Tadhg Furlong

Tadhg Furlong
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Tadhg Vincent Furlong[1]

Data i miejsce urodzenia

14 listopada 1992
Wexford

Wzrost

183 cm[2][3]

Masa ciała

122 kg[2][3]

Rugby union
Pozycja

filar

Kariera juniorska
Lata Zespół
2010 New Ross R.F.C.
2010–2014 Leinster Rugby
Kariera seniorska[a]
Lata Zespół Wyst. (Pkt.)
2010– Clontarf F.C.
2013– Leinster Rugby[3][4] 71 (15)
Reprezentacja narodowa[b]
Lata Reprezentacja Wyst. (Pkt.)
2008–2010  Irlandia U-18
2010–2011  Irlandia U-19
2011–2012  Irlandia U-20
2015–  Irlandia[1][2] 44 (25)
2017 British and Irish Lions[1] 3 (0)
  1. Mecze i punkty w lidze akt. w dniu 4 stycznia 2020 r.
  2. Mecze i punkty w reprez. akt. w dniu 23 lutego 2020 r.

Tadhg Furlong (irl. ang. wym. [ˌtaɪg ˈfɚːlɒːŋ], ur. 14 listopada 1992 r. w Wexfordzie[1][2][4]) – irlandzki rugbysta występujący na pozycji prawego filara. Reprezentant kraju, medalista mistrzostw Europy U-18, dwukrotny uczestnik pucharu świata, zdobywca Wielkiego Szlema w Pucharze Sześciu Narodów, zawodnik British and Irish Lions, klubowy zwycięzca ligi krajowej oraz mistrz Europy.

Młodość

[edytuj | edytuj kod]

Furlong dorastał na farmie w niewielkiej wsi Campile w hrabstwie Wexford[5][6]. Od dzieciństwa przejawiał liczne talenty sportowe. Był zawodnikiem klubu Horsewood GAA, gdzie grał w drużynach futbolowej i hurlingowej[5][6]. Ze szczególnym powodzeniem uprawiał drugą z wymienionych dyscyplin, występując w juniorskich reprezentacjach hrabstwa[6][7][8][9]. Także później, w czasie nauki w Good Counsel College w New Ross nadal uprawiał tradycyjne irlandzkie gry zespołowe[6][9]. Jednocześnie uczęszczał na zajęcia rugby union do klubu New Ross R.F.C., gdzie jego ojciec był trenerem młodzieży[8] (po raz pierwszy dołączył do grupy młodzików w kategorii do lat 8)[8][10]. Niemniej aż do ukończenia 16. roku życia swój czas poświęcony na sport dzielił pomiędzy rugby (głównie w zimie) oraz ulubiony hurling (latem). Dopiero wówczas w pełni poświęcił się rugby[5], w wieku 17 lat zdobywając powołanie do reprezentacji południowo-wschodnich hrabstw kraju[7].

Przyszły reprezentant Irlandii ukończył szkołę w 2010 roku, zaliczając egzaminy z techniki oraz ekonomii i zarządzania[6]. Otrzymał wówczas szansę dalszego szkolenia sportowego w strukturach Leinster Rugby. Przed sezonem 2010/2011 dołączył do drużyny juniorów, jednocześnie zmieniając przynależność klubową na poziomie amatorskiej All-Ireland League (AIL): drużynę New Ross zamienił na dubliński Clontarf F.C.[7][8] W 2011 roku trafił do właściwej akademii Leinsteru[8][11]. W swoim pierwszym sezonie na tym poziomie Furlong uszkodził tkankę chrzęstną w stawie ramiennym, co skutkowało ponad półroczną pauzą[7]. Także pozostałe dwa lata w akademii nie były wolne od przerw w treningach. W marcu 2013 roku w czasie meczu AIL pomiędzy Clontarf a Bohemians gracz po ataku jednego z rywali doznał pęknięcia nerki. Choć interwencja chirurgiczna nie była konieczna, jednak przez kolejne 20 tygodni młody filar nie mógł podejmować żadnej aktywności fizycznej[7][8]. Niedługo po powrocie do zdrowia Furlong przeszedł zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego i ponownie zmuszony był wstrzymać się od treningów przez dłuższy czas[7]. W trakcie wymuszonych przerw zawodnik zdobył wyższe wykształcenia w zakresie przedsiębiorczości (specjalizacja finansowość) na Dublin City University[7].

Spędziwszy cztery lata w młodzieżowych drużynach Leinster Rugby, w 2014 roku Furlong otrzymał profesjonalny kontrakt i na stałe dołączył do pierwszej drużyny[8][12].

Kariera klubowa

[edytuj | edytuj kod]

W profesjonalnych rozgrywkach debiutował wciąż jako zawodnik trzeciego roku akademii Leinsteru[8]. Pierwsze spotkanie w Pro12 zaliczył w listopadzie 2013 roku, z ławki rezerwowych pojawiając się na boisku w starciu z Newport Gwent Dragons[13][14]. Drużyna z Dublina rozgrywki zakończyła na najwyższym stopniu podium, w majowym finale pokonując Glasgow Warriors[15]. Niemniej sam Furlong w zmaganiach ligowych wystąpił zaledwie siedmiokrotnie (trzy razy w pierwszym składzie), w tym po raz ostatni w marcu 2014 roku[4]. Jednocześnie był członkiem zespołu rezerw, który po zwycięstwie nad Leeds wywalczył British and Irish Cup[16].

Dobre występy sprawiły, że przed sezonem 2014/2015 urodzony w Wexfordzie zawodnik został nagrodzony miejscem w drużynie[12]. Początkowo z uwagi na dużą konkurencję w składzie jego okazje do gry były ograniczone – przed nim w hierarchii plasowali się reprezentanci Irlandii Mike Ross i Marty Moore[8], natomiast na pozycji lewego filara podstawowym zawodnikiem był Michael Bent[17]. Niemniej kontuzje rywali do miejsca w drużynie (w szczególności Moore’a) pozwoliły młodemu zawodnikowi na stosunkowo regularne zajmowanie pozycji wśród zmienników[18]. Ostatecznie w swoim pierwszym sezonie jako zawodowiec Furlong opuścił zaledwie dwa mecze[19], występując w pierwszym składzie siedmiokrotnie i aż 18 razy pojawiając się na placu gry jako rezerwowy[4]. W sezonie tym zaliczył także swój debiut w rozgrywkach europejskich (październikowe spotkanie z Wasps)[20]. Z czasem jego pozycja w drużynie stale rosła. W kolejnym roku częściej pojawiał się już na boisku jako zawodnik podstawowy niż jako zmiennik[4], by w 2017 roku wygrać rywalizację z kończącym sportową karierę Rossem[21]. Mniej więcej w tym samym czasie skupił się wyłącznie na grze na pozycji prawego filara, porzucając sporadyczne występy po drugiej stronie młyna, jakie dotąd zdarzało mu się notować[22]. W grudniu 2017 roku Furlong przedłużył swój kontrakt z Leinster Rugby o kolejne trzy sezony, do lata 2021 roku[23]. Wedle medialnych doniesień miał w ten sposób zostać jednym z najlepiej opłacanych rugbystów w kraju, plasując się pod tym względem jedynie za Jonathanem Sextonem i Conorem Murrayem. Komentatorzy wskazywali, że nowa umowa miała zabezpieczyć drużynę z Dublina przed zakusami bogatych klubów francuskich mogących kusić Irlandczyka lukratywnymi ofertami[24].

W 2018 roku Furlong był centralną postacią drużyny, która wywalczyła podwójną koronę[3][4][20]. Najpierw ekipa Leinster sięgnęła po tytuł klubowych mistrzów Europy, w finale pokonując Racing 92[25], by dwa tygodnie później w finale ligi Pro14 pokonać walijską drużynę Scarlets[26]. Rok później Irlandczycy byli bliscy powtórzenia tego osiągnięcia. Choć jednak zdołali obronić tytuł mistrzowski w Pro14 (nieznaczna wygrana z Glasgow Warriors)[27], to wcześniej w finale Champions Cup 10:20 ulegli Anglikom z Saracens. Filar zdobył jedyne przyłożenie swojej drużyny[28].

Kariera reprezentacyjna

[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik New Ross R.F.C. jesienią 2008 roku otrzymał powołanie na zbliżający się sezon do reprezentacji klubów U-18 (obok reprezentacji szkół jednej z dwóch drużyn narodowych w tej kategorii wiekowej)[29]. Furlong miał wówczas niespełna 16 lat. W marcu 2009 roku znalazł się w kadrze na mistrzostwa Europy[30], gdzie ostatecznie Irlandczycy zajęli trzecią lokatę[31]. Rok później uczestniczył w kolejnej edycji tego turnieju[32]. Tym razem drużyna z Zielonej Wyspy dotarła do samego finału, ulegając w nim rówieśnikom z Francji[33].

Przed sezonem reprezentacyjnym 2010/2011 młody filar awansował do drużyny do lat 19[34]. Niemniej już kilka miesięcy później 18-latek brał udział w zmaganiach zespołu U-20 podczas młodzieżowego Pucharu Sześciu Narodów[35]. Następnie otrzymał powołanie na mistrzostwa świata w tej samej kategorii wiekowej[7][36], podczas których Irlandczycy po porażce z Walią zakończyli zawody na ósmym miejscu[37]. Ze względu na swój wiek Furlong brał udział także w młodzieżowych mistrzostwach świata rozgrywanych rok później w Południowej Afryce[38], gdzie Irlandia zajęła piątą lokatę[39]. Łącznie w dwóch wspomnianych turniejach brał udział we wszystkich 10 meczach swojej drużyny, tylko raz pełniąc rolę zmiennika[8].

Na kolejne powołanie do reprezentacji musiał poczekać do jesieni 2014 roku. Wobec kontuzji w składzie po raz pierwszy został włączony do drużyny seniorów przygotowującej się wówczas do listopadowego meczu testowego z Gruzją[18]. Podobnie rolę partnera treningowego pełnił podczas zgrupowania kadry przed Pucharem Sześciu Narodów 2015[18]. Pierwszy występ w barwach narodowych zaliczył w maju 2015 roku w spotkaniu z Barbarians, podczas którego w skład irlandzkiej drużyny wchodzili wyłącznie gracze Leinsteru i Ulsteru[18][40]. Oficjalny debiut przypadł na mecz z Walią stanowiący przedostatni sparing przed pucharem świata w Anglii[22][41]. Został wówczas pierwszym wychowankiem New Ross w kadrze narodowej[41]. Miejsce w reprezentacji Furlong zawdzięczał przede wszystkim kontuzjom bardziej doświadczonych graczy, choć on sam niespełna tydzień wcześniej zdążył wrócić po urazie uda, który wykluczył go z treningów na ponad miesiąc[19]. Kiedy zaledwie trzy dni później selekcjoner Joe Schmidt ogłaszał skład na mistrzostwa, gracz Leinster Rugby znalazł się wśród powołanych[19][42]. W czasie turnieju Furlong wystąpił zaledwie raz, z ławki rezerwowych wchodząc na boisko w grupowym meczu z Rumunią[22].

Przełomowym okresem dla kariery reprezentacyjnej filara z Wexfordu był rok 2016. Początkowo, choć znalazł się w składzie reprezentacji na Pucharu Sześciu Narodów[43], to jedynie dwukrotnie pojawił się na placu gry jako zmiennik[2][44]. Podczas czerwcowych spotkań z Południową Afryką zaliczył swój pierwszy mecz w podstawowym składzie[6], czym rozpoczął imponującą serię występów[17]. W czasie wspomnianych gier w RPA Irlandczycy odnotowali pierwsze w swojej historii zwycięstwo nad „Springboks” odniesione na terenie rywali[23][45]. Szczególne wrażenie wywarły występy Furlonga podczas jesiennych meczów testowych[6]. W podstawowym ustawieniu pojawiał się w starciach z Nową Zelandią (dwóch) i Australią[2][44]. Dwa z nich zakończyły się zwycięstwem Irlandczyków, w tym historyczne, pierwsze wygrane spotkanie z „All Blacks[46].

Rok 2017 Furlong rozpoczął jako podstawowy prawy filar reprezentacji, na stałe wyprzedzając w hierarchii doświadczonego Mike’a Rossa[21]. W pierwszym składzie wystąpił we wszystkich meczach Pucharu Sześciu Narodów[44], by w kwietniu otrzymać powołanie do międzynarodowej ekipy British and Irish Lions[47]. W czasie tournée po Nowej Zelandii Irlandczyk rozegrał trzy sparingi (w tym jeden jako zmiennik), a także trzy mecze przeciw „All Blacks” (wszystkie w pierwszym składzie)[48]. Choć ostatecznie seria pozostała nierozstrzygnięta (w trzech meczach zwycięstwo każdej z drużyn oraz remis)[44][48], powszechnie wskazywano, że Furlong był jednym z najlepszych zawodników swojej drużyny[49][50][51][52]. Ponownie wyróżniającym się graczem był także podczas Pucharu Sześciu Narodów 2018, choć opuścił mecze z Włochami i Walią[53] (w pierwszym z wymienionych spotkań z powodu kontuzji zmuszony był opuścić boisko po zaledwie trzech minutach gry)[54]. Irlandzka reprezentacja pokonała wszystkich pięciu rywali, zdobywając tym samym Wielki Szlem[55]. W dalszej części roku Furlong brał udział w wygranej 2:1 czerwcowej serii meczów z Australią[2][44] (w jednym ze spotkań został okrzyknięty najlepszym graczem na boisku)[56], a także zwycięskich starciach z Argentyną i Nową Zelandią[2][44][57].

W roku 2019 raz jeszcze był podstawowym graczem swojej drużyny podczas Pucharu Sześciu Narodów[44], zaś we wrześniu otrzymał powołanie na rozgrywany w Japonii puchar świata[58]. Irlandzka drużyna przystępowała do mistrzostw w gronie faworytów, w pewnym momencie nawet jako lider światowego rankingu[59]. Zespół nie zdołał jednak sprostać oczekiwaniom – Irlandia w fazie grupowej doznała porażki z gospodarzami turnieju[60], przez co w fazie ćwierćfinałowej trafiła na Nowozelandczyków. Ekipa „All Blacks”, rok wcześniej ograna w pojedynku w Dublinie, tym razem zdominowała Irlandczyków, pokonując ich aż 46:14[61]. Pod względem indywidualnym filar wziął udział w pięciu turniejowych spotkaniach, dwukrotnie zdobywając punkty przez przyłożenie[2][44].

Po mistrzostwach w reprezentacji Irlandii doszło do znaczących zmian: Schmidta na stanowisku selekcjonera zastąpił Andy Farrell, zaś po zakończeniu kariery przez Rory’ego Besta nowym kapitanem został Jonathan Sexton. Sam 27-letni Furlong wszedł w skład nowo powołanej rady drużyny[62].

W maju 2021 roku ogłoszono, że zawodnik znalazł się w składzie British and Irish Lions na serię spotkań w Południowej Afryce[63].

Statystyki

[edytuj | edytuj kod]

Stan na 23 lutego 2020 r.[2][44]

Występy na arenie międzynarodowej
Przyłożenia na arenie międzynarodowej
Lp. Data Miejsce Przeciwnik Rozgrywki
1. 16 czerwca 2018 Melbourne Rectangular Stadium, Melbourne  Australia mecz testowy
2. 7 września 2019 Aviva Stadium, Dublin  Walia mecz testowy
3. 22 września 2019 Stadion Nissan, Jokohama  Szkocja Puchar Świata w Rugby 2019
4. 12 października 2019 Level-5 Stadium, Fukuoka  Samoa Puchar Świata w Rugby 2019
5. 8 lutego 2020 Aviva Stadium, Dublin  Walia Puchar Sześciu Narodów 2020

Nagrody i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
  • nagroda European Professional Club Rugby dla najlepszego zawodnika w Europie (EPCR European Rugby Player of the Year):
    • 2019 – nominacja[64]
    • 2020 – nominacja[65]
  • nagroda Rugby Players Ireland dla zawodnika roku według współzawodników (RPI Players’ Player of the Year):
    • 2017 – nominacja[66]
    • 2018 – nominacja[67]
  • nagroda Rugby Players Ireland dla zawodnika roku 2017 według kibiców (RPI Supporters’ Player of the Year)[66]
  • nominacja do nagrody Rugby Union Writers’ Club dla osobowości roku 2018 (RUWC Personality of the Year)[68]

Styl gry

[edytuj | edytuj kod]

Znakiem rozpoznawczym Furlonga jest przede wszystkim bardzo silna gra w młynie dyktowanym[6][8][49]. Jednak tym, co odróżnia go od wielu zawodników występujących na tej samej pozycji, jest także dobra postawa w „grze otwartej”. Dysponuje szerokim – jak na tak potężnie zbudowanego gracza – wachlarzem zagrań technicznych tak jeśli chodzi o poruszanie się po boisku jak i zagrania ręką. Zdaniem części komentatorów wynikają one także z tego, że filar w młodości uprawiał futbol gaelicki czy hurling. W połączeniu ze znaczną siłą i mobilnością umiejętności te sprawiają, że Furlong wyróżnia się pod tym kątem spośród innych graczy pierwszej linii młyna, zwłaszcza prawych filarów cechujących się zazwyczaj małym zaangażowaniem w „grę otwartą”[6][9][69].

Życie osobiste

[edytuj | edytuj kod]

Ojciec zawodnika, James był farmerem w Campile w południowo-wschodniej Irlandii[7][8][70]. W przeszłości prowadził sklep mięsny[5]. Amatorsko grywał też w rugby na pozycji filara w klubie New Ross R.F.C. – podobnie jak później jego syn[6][7][8]. Matka Furlonga, Margaret przybyła do południowego Leinsteru z wyspy Whiddy w hrabstwie Cork[5][70]. W przeszłości była dyrektorem Ballycullane National School we wsi Ballycullane[8][70]. Tadhg ma młodszego brata Eoina[5][6][10][70].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Tadhg Furlong | Ireland [online], ESPN Scrum [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-06] (ang.).
  2. a b c d e f g h i j Tadhg Furlong [online], Irish Rugby Football Union [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-20] (ang.).
  3. a b c d Tadhg Furlong [online], Pro14 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-09] (ang.).
  4. a b c d e f Tadhg Furlong [online], Leinster Rugby [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-15] (ang.).
  5. a b c d e f Patrick McCarry, Tadhg Furlong speaks superbly on how his home, parents and GAA roots forged him [online], sportsjoe.ie [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-10] (ang.).
  6. a b c d e f g h i j k Dion Fanning, The making of an international: The rise and rise of Tadhg Furlong [online], sportsjoe.ie, luty 2017 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-14] (ang.).
  7. a b c d e f g h i j Marcus Ó Buachalla, Refusing to rest on his laurels after stunning rise, „Irish Independent”, 4 grudnia 2014 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-09] (ang.).
  8. a b c d e f g h i j k l m n Gerry Thornley, The shape of things to come: Tadhg Furlong made for prop, „The Irish Times”, 13 września 2014 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-11] (ang.).
  9. a b c Cian Tracey, 'He's an inspiration to a whole new generation' - Tadhg Furlong's journey from New Ross to world's best tighthead prop, „Irish Independent”, 6 stycznia 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-13] (ang.).
  10. a b David Looby, Eye of the Tadhg'er, „New Ross Standard”, Irish Independent, 16 czerwca 2017 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-14] (ang.).
  11. Richard Blake, Leinster Academy panel 2011/12 announced… [online], Leinster Rugby, 8 lipca 2011 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-09] (ang.).
  12. a b Leinster Academy announced for new season [online], Leinster Rugby, 18 lipca 2014 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] (ang.).
  13. Leinster Newcomer Kirchner Set For First Start [online], Irish Rugby Football Union, 31 października 2013 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-04] (ang.).
  14. Newport Gwent Dragons 19 v 23 Leinster [online], Leinster Rugby, 1 listopada 2013 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-25] (ang.).
  15. Andy Burke, Pro12 final: Leinster 34-12 Glasgow Warriors [online], BBC Sport, 31 maja 2014 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-08] (ang.).
  16. Leinster 'A' 44 v 17 Leeds Carnegie [online], Leinster Rugby, 23 maja 2014 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] (ang.).
  17. a b Neil Francis, The question has to be asked - just where did Tadhg Furlong come from?, „Irish Independent”, 1 grudnia 2016 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-25] (ang.).
  18. a b c d Murray Kinsella, Wexford native Furlong keen to impress Schmidt in Ireland's green [online], the42.ie, TheJournal.ie, 28 maja 2015 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-23] (ang.).
  19. a b c Cian Tracey, Tadhg Furlong: 'I'd have said you were cracked if you'd told me a year ago I'd be here', „Irish Independent”, 31 sierpnia 2015 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-25] (ang.).
  20. a b Tadhg Furlong [online], European Professional Club Rugby [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-13] (ang.).
  21. a b Liam Heagney, Tadhg Furlong says biggest problem so far for Lions squad is pronouncing his name [online], extra.ie, 26 maja 2017 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-11] (ang.).
  22. a b c Murray Kinsella, Furlong focused solely on tighthead for World Cup this time around [online], the42.ie, TheJournal.ie, 21 sierpnia 2019 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-14] (ang.).
  23. a b Tadhg Furlong signs new three-year contract with the IRFU, „irish Independent”, 15 grudnia 2017 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14] (ang.).
  24. Gavin Cummiskey, Tadhg Furlong now one of Irish rugby’s top earners, „The Irish Times”, 17 maja 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14] (ang.).
  25. Mike Henson, Champions Cup final: Leinster beat Racing 92 15-12 to secure fourth title [online], BBC Sport, 12 maja 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-18] (ang.).
  26. Gareth Griffiths, Pro14 final: Leinster 40-32 Scarlets [online], BBC Sport, 26 maja 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-17] (ang.).
  27. Tom English, Glasgow Warriors 15-18 Leinster: Holders win Pro14 final at Celtic Park [online], BBC Sport, 25 maja 2019 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-07] (ang.).
  28. Saracens lift third Heineken Champions Cup after victory over Leinster [online], European Rugby Champions Cup, European Professional Club Rugby, 11 maja 2019 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-05] (ang.).
  29. Ireland Under-18 Clubs Squad Announced [online], Irish Rugby Football Union, 23 października 2008 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] (ang.).
  30. Ireland Under-18 Clubs Squad Named [online], Irish Rugby Football Union, 25 marca 2009 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] (ang.).
  31. Under-18s Finish Third In FIRA/AER Tournament [online], Irish Rugby Football Union, 11 kwietnia 2009 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] (ang.).
  32. Ireland U-18 Clubs Squad Named For FIRA-AER Tournament [online], Irish Rugby Football Union, 23 marca 2010 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] (ang.).
  33. Ireland U-18 Clubs Team Lose Out In Final [online], Irish Rugby Football Union, 3 kwietnia 2010 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] (ang.).
  34. National Talent Squads Announced [online], Irish Rugby Football Union, 14 grudnia 2010 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] (ang.).
  35. Ireland U-20 Team Tweaked For Scotland Game [online], Irish Rugby Football Union, 23 lutego 2011 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] (ang.).
  36. Ireland U-20 Squad Named For Junior World Championship [online], Irish Rugby Football Union, 25 maja 2011 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-07] (ang.).
  37. Wales 38 - 24 Ireland [online], Międzynarodowa Rada Rugby, Mistrzostwa Świata U-20 w Rugby Union Mężczyzn 2011, 26 czerwca 2011 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane 2012-10-15] (ang.).
  38. Ireland U-20 Squad Named For Junior World Championship [online], Irish Rugby Football Union, 8 maja 2012 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-12] (ang.).
  39. Ireland 18 - 7 France [online], Międzynarodowa Rada Rugby, Mistrzostwa Świata U-20 w Rugby Union Mężczyzn 2012, 22 czerwca 2012 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane 2014-11-10] (ang.).
  40. Ireland pipped by Barbarians at Thomond Park [online], Raidió Teilifís Éireann, 28 maja 2015 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-02] (ang.).
  41. a b Sean Farrell, Tadhg Furlong 'a very proud representative of New Ross' after Ireland debut [online], the42.ie, TheJournal.ie, 29 sierpnia 2015 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-26] (ang.).
  42. Ireland Squad Named For Rugby World Cup [online], Irish Rugby Football Union, 1 września 2015 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-07] (ang.).
  43. Ireland Squad Named For Opening Rounds Of RBS 6 Nations [online], Irish Rugby Football Union, 20 stycznia 2016 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14] (ang.).
  44. a b c d e f g h i Tadhg Furlong | Match list [online], ESPN Scrum [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-06] (ang.).
  45. South Africa 20 Ireland 26: Fourteen-man Ireland shock Springboks to claim historic win, „The Daily Telegraph”, 11 czerwca 2016 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-26] (ang.).
  46. Richard Petrie, Autumn internationals: Ireland 40-29 New Zealand [online], BBC Sport, 5 listopada 2016 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-01] (ang.).
  47. British and Irish Lions 2017: Sam Warburton captain, Dylan Hartley out [online], BBC Sport, 19 kwietnia 2017 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-11] (ang.).
  48. a b Tadhg Furlong [online], British and Irish Lions [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-25] (ang.).
  49. a b Gerry Thornley, Wexford farmer Tadhg Furlong braces for the ultimate scrum test, „The Irish Times”, 15 listopada 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14] (ang.).
  50. Gerry Thornley, Tadhg Furlong’s solid form hits right note with Lions fans, „The Irish Times”, 9 lipca 2017 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14] (ang.).
  51. Players ratings from British and Irish Lions tour of New Zealand [online], talkingrugbyunion.co.uk, 9 lipca 2017 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-12-17] (ang.).
  52. Lions player ratings: Our verdict on every squad member from New Zealand tour, „The Daily Telegraph”, 10 lipca 2017 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14].
  53. Rúaidhrí O’Connor, All 30 of Ireland's Grand Slam contributors rated - but one man comes out on top, „irish Independent”, 20 marca 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-25] (ang.).
  54. Nick Purewal, Ireland thrash Italy but pay a price with injuries to Robbie Henshaw and Tadhg Furlong, „The Independent”, 10 lutego 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-21] (ang.).
  55. Hugh Godwin, Six Nations: Ireland complete the third Grand Slam in their history with 24-15 victory over England, „The Independent”, 17 marca 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-30] (ang.).
  56. Ruaidhri O’Connor, 'He's really deserving of that award' - Joe Schmidt pays tribute to Tadhg Furlong after man of the match display, „Irish Independent”, 16 czerwca 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14] (ang.).
  57. Robert Kitson, Jacob Stockdale scores only try as Ireland earn historic win over All Blacks, „The Guardian”, 17 listopada 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-23] (ang.).
  58. Ireland’s Rugby World Cup Squad Is Announced [online], Irish Rugby Football Union, 2 września 2019 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-05] (ang.).
  59. Ireland top ranking going into Rugby World Cup 2019 [online], World Rugby, Puchar Świata w Rugby 2019, 9 września 2019 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-20] (rundi).
  60. Paul Rees, Japan stun Ireland to pull off another famous Rugby World Cup upset, „The Guardian”, 28 września 2019 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-03] (ang.).
  61. Schmidt era ends in a heartbreak as players fall dramatically short [online], World Rugby, Puchar Świata w Rugby 2019, 21 października 2019 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-21] (ang.).
  62. Murray Kinsella, Furlong and Ringrose link up with Ireland's six-man leadership group [online], the42.ie, TheJournal.ie, 29 stycznia 2020 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-01-29] (ang.).
  63. British and Irish Lions 2021: Sam Simmonds in 37-man squad but Billy Vunipola misses out [online], BBC Sport, 6 maja 2021 [dostęp 2021-05-07] [zarchiwizowane z adresu 2021-05-06] (ang.).
  64. EPCR European Player of the Year award 2019 – nominees announced [online], European Professional Club Rugby, 24 stycznia 2019 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-05] (ang.).
  65. EPCR European Player of the Year award 2020 – nominees announced [online], European Professional Club Rugby, 27 stycznia 2020 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-11] (ang.).
  66. a b The Zurich Irish Rugby Awards 2017 [online], Rugby Players Ireland, 11 maja 2017 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-18] (ang.).
  67. Zurich Irish Rugby Players Awards winners announced [online], Rugby Players Ireland, 16 maja 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-24] (ang.).
  68. Sexton Collects Rugby Union Writers’ Club award [online], Puchar Sześciu Narodów, 15 stycznia 2019 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-15] (ang.).
  69. Patrick McCarry, Tadhg Furlong finishes 2018 with two more awards and an impressive achievemen [online], sportsjoe.ie, grudzień 2018 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-15] (ang.).
  70. a b c d Furlong's time has come, „The Southern Star”, 7 lutego 2016 [dostęp 2020-04-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-15] (ang.).