Data i miejsce urodzenia |
ok. 1610–1612 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Narodowość | |
Dziedzina sztuki | |
Epoka |
Lubin Baugin (ur. ok. 1610–1612 w Pithiviers, zm. 18 lipca 1663 w Paryżu) – francuski malarz.
Uczył się w Fontainebleau. Tytuł mistrzowski otrzymał w Paryżu w 1629 roku (tym samym, co Antoine Le Nain). Następnie wyjechał do Rzymu, skąd powrócił w 1641. W 1653 został członkiem Akademii.
Na jego dorobek składają się dwie grupy dzieł. Pierwsza to martwe natury, uważane za dzieła młodzieńcze, wykonane przed wyjazdem malarza do Włoch. Znane są cztery takie obrazy: Martwa natura z waflami (Deser), Pięć zmysłów (oba w Luwrze), Martwa natura ze świecą (Galleria Spada, Rzym) i La coupe de fruits (Musée des Beaux-Arts, Rennes). Dzieła te odznaczają się harmonią oraz wyważoną i wysublimowaną kompozycją.
„Deser” (Luwr) składa się z kieliszka wina i zwiniętych wafli; od czerni, szarości i kremowej bieli odcina się ciepły, rozjaśniony pośrodku błękit obrusa; dwa błękitne refleksy zastygły na złotawej czerwieni wina. Uplastyczniona gra krzywizn i prostokątów, „ascetyczny”, w gruncie rzeczy bardzo wybredny zestaw akcesoriów, ukryte rytmy rządzące rozmieszczeniem przedmiotów – wszystko to czyni z obrazów Baugina zjawisko niepowtarzalne wśród ogromnego bogactwa martwych natur XVII wieku (K. Secomska)[1]
Przedstawione na obrazie Pięć zmysłów przedmioty mają obrazować właśnie zmysły: lustro – wzrok, chleb i wino – smak, goździki – węch, mandora (fr."mandore"- lutnia sopranowa, bardzo popularna na początku XVII wieku we Francji) – słuch, karty i sakiewka – dotyk. Wszystkie cztery obrazy sygnowane są nazwiskiem „Baugin” i początkowo (czyli od ok. 1930, gdy dzieła zostały odkryte) historycy sztuki nie wiązali ich ze znanym z dzieł religijnych malarzem Lubinem Bauginem. Dopiero Michel Faré przedstawił powszechnie przyjmowaną dziś hipotezę, że autorem obu grup dzieł jest ten sam artysta[2].
Podczas pobytu we Włoszech Baugin uległ wpływowi twórczości Guido Reniego do tego stopnia, że zwany jest petit Guido (małym Guidem). Dzieła Baugina powstałe w Rzymie i po powrocie do Francji znacząco różnią się od wcześniejszych dzieł, zarówno pod względem tematu, jak i stylu, stanowiąc odrębną, drugą grupę. Zamiast rygorystycznie komponowanych martwych natur, Baugin zaczął tworzyć dzieła religijne o charakterze dekoracyjnym[3]. Malował zarówno niewielkie przedstawienia Świętej Rodziny (np. Święta Rodzina w Luwrze), jak i duże obrazy ołtarzowe (takie jak obrazy dla kościoła Notre-Dame w Paryżu). Wpływ na twórczość Baugina wywarł jednak nie tylko Guido Reni, ale i inni włoscy mistrzowie, tacy jak Correggio, Federico Barocci, Pietro da Cortona czy Andrea Sacchi. Natomiast dzieła powstałe po powrocie do Paryża (np. Martwy Chrystus, Musée des Beaux-Arts, Orlean) noszą znamiona oddziaływania szkoły z Fontainebleau[4].
Pierwsza wystawa dzieł artysty miała miejsce w 1958 roku w Musée des Beaux-Arts w Orleanie. Druga, licząca 15 dzieł z prywatnych kolekcji, została zorganizowana przez Erica Coatalema w jego paryskiej galerii w 1994 roku. Ostatnia miała miejsce ponownie w Musée des Beaux-Arts w Orleanie oraz Musée des Augustins w Tuluzie w 2002 roku.
Postać Baugina, grana przez Michela Bouqueta, pojawia się w filmie Wszystkie poranki świata w reż. Alaina Corneau z 1991. Przedstawiony jest tam jako jedyny przyjaciel Sainte-Colombe’a i maluje obraz Pięć zmysłów.
Martwe natury
Malarstwo religijne
Malarstwo mitologiczne[5]
Literatura dodatkowa