Ngwevu

Ngwevu
Chapelle et al., 2019
Okres istnienia: jura wczesna
201.4/174.7
201.4/174.7
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

zauropodomorfy

Infrarząd

prozauropody

Nadrodzina

Plateosauria

Rodzina

masospondyle

Rodzaj

Ngwevu

Gatunki

Ngwevu intloko Chapelle et al., 2019

Ngwevurodzaj wymarłego dinozaura z grupy zauropodomorfów[1].

Holotypowym znaleziskiem Ngwevu jest kompletna czaszka z niekompletnym szkieletem pozaczaszkowym, oznakowane jako BP/1/4779, które w przeszłości przypisano do rodzaju masospondyl i gatunku M. carinatus. Jest to pospolicie występujący, wedle Chapelle i współpracowników wręcz ikoniczny bazalny zauropodomorf obszarów południa Afryki, skąd pochodzą szczątki. Do nowego rodzaju przenieśli je w 2019 Chapelle i współpracownicy, wskazując na niespotykany u innych zauropodomorfów zestaw cech i wykluczając inne niż różnorodność międzygatunkowa ich źródła (jak zniekształcenie przez procesy tafonomiczne czy dymorfizm płciowy)[1].

Szkielet poddano badaniu histologicznemu. Odkryto, że pozostawiło go zwierzę niemal w pełni wyrośnięte, liczące przynajmniej 10 lat[1].

Skamieniałości Ngwevu znaleziono w Południowej Afryce, w skałach należących do formacji Elliot, pochodzącej z jury wczesnej. Na terenie tej formacji, jak też formacji Clarens znaleziono pozostałości takich dinozaurów, jak Antetonitrus ingenipes, Massospondylus kaalae, Aardonyx celestae, Ignavusaurus rachelis, Arcusaurus pereirabdalorum, Pulanesaura eocollum czy Ledumahadi mafube[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Kimberley E.J. Chapelle i inni, Ngwevu intloko: a new early sauropodomorph dinosaur from the Lower Jurassic Elliot Formation of South Africa and comments on cranial ontogeny in Massospondylus carinatus, „PeerJ”, 7, 2019, e7240, DOI10.7717/peerj.7240 [dostęp 2019-08-09] (ang.).