Ornithostaphylos oppositifolia

Ornithostaphylos oppositifolia
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

astropodobne

Rząd

wrzosowce

Rodzina

wrzosowate

Rodzaj

Ornithostaphylos

Gatunek

Ornithostaphylos oppositifolia

Nazwa systematyczna
Ornithostaphylos oppositifolia (Parry) Small
N.L.Britton & al. (eds.), N. Amer. Fl. 29: 101 (1914)[3]
Synonimy
  • Arctostaphylos oppositifolia Parry
  • Arctostaphylos polifolia Torr.
  • Arctostaphylos salicifolia Parry[3]

Ornithostaphylos oppositifoliagatunek roślin z monotypowego rodzaju Ornithostaphylos należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Występuje w Kalifornii oraz północno-zachodnim Meksyku[3][4]. W Stanach Zjednoczonych gatunek znany jest z występowania w jednym obszarze w rejonie San Diego przy granicy amerykańsko-meksykańskiej. Populacja licząca ok. 100 okazów została poszkodowana podczas budowy płotu na granicy. Gatunek zasiedla chaparral nadmorski na rzędnych sięgających do 800 m n.p.m. Kwitnie od stycznia do kwietnia, owocuje od maja do sierpnia[5].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Pęd z kwiatostanem
Kwiaty od spodu
Pokrój
Krzewy osiągające zwykle do 2, rzadko do 5 m wysokości, o pędach prosto wzniesionych, rozgałęzionych, krótko omszonych. Kora za młodu czerwonawofioletowa[4][5].
Liście
Najczęściej zebrane w okółki po 3, rzadziej wyrastają parami naprzeciwlegle lub jest ich więcej w okółku (do 5). Liście są ogonkowe, ogonek ma do 6 mm długości. Blaszka jest równowąska do wąskolancetowatej, o długości od 2,5 do 8 cm i szerokości do 0,6 cm, skórzasta, całobrzega, nieco podwinięta na brzegach, na wierzchołku zaostrzona. Od spodu krótko omszona i biaława, z wierzchu naga i zielona[4][5].
Kwiaty
Obupłciowe, zebrane po 10–20 w kwiatostany wiechowate. Oś kwiatostanu i długie szypułki kwiatowe są drobno omszone i czasem czerwonawe. Działki kielicha w liczbie 4, rzadko 5, są trwałe i osiągają 1 mm długości i szerokości. Płatki w liczbie 5, rzadko 4, są zrośnięte na 2/3 do 3/4 długości w urnowatą lub kulistawą koronę, z łatkami na końcach odwiniętymi i tępo zakończonymi. Korona jest biała i osiąga 3–4 mm długości. Pręcików jest 8–10, są schowane w koronie, ich nitki są u nasady rozszerzone, pylniki z pazurkami tak długimi jak woreczki pyłkowe, otwierają się dwoma pęknięciami. Zalążnia jest pięciokomorowa, owłosiona, ze zwykle trwałą szyjką zwieńczoną nieco główkowato rozszerzonym znamieniem[4][5].
Owoce
Kulistawe, suche, nagie, czerwonawe pestkowce zawierające 5 pestek zrośniętych razem, z których każda zawiera po dwa nasiona[4][5].

Systematyka

[edytuj | edytuj kod]
Pozycja systematyczna

Jeden z sześciu rodzajów z podrodziny Arbutoideae Niedenzu w obrębie rodziny wrzosowatych (Ericaceae) z rzędu wrzosowców (Ericales), czasem wraz z pozostałymi łączony w jeden szeroko ujmowany rodzaj mącznica Arctostaphylos[2][3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2024-01-13] (ang.).
  2. a b Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2024-01-13] (ang.).
  3. a b c d Ornithostaphylos oppositifolia (Parry) Small, [w:] Plants of the World Online [online], Royal Botanic Gardens, Kew [dostęp 2024-01-13].
  4. a b c d e George M. Diggs jr., Ornithostaphylos Small, [w:] Flora of North America [online], eFloras.org [dostęp 2024-01-13].
  5. a b c d e Ornithostaphylos oppositifolia (Parry) Small, [w:] Flora of North America [online], eFloras.org [dostęp 2024-01-13].