Trener |
Quddus Fielea (2008) |
---|---|
Zawodnicy | |
Kapitan |
Mosese Rauluni (2008) |
Mecze | |
Pierwszy mecz Australia 29 – 14 Pacific Islanders 3 lipca 2004 | |
Najwyższe zwycięstwo Włochy 17 – 25 Pacific Islanders Reggio nell’Emilia; 22 listopada 2008 | |
Najwyższa porażka Irlandia 61 – 17 Pacific Islanders Dublin, Irlandia; 26 listopada 2006 |
Pacific Islanders (w tłumaczeniu z angielskiego: Pacyficzni Wyspiarze) – drużyna rugby reprezentująca wspólnie narody Oceanii. Kadra zespołu składa się przede wszystkim z zawodników reprezentacji skupionych w tzw. Pacific Tri-Nations: Fidżi, Samoa i Tonga. Dodatkowo zespół mogli wspomagać zawodnicy z Niue i Wysp Cooka (dotychczas zdarzyło się to tylko raz). Tych pięć krajów tworzy Pacific Islands Rugby Alliance (PIRA). Reprezentacja Wysp Pacyfiku nie uczestniczyła w eliminacjach do Pucharu Świata, bowiem zgodnie z przepisami IRB każdy z tych krajów bierze w nich udział oddzielnie. Pacific Islanders nie rozgrywali swoich spotkań regularnie, natomiast co dwa lata kadra wyjeżdżała w kilkutygodniową trasę, podczas której rozgrywała mecze z innymi reprezentacjami narodowymi.
PIRA został powołany do życia w 2003 roku. Sojusz utworzył swoją reprezentację, zespół Pacific Islanders. Kadrę tworzyli zawodnicy z Fidżi, Samoa i Tonga. Powstały w ten sposób zespół skupiał najlepszych zawodników wszystkich tych reprezentacji, co tworzyło drużynę silniejszą od któregokolwiek z wymienionych zespołów. Pomimo porażki we wszystkich trzech meczach, 14-29 z Australią, 26-41 z Nową Zelandią, i 24-38 RPA, Wyspiarze pozostawili po sobie dobre wrażenie po meczach z najsilniejszymi zespołami na świecie. W tym samym roku Islanders pokonali jeszcze dwa australijskie kluby.
Kolejna okazja do rozegrania wspólnych spotkań nadarzyła się dopiero w 2006 roku, jednak zaplanowane mecze przeciw Nowej Zelandii i Włochom nie doszły do skutku. W związku z tym, w listopadzie, Wyspiarze wybrali się w trasę po krajach celtyckich. Rozegrali tam trzy spotkania. Wszystkie trzy zakończyły się jednak zwycięstwem gospodarzy – Pacific Islanders przegrali z Walią (20-38), Szkocją (22-34) i Irlandią (61-17).
Trzecie tournée Pacyficzni Wyspiarze zorganizowali w listopadzie 2008 roku. W pierwszym meczu spotkali się z reprezentacją Anglii. Mecz rozegrany przy obecności ponad 55 000 widzów zgromadzonych na Twickenham Stadium w Londynie zakończył się wyraźnym zwycięstwem gospodarzy 39-13. Kolejne spotkanie, przeciwko reprezentacji Francji, również nie zakończyło się po myśli gości z Oceanii – ostateczny wynik to 42-17 dla Francuzów. Dopiero trzecie spotkanie przeciw Włochom dało Islanders pierwsze zwycięstwo nad reprezentacją narodową. Podopieczni Tongijczyka Quddusa Fielea zwyciężyli reprezentantów Italii 17-25.
Powstanie wspólnej reprezentacji wysp Pacyfiku rozpoczęło dyskusję nad rolą takich łączonych zespołów. Wielu liczyło, że Wyspiarzom pozwoli się dołączyć do ligi Super 12, lub, być może, do Pucharu Trzech Narodów, w którym udział biorą reprezentacje Australii, Nowej Zelandii i Południowej Afryki. Te nadzieje zostały rozwiane w momencie organizacji nowej edycji obu tych rozgrywek. W 2006 roku stało się jasne, że Islanders przypadnie rola taka jak Brytyjskim i Irlandzkim Lwom, która to drużyna rozgrywa swoje mecze cyklicznie co cztery lata.
Gdyby zespół został dopuszczony do udziału w takich imprezach jak poszerzony Puchar Trzech Narodów czy Puchar Świata, w miejsce reprezentacji poszczególnych krajów, bezsprzecznie pomogłoby to w promocji i rozwoju szeroko pojmowanej kadry tego regionu. Na razie sytuacja taka pozostaje w sferze planów lub życzeń, lecz brak jest poważnych przesłanek wskazujących na to, by IRB miało zmienić swoje stanowisko. Należy wskazać, iż w światowym rugby występują zespoły międzynarodowe dopuszczone do oficjalnych rozgrywek, jak na przykład Irlandii skupiająca graczy z całej wyspy. Do końca 2010 r. istniała też Zatoki Perskiej, w której grali zawodnicy z Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu i ZEA.
Nawet w ramach państw skupionych w FIRA podnoszą się głosy podające w wątpliwość sens istnienia wspólnej reprezentacji. Tournée Wyspiarzy pozbawia wchodzące w ich skład reprezentacje meczów z najlepszymi drużynami świata, co przekłada się również na straty finansowe dla poszczególnych związków[1].