Katsunori Kotoōshū

Katsunori Kotoōshū
琴欧洲 勝紀
Kotoōshū Katsunori
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 lutego 1983
Dżulunica (Laskowec), Ludowa Republika Bułgarii

Zawód, zajęcie

zapaśnik sumo (rikishi)

Małżeństwo

Asako Andō

Odznaczenia
Order Stara Płanina (Bułgaria)

Katsunori Kotoōshū (jap. 琴欧洲 勝紀 Kotoōshū Katsunori); właściwie Kałojan Stefanow Machlanow (bułg. Калоян Стефанов Махлянов); obecne, formalne imię i nazwisko Karoyan Andō (jap. 安藤 カロヤン Andō Karoyan); ur. 19 lutego 1983 roku w Dżulunicy) – były zapaśnik sumo, pierwszy w historii Europejczyk (Bułgar), który wygrał turniej honbasho, zdobywając Puchar Cesarza[1].

Kariera

[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości uprawiał zapasy, trenowany przez własnego ojca. Następnie wybrał sumo i walczył w Japonii w latach 2002–2014, w „stajni” (heya dosł. pokój, pomieszczenie, tu: baza treningowa zapaśników, ale także miejsce zamieszkania dla zawodników niższych rang) Sadogatake, dochodząc do rangi mistrza (ōzeki). W maju 2008 roku jako pierwszy Europejczyk odniósł zwycięstwo w turnieju (w Tokio) i otrzymał Puchar Cesarza, nagrodę przyznawaną zwycięzcom turniejów sumo (ale także w innych dyscyplinach sportu). Wystąpił w 68 turniejach, odniósł 537 zwycięstw w 864 pojedynkach[2].

Jego imię ringowe (shikona) składa się z dwóch elementów: koto i ōshū. Pierwsze słowo to rodzaj japońskiej cytry o trzynastu strunach. W tym wypadku jednak jest to obowiązująca część imienia, przyjęta dla zawodników jego „stajni” o nazwie Sadogatake. Drugie słowo znaczy Europa.

Kotoōshū odbiera Puchar Cesarza, maj 2008 r.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

28 lipca 2009 roku został odznaczony przez prezydenta Bułgarii, Georgiego Pyrwanowa, najwyższym odznaczeniem państwowym, Orderem Starej Płaniny[3].

W 2010 roku ożenił się z Japonką Asako Andō i przeprowadził się na stałe do Japonii. W 2013 roku zrzekł się obywatelstwa bułgarskiego[4] i przyjął obywatelstwo japońskie, co było warunkiem koniecznym do podjęcia pracy w Japońskim Stowarzyszeniu Sumo, które mu ją zaoferowało. Zgodnie z przepisami japońskimi, przyjęcie obywatelstwa jest równoznaczne z obowiązkiem zmiany nazwiska na japońskie (przyjął nazwisko żony)[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Bulgarian-born Kotooshu retiring from sumo: 'I was at my limit'. CTV News. [dostęp 2016-07-06]. (ang.).
  2. Kotooshu Katsunori. sumo.or.jp. [dostęp 2016-06-15]. (ang.).
  3. Първанов връчи орден Стара планина на Котоошу. Topsport.bg, 2009. [dostęp 2016-07-06]. (bułg.).
  4. Котоошу се отказва от българско гражданство. trud.bg. [dostęp 2016-06-15]. (bułg.).
  5. Sumo wrestler Kotooshu becomes naturalized Japanese. The Japan Times. [dostęp 2016-06-15]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]