→ usunąć nieistotne ciekawostki / istotne informacje z sekcji „Ciekawostki” przenieść do artykułu, → usunąć treści oparte na nierzetelnych źródłach lub podać w przypisach wiarygodne źródła informacji, odwołania do stron Google; linki zewnętrzne w treści do usunięcia. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu. Uwaga: Aby ułatwić pracę, stosuj standardowe parametry z datą: nierzetelne=2024-11
Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1532 roku. Początkowo nazywała się Stradom. W 1629 r. sołtysem wsi był Kirstanus, który jednocześnie pełnił funkcję sołtysa we wsiach Trzcianka i Rychlik. W 1715 r. w Stradomiu mieszkało trzech wolnych kmieci. Pod koniec XVIII wieku wieś zamieszkiwało siedemnastu wolnych chłopów oraz siedmiu chałupników.
Wypoczynkowe i turystyczne uroki Stradunia zostały docenione już na początku ubiegłego stulecia. Wówczas zaczęli pojawiać się w tych stronach pierwsi letnicy[8].
Obecnie na końcu ulicy kurpiowskiej obok sali wiejskiej można zaobserwować dawną szkołę, która kiedyś funkcjonowała. obecnie zamieszkuje jeden z obywateli wsi[12][13].
Dawniej w Straduniu znajdowała się remiza straży pożarnej obok obecnego przystanku autobusowego, który przestał pełnić swoją rolę w 2020 roku po otwarciu drogi, która uniemożliwiła dojazd autobusu pod przystanek. od tamtego czasu na drodze namalowano znaki poziome mające wyznaczać alternatywne miejsce postoju autobusu[14][15].
W 2018 roku przez uderzenie pioruna doszło do zniszczenia wielkiego dębu w centrum wsi obok kapliczki Matki Boskiej. W tym miejscu pozostał pomnik po ważnym drzewie dla mieszkańców w postaci pniaka z wyrzeźbioną sylwetką drzewa i nazwą wsi. na jego przekroju poprzecznym zaznaczono wszystkie ważne daty i wydarzenia związane z nimi, aby uwidocznić jak wiele przetrwał ten dąb łącznie z II wojną światową[16].
We wsi jest Cmentarz Ewangelicki z ll połowy XIX wieku upamiętniony w 2016 roku wielkim kamieniem przekazanym od ówczesnego Nadleśniczego Nadleśnictwa Trzcianka Romana Bartola i tablicą informacyjną. na cmentarzu pochowani są Niemcy polegli na tych terenach podczas drugiej wojny światowej na tych terenach[17].
W czerwcu 1995 gospodarz Zbigniew Załęski metr pod narożnikiem domu mieszkalnego odkrył zabytek archeologiczny: dwa naczynia z kośćmi krów. Badania wykazały, że był to pochówek rytualny związany z grupą zachodnią ludności amfor kulistych (środkowa lub późna faza rozwoju tej grupy, a więc około 4600-5000 lat temu). Na pochówek składały się dwa naczynia: amfora kulista o wysokości 18,5 cm (zdobiona nakłuciami wykonanymi piórem lub trzciną oraz stempelkami drewienkiem) i naczynie szerokootworowe wysokości 19 cm zdobione odciskami paznokcigarncarza. Zawartość stanowiły kości krowie (jednej lub kilku sztuk bydła)[18].
Straduń jest wsią letniskową. Miejscowość chętnie odwiedzają turyści z dużych miast, m.in. z Poznania, Warszawy oraz Wrocławia.
W Straduniu znajdują się pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne. Szczególną popularnością wśród wielkomiejskich kolonii i innych wycieczek cieszy się ośrodek wypoczynkowy January.
Odcinek Trzcianka-Straduń[19] – drogę otwarto 12 stycznia 2017 roku ma ona szeroką jezdnię ze ścieżką pieszo – rowerową o znakomitych walorach krajobrazowych. Ścieżka ma 3,6 kilometra i przyciąga codziennie dziesiątki turystów z Trzcianki i okolic. Droga jest położona wzdłuż jeziora Długiego[20].
Odcinek Straduń-Smolarnia[21] – jego budowa została ukończona w styczniu 2020 roku jednak władze Miasta i Gminy Trzcianka zdecydowały się na oficjalne otwarcie zwieńczone rajdem dopiero 26 września 2020 roku. droga jest położona wzdłuż jeziora Straduńskiego. wokoło niej znajdują się liczne lasy oraz pola i bagna, co czyni ją niezwykle atrakcyjną[22][23].
Odcinek Smolarnia-Droga wojewódzka nr.180[24] – nie jest on bezpośrednio podległy terenom wsi Straduń, jednak jest on integralną częścią pętli turystycznej:(Trzcianka, Straduń, Smolarnia, Trzcianka). w następnych latach pętla ma powiększyć się o drugą największą wieś Gminy Trzcianka, czyli Siedlisko. Droga posiada ścieżkę pieszo rowerową[25].
26 marca 2023 roku ujednolicono trzy powyższe odcinki dróg nazywając je Aleją trzcianecką. droga ta jest jedną z dłuższych ulic w Gminie Trzcianka, ma ona długość 10,2km.[26].
W okolicy wsi znajduje się również[33], jest ono położone 4km od wsi w kierunku Przyłęgu. Innym ciekawym miejscem wartym uwagi jest wyspa[34] położona ok. 300m za gospodarstwem w Smolarach, które są integralną częścią wsi. Przez centralną część wioski przepływa rzeka Bukówka.[35]
W Straduniu znajduje się stacja pomiaru lustra wody i wód głębinowych, która należy do Instytutu Hydrogeologii w Warszawie. Regularnie badane są wody pobierane z wybudowanych trzech studni głębinowych (od 200 do 600 metrów).
Straduń leży między dwoma jeziorami, Straduńskim i Długim, nad Bukówką, około 6 km na zachód od Trzcianki.
Minione dziesięciolecia przekształciły wieś w rekreacyjno-letniskową miejscowość. Obecnie są tu tylko dwa duże gospodarstwa rolne.
W ostatnich pięciu latach stanęło tu kilkadziesiąt nowych domów. Straduń liczy około 511 stałych mieszkańców, ale w niedalekiej przyszłości liczba ta na pewno wzrośnie, gdyż gmina posiada tu wiele działek na sprzedaż.
Wieś ma sieci wodociągową i kanalizacyjną, świetlicę, salę gimnastyczną (pozostała po szkole, która tu kiedyś istniała) oraz plac zabaw dla dzieci.
W 2010 roku granice miastaTrzcianka zostały zbliżone w stronę wsi Straduń tak, aby teren miasta wchłonął zakład „Joskin” ulicy Gorzowskiej. Przez te działania Granice terytorialne Trzcianki znajdują się zaledwie 1 kilometr do Stradunia[38].
W Straduniu znajduje się łącznik trzech jednostek terytorialnych Lasów Państwowych, które się tutaj krzyżują: (leśnictwo Ogorzałe, leśnictwo Pańska łaska, leśnictwo Rychlik)
Na terenach wsi znajdują się drogi leśne, udostępnione do ruchu publicznego[35].
Przy centralnej ulicy wsi rosną stare, kilkusetletnie dęby, które są wizytówką wsi.
W pobliżu wsi rosną jałowce pospolite, które są pomnikami przyrody. wzdłuż Alei Trzcianeckiej w centrum wsi dominują kilkusetletnie dorodne dęby. za stacją badawczą wód znajduje się dawny Cmentarz Ewangelicki z ll połowy XIX wieku, w którym dominuje skład gatunkowy świerkowo, klono-jaworowy z małą domieszką żywotnika w podszycie oraz dużym udziałem konwalii w runie[40].
↑Home [online], Parafia Matki Boskiej Saletyńskiej [dostęp 2023-04-10](pol.).strona główna serwisu
↑Straduń – filia parafii, [w:] Blog Parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Trzciance [online], Onet.pl, 23 marca 2010 [zarchiwizowane z adresu 2012-07-15].