Louis Bols

Louis Jean Bols
ilustracja
generał major generał major
Data i miejsce urodzenia

23 listopada 1867
Kapsztad

Data i miejsce śmierci

13 września 1930
Bath

Przebieg służby
Lata służby

1887–1920

Siły zbrojne

 British Army

Stanowiska

wojskowy administrator Palestyny (1919-1920)

Główne wojny i bitwy

II wojna burska
I wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania) Order Wybitnej Służby (Wielka Brytania) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Order Nilu Krzyż Srebrny Orderu Zbawiciela (Grecja) Złota i Srebrna Gwiazda Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie)

Louis Jean Bols (ur. 23 listopada 1867 w Kapsztadzie, zm. 13 września 1930 w Bath) – brytyjski generał major.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Kapsztadzie w brytyjskiej Kolonii Przylądkowej w Afryce Południowej. Był synem belgijskiego dyplomaty. Wykształcił się w Lancing College w Lancing w Anglii.

W 1887 rozpoczął służbę wojskową w British Army. Został skierowany do Indii Brytyjskich. W 1895 wziął udział w ekspedycji wojskowej w celu uwolnienia fortu w mieście Chitral na granicy z Afganistanem. Gdy wybuchła II wojna burska został przeniesiony do Afryki Południowej.

W chwili wybuchu I wojny światowej Bols służył jako dowódca pułku. Został wysłany do Europy i wziął udział w walkach na froncie zachodnim. W listopadzie 1914 został ranny i dostał się do niemieckiej niewoli. Udało mu się stosunkowo szybko uciec i przedostać na stronę aliantów. Następnie został powołany na szefa Sztabu Głównego 3 Armii generała Edmunda Allenby. W 1917 razem z nim został przeniesiony do Sztabu Głównego Egipskiego Korpusu Ekspedycyjnego. Prowadził działania wojenne na półwyspie Synaj i w Palestynie przeciwko Imperium Osmańskiemu. Od czerwca 1919 do czerwca 1920 pełnił obowiązki wojskowego administratora Brytyjskiej Administracji w Palestynie. Niejasna rola, jaką odegrał podczas zamieszek w Nabi Musa w 1920 r., zakończyła jego karierę wojskową[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Sir Louis Jean Bols. [w:] firstworldwar.com [on-line]. [dostęp 2012-04-09]. (ang.).