Data i miejsce urodzenia |
12 września 1740 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
2 kwietnia 1817 |
Zawód, zajęcie |
pisarz, profesor nauk ekonomicznych |
Johann Heinrich Jung (ur. 12 września 1740, zm. 2 kwietnia 1817) zwany również Jung-Stilling – niemiecki pisarz, profesor nauk ekonomicznych.
Urodził się we wsi Grund w pobliżu Hilchenbach (Westfalia) w zubożałej w wyniku wojen północnych rodzinie. W 1768 wyjechał do Strasburga, gdzie w dwa lata później w środowisku akademików poznaje i zaprzyjaźnia się z Johannem Wolfgangiem Goethe i Johannem Gottfriedem Herderem, pod których wpływem zaczyna pisać pierwsze utwory. W 1772 osiada w Elberfeldzie. Pracując jako okulista staje się ekspertem od operacyjnego leczenia zaćmy. W 1778 nominowany do nowo powstającej Kameralschule w Kaiserslautern, w której nadal pracuje, gdy uczelnia zostaje wchłonięta w struktury Uniwersytetu w Heidelbergu.
W 1787 został mianowany profesorem nauk ekonomii, finansów i statystyki na Uniwersytecie w Marburgu. W 1803 rezygnuje z profesury i wraca do Heidelbergu, gdzie pozostaje przez trzy lata. Następnie, aż do śmierci w 1817 przebywa w Karlsruhe, gdzie otrzymuje książęcą rentę od Karola Fryderyka z Baden. Johann Jung był żonaty trzykrotnie, pozostawił liczną rodzinę.
Kompletne wydanie jego dzieł liczy 14 tomów. Jeszcze w XIX wieku Junga tłumaczono na angielski, francuski i włoski. Obecnie jego twórczość omawiana jest raczej w kontekście Goethego i Herdera.
12 września przychodzi na świat jako syn Johanna Helmanna Junga (1716-1802).
19 kwietnia umiera Johanna Jung z d. Dorothea, matka Johanna juniora. Odtąd wychowywany będzie przez dziadków Köhlera Eberta Junga (1680-1751) i Margaret Jung z d. Helmes (1686-1765).
Początek nauki łaciny w gimnazjum w Hilchenbach.
W lutym rozpoczyna studia medyczne w Strasburgu, jego nauczycielami są m.in.: Jakub Spielmann (1722-1783) i Jean Frédéric Lobstein (1736-1784). Rozwija pasje literackie, zaprzyjaźnia się z Johannem Wolfgangiem von Goethe (1749-1832) i Johannem Gottfriedem Herderem (1744-1803).
17 czerwca zawiera związek małżeński z Krystyną Heyder.
1 maja otwiera w Elberfeldzie (obecnie Wuppertal) gabinet lekarski (nie jest wtedy jeszcze okulistą).
22 kwietnia uzyskuje w Strasburgu doktorat z nauk medycznych. 26 sierpnia przeprowadza pierwszą operację oka w Wichlinghausen (obecnie Wuppertal)
22 lipca tzw. „elberfelderskie spotkanie” Jung pokazuje swoje prace ocenie Goethego.
Publikuje rozprawy naukowe z zakresu medycyny, drobne formy prozatorskie. Doskonali się w ekonomii, prawie, filozofii.
Autobiograficzna powieść Heinrich Stilling Jugend odnosi wydawniczy sukces.
Dzięki wszechstronnej erudycji i rozwijanym zainteresowaniom rozpoczyna karierę naukową na stanowisku profesora ekonomii w Kameral Hohen Schule w Kaiserslautern.
Publikuje powieść Geschichte des Herrn von Morgenthau.
18 października w Kaiserslautern umiera jego żona, z którą miał trójkę dzieci.
Wydaje powieść Die Geschichte Florentis von Fahlendorn.
14 sierpnia poślubia Marię Salome von Saint George (1760-1790) Z tego małżeństwa Jungowie mają szóstkę dzieci.
W grudniu dzięki protekcji kawalera La Roche Jung zostaje członkiem Kurpflalzischen deutschen Geselschaft w Mannheim.
Ukazuje się powieść Leben der Theodore von der Linden.
Kameral Hohen Schule zostaje wchłonięta w struktury Uniwersytetu w Heidelbergu, Jung nadal jest tam profesorem.
Rozpoczyna pracę nad kolejną autobiograficzną powieścią Theobald oder die Schwarmer.
8 listopada przy okazji 400-lecia Uniwersytetu w Heidelbergu odbiera z rąk profesorskiej kapituły doktorat honoris causa.
Rodzina Jungów przeprowadza się do Marburga. Uzyskuje nominację profesora na tamtejszym uniwersytecie.
Prace nad ekonomią rolnictwa, prekursorskie badania nad reformą agrarną, którym Jung poświęci ponad dziesięć lat życia.
Korespondencja z Immanuelem Kantem (1724-1804). Naukowcy w swoich rozważaniach poruszają kwestię rozumu oraz filozofii prawa.
23 maja umiera druga żona Junga.
19 listopada żeni się po raz trzeci z Elizabeth Coing (1760-1817). Z tego związku Jungowie mają czwórkę dzieci.
Jung ogłasza nowe artykuły z zakresu ekonomii społecznej, aktywnie włącza się w prace badawcze w Towarzystwach Naukowych, pisze listy otwarte w teologicznych polemikach, nadal praktykuje okulistykę zyskując coraz większą sławę.
W trakcie Rewolucji francuskiej pisarz ogłasza pierwszą część powieści Das Heimweh.
Publikuje kontrowersyjny esej Uber die Revolutionssucht deutscher Weiber.
Prace nad kolejnymi częściami powieści rozpoczętej w 1794.
Anonimowo ogłasza Die Siegsgeschichte der christlichen Religion in einer gemeinnuzigen Erklarung der Offenbarung Johannis.
Publikuje nowe rozważania Der christliche Menschenfreund in Erzahlungen fur Burger und Bauern. Rodzina Jungów przenosi się z powrotem do Heidelbergu.
Ukazuje się Heinrich Stillings Lehr-Jahre.
Rozpoczyna prace nad Taschenbuch für Freunde des Christenthums poświęcając się coraz częściej głębokim analizom teologii, filozofii i historii.
Pisze dzieło Theorie der Geister Kunde, w którym zakłada nową rolę rozumu w społeczeństwie.
Aż do śmierci w 1817 Johann Heinrich Jung ogłasza artykuły z różnych dziedzin nauki. Jego liczna korespondencja z wybitnymi artystami i naukowcami przełomu XVIII i XIX wieku już za życia pisarza sukcesywnie wydawano. Wznowienia i omówienia twórczości Junga nadal cieszą się zainteresowaniem niemieckich środowisk akademickich[2].