Poecilotheria regalis

Ptasznik królewski
Poecilotheria regalis[1]
Pocock, 1899
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkopodobne

Nadgromada

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

ptasznikowate

Podrodzina

Poecilotheriinae

Rodzaj

Poecilotheria

Gatunek

ptasznik królewski

Synonimy

Ornithoctonus gadgili Tikader, 1977

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Ptasznik królewski[3] (Poecilotheria regalis) – gatunek pająka z rodziny ptasznikowatych. Nadrzewny ptasznik osiągający 75 mm długości ciała. Występuje w południowych Indiach. Umieszczony przez IUCN w kategorii najmniejszej troski (LC). Hodowany w terrariach.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został opisany w 1899 roku przez Reginalda Innesa Pococka[4]. Możliwe że populacje z Ghatów Wschodnich i Zachodnich to odrębne gatunki[2].

Długość ciała samicy dochodzi do 70–75 mm przy rozpiętości odnóży do 180–190 mm, natomiast długość ciała samca nie przekracza 60 mm. Karapaks i opistosoma samicy z biało-czarnym wzorem, zaś odnóża w szaro-białe, czarne, a na spodzie dwóch pierwszych par także żółto-czarne pasy. Samiec ma ciało smuklejsze i kolorystykę mniej kontrastową[3].

Biologia i ekologia

[edytuj | edytuj kod]

Pająk nadrzewny[3]. Samice na wolności osiągają dojrzałość po 5–7 latach i żyją do 10–12, wytwarzając średnio dwa kokony rocznie, z których z każdego lęgnie się od 35 do 70 młodych. Samce z Ghatów Zachodnich w niewoli osiągają dojrzałość po 12 miesiącach, natomiast te z Ghatów Wschodnich po 18. Giną po pierwszym sezonie rozrodczym lub w przeciągu 24 miesięcy. W warunkach naturalnych okres do osiągnięcia dojrzałości prawdopodobnie może się wydłużyć w zależności od stanu środowiska i dostępności pokarmu[2].

Rozprzestrzenienie

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek indyjski, gdzie jest szeroko rozprzestrzeniony w północnej części Ghatów Zachodnich i kilku lokalizacjach w Ghatach Wschodnich. Podawany ze stanów Andhra Pradesh, Tamilnadu, Karnataka, Maharasztra i Kerala. Najczęściej spotykany gatunek rodzaju Poecilotheria, znany z ponad 20 stanowisk. W zdegradowanych siedliskach wędrujące w poszukiwaniu samic samce odnajdywano także w uprawach teczyny wyniosłej[2].

Zagrożenie i ochrona

[edytuj | edytuj kod]

IUCN umieściło ten gatunek w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych ze statusem gatunku najmniejszej troski (LC), szacując trend jego populacji na malejący. Zasięg gatunku jest porozrywany. Głównym zagrożeniem jest utrata siedlisk, a dodatkowym odłów w celach handlowych. Gatunek występuje na obszarach chronionych Nagarjuna-Srisailam Tiger Reserve i Mudumalai Wildlife Sanctuary[2].

Hodowla

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek szybki, agresywny i silnie jadowity, zalecany dla doświadczonych hodowców. Terrarium dla jednego dojrzałego osobnika powinno mieć wymiary 20 × 20 × 30 cm, jednak pająki te można trzymać w grupach. Za pokarm służyć mogą odpowiedniej wielkości ruchliwe owady jak świerszcze i karaczany. Rozmnażanie określane zwykle jako trudne. Dopuszczać zaleca się w osobnym, dużym pojemniku. Kokon budowany jest po 3–6 miesiącach, a odebrać można go po kolejnym miesiącu. Liczba jajeczek sięga 200[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Poecilotheria regalis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e S. Molur, B.A. Daniel, M. Siliwal, Poecilotheria regalis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2015-01-19] (ang.).
  3. a b c d Poecilotheria regalis – ptasznik królewski. [w:] terrarium.pl [on-line]. 2001-2014. [dostęp 2015-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-19)].
  4. Poecilotheria regalis. [w:] World Spiders Catalog Version 16 [on-line]. [dostęp 2015-01-19].