryż”, buddyzm „zejdź na ulicę i ubrudź się”[22].
W styczniu 1994, w dniu 55-tych urodzin Glassmana, grupa nowojorskich buddystów spotkała się w Waszyngtonie w warunkach „odosobnienia ulicznego” („Street Retreat”)[45], aby „doświadczyć bezdomności” i rozważyć możliwości ulepszenia swojej służby ludziom odrzuconym przez społeczeństwo[44][46]. Po powrocie do domu Bernie i jego druga żona (Sandra Jishu Holmes) podjęli decyzję o utworzeniu religijnego zakonu – Zen Peacemaker Order(inne języki). Do grona założycieli należała Joan Halifax, zaangażowana w opiekę paliatywną. Uzgadniając zasady organizacji zakonu korzystano z jej opracowań dotyczących praktyk społeczności Irokezów (zob. Deganawida)[44][46]. Współcześnie centra Zen Peacemakers tworzą międzynarodową sieć placówek działających w 12 krajach na pięciu kontynentach (Zen Peacemakers International), znaną m.in. z rekolekcjiBearing Witness organizowanych w różnych miejscach na świecie dla upamiętniania ofiar popełnionych tam zbrodni (od roku 1996 w Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu)[47][48][49]. Jedna z filii ZPO mieści się w Santa Fe (Nowy Meksyk).
Santa Fe – Upaya Zen Center i Prajna Forest Refuge
Utworzony przez Joan Halifax Upaya Zen Center (rok 1990) stał się centrum studiów buddyjskich i praktyk kontemplacyjnych oraz różnych form aktywnej działalności społecznej na rzecz cierpiących, śmiertelnie chorych z rodzinami i innych[57]. Realizowane są np. programy SEB:
Joan Halifa opracowała i spopularyzowała model budzenia się współczucia (współczucie jako aktywność), nazwany G.R.A.C.E. (Gathering, Recalling, Attuning, Considering, Engaging), oparty na neuronauce, psychologii społecznej, etyce i perspektywach kontemplacyjnych[62][63].
W Upaya Zen Center prowadzona jest również działalność edukacyjna – seminaria, wykłady i debaty. Kalendarz wydarzeń w Upaya Zen Center jest udostępniany na stronie internetowej Centrum Upaya[64] (możliwe jest uczestnictwo osobiste lub online)[65][66]. Wydarzeniem roku 2020 było Varela International Symposium nt. Exploring the Great Landscape of Awareness – Insights from Neuroscience, Cognitive Science, Buddhism[k][j][67].
W roku 2002 Joan Halifax założyła w pobliżu miejscowości Truchas w Sangre de Cristo Mountains(inne języki) (50 mil od Santa Fe) nowy zakon buddyjski Prajna Mountain Forest Refuge (zob. Pradżnia, Pradźńa)[68]. Schronisko było przewidywane na miejsce medytacji członków zakonu w warunkach odosobnienia, m.in. kontemplacji piękna naturalnego krajobrazu oraz miejsce spotkań przyjaciół zaangażowanych m.in. w pielęgnowanie lasów, łąk, terenów podmokłych i ogrodów (instruktorzy: Roshi Joan Halifax, Sensei Beate Stolte, Marty Peale, Peg Reishin Murray)[69].
Stało się też miejscem stałego pobytu Roshi Joan, gdy została zmuszona do porzucenia swojej wcześniejszej wielkiej aktywności fizycznej po wypadku, który spowodował groźne złamania kości (ujawnienie wrodzonej łamliwości)[22].
W latach 1983–1984 R. Adam Engle(inne języki)[70] i Francisco Varela rozpoczęli, niezależnie od siebie, starania o utworzenie forum poważnego dialogu o związkach buddyzmu i nauki. Obaj otrzymali zapewnienie Dalajlamy XIV – bardzo zainteresowanego nauką zachodnią[71][72] – o zadowoleniu z takiej inicjatywy. W październiku 1985 roku doszło do spotkania inicjatorów, zorganizowanego w siedzibie Ojai Foundation przez Joan Halifax. Pierwsze spotkanie grupy inicjatorów z Dalajlamą odbyło się w jego siedzibie Dharamsali w październiku 1987 roku (Daniel Goleman[73]). Pierwsze debaty nazwano „Mind & Life Dialogues”. Pierwsza z nich odbyła się w roku 1987. Dotyczyła tematu Dialogues Between Buddhism and the Cognitive Sciences (Mind and Life I). Jej przebieg uznano za sukces. W kolejnych latach zorganizowano dyskusje na temat[74][75]:
1989 Mind and Life II: Dialogues Between Buddhism and the Neurosciences
1990 Mind and Life III: Emotions and Health
1992 Mind and Life IV: Sleeping, Dreaming, and Dying[76].
Francisco Varela odgrywał wiodącą rolę planowaniu i organizacji kolejnych debat do roku 2000. Zmarł w wieku 54 lat z powodu choroby nowotworowej. Debatę Mind and Life VIII nt. Destructive Emotions (rok 2000) obserwował za pośrednictwem telewizyjnego łącza biura Dalajlamy[73].
Zgodnie z propozycją F. Vareli w przedpołudniowej sesji każdego dnia debaty w apartamentach Dalajlamy XIV uczestniczyli najlepsi specjaliści w danej dyscyplinie, proszeni o przestrzeganie „Agreements for Engaging and Interacting”[79] i wspomagani przez wykwalifikowanych tłumaczy, podejmujących m.in. próby wyjaśnienia różnic między interpretacją naukową i buddyjską.
Do swobodnych dyskusji popołudniowych, odbywających się również w warunkach kameralnych, bywało dopuszczane większe grono zaproszonych gości (było początkowo nieliczne; nie przewidywano udziału dziennikarzy, lecz dokonywano archiwizowanych nagrań obrazu i dźwięku)[l][74]. Wysoko oceniane są informacje zawarte w popularnych publikacjach książkowych, takich jak np. książka Daniela GolemanaEmocje destrukcyjne. Jak możemy je przezwyciężyć?, rok 2003[73] lub książka Paula EkmanaŚwiadomość emocjonalna. Źródło wewnętrznej równowagi i zrozumienia, zawierająca m.in. opis rozmowy autora z XIV Dalajlamą na temat osobistych przeżyć w dzieciństwie i lęku związanego z własnymi skłonnościami do wybuchów złości[81] (starał się zapewnić spokój swojej córce). Ekman był zaskoczony pozytywną przemianą własnego usposobienia, jaka zaszła w nim pod wpływem kontaktu z Dalajlamą, co skłoniło go do badań naukowych w nowym kierunku[m].
W roku 1991 zarządzanie działalnością (debaty, wspieranie współpracy między debatami itp.) przejęła założona przez Adama Engle Fundacja Mind and Life Institute (Charlottesville, Wirginia).
W roku 2022 zorganizowano uroczyste spotkanie z okazji 35-lecia Mind&Life Institute[78]. Jesienią tego roku uruchomiono nową multimedialną stronę internetową Insights, Journey into the heart of contemplative science[82], poświęconą badaniom wykonywanym na przecięciu neuronauk i buddyzmu (neuronauki kontemplacyjne(inne języki)). W momencie uruchomienia strona zawierała 18 wybranych esejów, a wśród nich tekst pt. Enactive Compassion Could an expanded view of compassion bring greater depth to our response to suffering?[83] autorstwa Roshi Joan Halifax – jednej z grona stypendystów Mind and Life Institute nominowanych przez Research Advisory Council (RAC)[84].
Roshi Joan Halifax współpracuje również z Mind and Life Europe (instytutem utworzonym w roku 2008 przez Amy Cohen Varela[85] po śmierci jej męża)[86][87][88]. Bierze udział w wykładach i warsztatach Mindful Leadership, prowadzonych dla osób zamierzających udoskonalić swoje zdolności przywódcze, czemu sprzyja np. medytacja uważności[89]. W roku 2018 ukazała się publikacja pt. Leadership, morality and ethics: Developing a practical model for moral decision-making[90], której współautorami są:
Alfred Kaszniak – emerytowany profesor psychologii, neurologii i psychiatrii w Uniwersytecie Arizony, dyrektor akademicki Mind and Life Institute i prezes zarządu Upaya Zen Center and Institute (uczestnik organizowanych seminariów, np. Dharma Talk 2019: Interdependence in Zen and Science[91]), autor ponad 155 publikacji, m.in. współautor lub redaktor siedmiu książek[92] (np. Emotions, Qualia, and Consciousness: Proceedings of the International School of Biocybernetics, Napoli 1998[93]). Otrzymał przekaz Dharmy od Roshi Joan Halifax[92][94][95]
Cynda Hylton Rushton[96] – profesor (Anne and George L. Bunting Professor of Clinical Ethics) w Johns Hopkins School of Nursing[97] (Berman Institute of Bioethics(inne języki)), redaktorka i autorka książki Moral Resilience: Transforming Moral Suffering in Healthcare[98] (zob. moral injury(inne języki), np. przekonanie owłasnej bezwartościowości i związane z tym poczucie winy lub wstydu), współtwórczyni Rushton Moral Resilience Scale (RMRS)[99]
Według Goodreads do najbardziej popularnych książek są zaliczane[25]:
Joan Halifax (przedmowa Ira Byock(inne języki)), Being with Dying: Cultivating Compassion and Fearlessness in the Presence of Death (wyd.1 1997, 21 wydań)
Joan Halifax (przedmowa Rebecca Solnit), Standing at the Edge: Finding Freedom Where Fear and Courage Meet (wyd. 1 w 2019, 14 wydań)
Joan Halifax (przedmowa Thich Nhat Hanh), The Fruitful Darkness: A Journey Through Buddhist Practice and Tribal Wisdom (wyd. 1 w 1993, 13 wydań)
Joan Halifax, Shamanic Voices: A Survey of Visionary Narratives (wyd. 1 w 1979, 7 wydań)
Joan Halifax, Shaman: The Wounded Healer (wyd. 1 w 1982, 6 wydań)
Joan Halifax (ilustrator: Kiersten Eagan), Sophie Learns to Be Brave (wyd. 1 i 2 w 2022)
Joan Halifax, Thich Nhat Hanh (przedmowa), Ronald F. Thiemann(inne języki) (wprowadzenie), A Buddhist Life in America: Simplicity in the Complex (wyd. 1 i 2 w 1998)
Joan Halifax, Lone Mallard, wybór haiku (wyd. 1 i 2 w 2012 z okazji 20-lecia Upaya Zen Center i 70. urodzin autorki)
Back A.L., Rushton C.H., Kaszniak A.W., & Halifax J.S. (2015), Why are we doing this? Clinician helplessness in the face of suffering, Journal of Palliative Medicine, 18, s. 26–30
Rushton, C.H., Kaszniak, A.W. & Halifax, J.S. (2013), A framework for understanding moral distress among the inter-professional team, Journal of Palliative Medicine, 16, s. 1074–1079
Rushton, C.H., Kaszniak, A.W., Halifax J.S., (2013), Addressing Moral Distress: Application of a framework to palliative care practice, Journal of Palliative Medicine, 16, s. 1080–1088
Według ResearchGate w latach 2017–2022 ukazało się 31 publikacji Joan Halifax, cytowanych 504 razy. Głównymi współautorami byli: Robert Thurman(inne języki) (Columbia University), Tor D. Wager(inne języki) (University of Colorado Boulder), Crystal L. Park (University of Connecticut), Deborah E. Sellers (Cornell University), Cynda Hylton Rushton (Johns Hopkins University); łącznie wymieniono 38 współautorów[100]
W wykazach dorobku Joan Halifax znajdują się też nagrania wystąpień na konferencjach, wykładów, wywiadów itp., takie jak wykład pt. Compassion and the true meaning of empathy (konferencja TED (Technology, Entertainment Design), wrzesień 2011[8][12] lub różnorodne materiały zamieszczone na internetowej stronie Upaya Zen Center[6][7][101].
↑Przyczyną ślepoty mogła być jedna z chorób wirusowych lub innych[108]. Określenie „ślepota prawna” jest niejednoznaczne. Może dotyczyć osoby niewidomej, słabowidzącej ociemniałej[109]. Obowiązuje międzynarodowa klasyfikacja przypadków ślepoty i upośledzenia wzroku ICD-10 (Visual disturbances and blindness: H53-H54)[110].
↑Nazwa Happy Valley Happy Valley jest znana z wielu innych miejsc na Ziemi.
↑Teozofia, głosząca ukrytą, ezoteryczną warstwę obecną we wszystkich religiach, wywołała zainteresowanie ludzi Zachodu wschodnimi systemami filozoficzno-religijnymi i rodzimymi tradycjami ezoterycznymi. W II połowie XX wieku zainspirowała rozwój New Age.
Do Polski idee teozoficzne zostały sprowadzone przez artystów i szybko spopularyzowane w szerszym gronie odbiorców. Zjawiska te są przedmiotem wieloletnich badań Karoliny Marii Hess (Kotkowska)[111], autorki m.in. pracy pt. Między nauką, religią i sztuką: wybrane teoretyczne ujęcia magii we współczesnych nurtach ezoterycznych[112].
↑Jiddu Krishnamurti (ur. 1895 w Madanapalle, zm. 1986 w Ojai) nauczał, że: (…) „prawda jest krainą bez dróg". (…) "Mam tylko jeden cel: uczynić człowieka wolnym, zachęcić go do wolności, pomóc mu wyzwolić się od wszelkich ograniczeń, bo tylko to da mu wieczne szczęście” (…)[113].
↑Uzdrawiające działanie ziemskich roślin opisał Robert Rient – polski dziennikarz nazywany współczesnym szamanem – w książce pt. Wizje roślin, czyli pięćdziesiąt roślin leczniczych i jeden grzyb[122].
↑Pojęcie „buddyzm zaangażowany” (Engaged Buddhism) stworzył i spopularyzował wcześniej Thích Nhất Hạnh (zob. sekcja 1.2.2. Mistrzowie zen), walczący z cierpieniem w czasie wojny wietnamskiej[114].
↑Między innymi książki Principles of Biological Autonomy (1979)[115] i The Embodied Mind. Cognitive Science and Human Experience (1991)[116][117], wystąpień Qué no es vida?[118], Reflections on Consciousness[119].
↑ abRoshi Joan Halifax (2022): „Francisco embodied in his life, work, and disposition the integration of neuroscience, Buddhism, and philosophy. Also present throughout was his great humanity, as well as his sense of the relationship between justice and compassion.”[83]
↑ abInteresujące uczestników debat w Mind and Life Institute związki buddyzmu z kognitywistyką są wciąż tematem badań i publikacji (np. Daniel Goleman, Richard J. Davidson, Altered Traits: Science Reveals How Meditation Changes Your Mind, Brain, and Body[123], Sebastjan Vörös, Buddhism and Cognitive (Neuro)Science: An Uneasy Liaison?)[124]
↑W kolejnych latach prezentacje i debaty organizowano w dużych audytoriach akademickich, np. Mind&Life XXX 2015 nt. Perception, Concepts, and Self Contemporary Scientific and Buddhist Perspectives
↑Paul Ekman – członek zarządu M&L[77], autor książki Świadomość emocjonalna. Źródło wewnętrznej równowagi i zrozumienia[81]; zob. też Symposium M&L 2014 (sesja 4), kultywowanie równowagi emocjonalnej[121].
↑ abcRoshi Joan Halifax: About Engaged Buddhism. [w:] Strona internetowa Upaya Zen Center [on-line]. upaya.org, Santa Fe, Aug 8, 2013. [dostęp 2023-03-16]. (ang.).
↑ abcdefRoshi Joan Halifax, PhD Abbot. [w:] Her books, Teaching Calendar, Related Videos, Related Posts & Podcasts [on-line]. Upaya Zen Center. [dostęp 2023-03-11]. (ang.).
↑ abcdefJoan Halifax Roshi; Ronald F. Thiemann (Introduction), Thich Nhat Hanh (Foreword): A Buddhist Life in America Simplicity in the Complex. Wyd. Harold Wit Lectures Harvard University. Paulist Press, 1998, s. 1–37. [dostęp 2023-05-12].
↑Alan Lomax Collection. [w:] About this Collection [on-line]. Library of Congress. [dostęp 2023-03-15]. (ang.).
↑Barry Jean Ancelet: Lomax in Louisiana: Trials and Triumph. [w:] Folklife in Luizjana [on-line]. The Louisiana Division of the Arts, 1999-2019. [dostęp 2023-03-15]. (ang.).
↑ abMatthew Abrahams. Bernie Glassman Passes Away. „Tricycle: The Buddhist Review”, 4 listopada 2018. The Tricycle Foundation. (ang.).brak numeru strony
↑Roshi Joan Halifax: About Engaged Buddhism. [w:] Strona internetowa Upaya Zen Center [on-line]. upaya.org, Aug 8, 2013. [dostęp 2023-05-04]. (ang.).
([/www.upaya.org/about/ programy SEB w Upaya]).
↑ abcZen Peacemakers > Our Story. [w:] Strona internetowa Zen Peacemakers International [on-line]. Zen Peacemakers International. [dostęp 2023-03-30]., [zenpeacemakers.org Street Retreat].
↑Rosen, Philip & Apfelbaum, Nina (2002). Bearing Witness: A Resource Guide to Literature, Poetry, Art, Music, and Videos by Holocaust Victims and Survivors, s. 128. Greenwood Publishing Group. ISBN 0-313-31076-9, ISBN 978-0-313-31076-8.
↑Francisco J. Varela 1946–2001. [w:] The Observer Web: archival collection of materials on Francisco Varela’s life and career [on-line]. Randall Whitaker. [dostęp 2016-01-06]. (ang.).
↑Francisco J. Varela 1946 – 2001. [w:] Brought to You By: Dr. Randall Whitaker [on-line]. enolagaia.com. [dostęp 2023-06-09]. (ang.).
↑The Dalai Lama and Western Science. [w:] Strona konferencji 'Mind and Life XIII, Washington [on-line]. investigatingthemind.org, 2005. [dostęp 2017-03-24]. (ang.).
↑ abcDialogues with the Dalai Lama. [w:] Strona internetowa 'Mind & Life Institute’ [on-line]. www.mindandlife.org. [dostęp 2018-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-01)]. (ang.).
↑ abTenzin Gjaco, Paul Ekman: Świadomość emocjonalna. Źródło wewnętrznej równowagi i zrozumienia (oryg. Emotional Awareness. Overcoming the Obstacles to Psychological Balance and Compassion). Daniel Goleman (przedmowa), Marta Borkowska (przekład). Gliwice: Helion, 2009-11-25, s. 1–311. ISBN 83-246-2165-2.
↑Amy Cohen Varela. [w:] Strona internetowa Upaya Zen Center; Varela International Symposium [on-line]. Upaya Zen Center, 2023. [dostęp 2023-06-22]. (ang.).
↑Mind & Life Europe; About us. [w:] Strona internetowa MLE [on-line]. Mind & Life Europe. [dostęp 2023-06-23]. (ang.).
↑Mind & Life Europe; Partners. [w:] Strona internetowa MLE [on-line]. Mind & Life Europe. [dostęp 2023-06-23]. (ang.).
↑Mind & Life Europe; People. [w:] Strona internetowa MLE [on-line]. Mind & Life Europe. [dostęp 2023-06-23]. (ang.).
↑ abcAlfred W. Kaszniak, Ph.D.. [w:] Neuropsychology, Emotion, and Meditation Lab (dane biograficzne) [on-line]. University of Arizona. [dostęp 2023-06-29]. (ang.).
↑ abAlfred Kaszniak, Professor Emeritus. [w:] www University of Arizona [on-line]. The Arizona Board of Regents The University of Arizona. [dostęp 2023-06-20]. (ang.).
↑Alfred Kaszniak Professor Emeritus. [w:] Strona internetowa The University of Arizona. College of Science Psychology [on-line]. The Arizona Board of Regents on behalf of The University of Arizona. [dostęp 2023-06-29]. (ang.).
↑Held by Cynda Hylton. [w:] Strona internetowa Rushton Anne and George L. Bunting Professorship in Clinical Ethics [on-line]. The Johns Hopkins University. [dostęp 2023-06-29]. (ang.).
↑Inside Compassion: Edge States, Contemplative Interventions, Neuroscience. [w:] Podcast Kluge Center Series: Prominent Scholars on Current Topics; Joan Halifax Roshi talks about empathy and compassion on the part of caregivers who are tending to the ill and dying [on-line]. Library of Congress, 2011-09-09. [dostęp 2023-04-22]. (ang.).
↑Search Joan+Halifax. [w:] Wyszukiwarka haseł na www Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych [on-line]. www.loc.gov. [dostęp 2023-06-27]. (ang.).
↑Joan Halifax: On Meeting Loss, Finding Life. [w:] A talk given by Roshi Joan Halifax on October 25, 2021, as she received the Sandy MacKinnon Award from Covenant Health, Edmonton, Canada [on-line]. DailyGood ; Syndicated from upaya.org, Feb 21, 2022. [dostęp 2023-06-26].
↑Matthew Witten. Francisco J. Varela: Principles of Biological Autonomy. „Systems Research & Behavioral Science”. 26 (1), s. 88–89, January 1981. Elsevier North-Holland, Inc.. DOI: 10.1002/bs.3830260110. (ang.).