Test Drive

Test Drive
Producenci

Distinctive Software, Accolade, Elite Systems, Pitbull Syndicate, Atari Inc, Eutechnyx, Angel Studios, Monster Games Incorporated, Eden Games, Slightly Mad Studios, KT Racing

Wydawcy

Atari Inc, Nacon

Pierwsza gra serii

Test Drive (gra komputerowa)

Ostatnia gra serii

Test Drive: Ferrari Racing Legends

Platformy

PlayStation 2, PlayStation 3, PC, DOS, Atari ST, Commodore 64, Apple II, Amiga, PSP

Gatunek

wyścigowa

Test Drive – seria gier wyścigowych stworzona przez studio Accolade, które obecnie należy do Atari Inc.

Pierwszy tytuł ujrzał światło dzienne w 1987 roku i zapoczątkował falę kolejnych sequeli. Poprzednio Test Drive tworzyło Atari (studio Infogrames zmieniło nazwę w 2003 roku). 14 grudnia 2016 studio Bigben Interactive ogłosiło przejęcie praw do marki "Test Drive" i jednocześnie plany tworzenia kolejnych gier z tej serii.

W Test Drive gracz kierując samochodami o niespotykanych osiągach ściga się z czasem i komputerowymi rywalami. Musi przy tym uważać na ruch uliczny i policję.

Gry z serii Test Drive

[edytuj | edytuj kod]

Test Drive (1987)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive (gra komputerowa).

Gra wyścigowa wydana w 1987 roku przez Accolade. Stanowi początek serii Test Drive. Pierwsza część została wydana na DOS (była to pierwsza prawdziwa gra wyścigowa na ten system operacyjny), Atari ST i Commodore 64, a rok później również na Apple II i Amigę. Chociaż gra ma charakter zręcznościowy, to jednak, ze względu na widok z perspektywy kierowcy (z deską rozdzielczą, kierownicą i tablicą wskaźników) okrzyknięta została symulatorem.

Gracz dostał do dyspozycji samochody sportowe: Ferrari Testarossa, Lotus Esprit Turbo, Porsche 911 Turbo, Lamborghini Countach oraz Chevrolet Corvette C4, którymi mógł jeździć po wąskich górskich drogach. Nasi główni przeciwnicy w grze to inni użytkownicy dróg, których należy omijać, unikając wypadnięcia ze szlaku, zderzenia z nimi lub ze stromą ścianą góry. Następnym problemem są policjanci, którzy nie pozwalają na niebezpieczne przekraczanie dopuszczalnej prędkości, którą sygnalizują znaki drogowe. Nasz samochód jest wyposażony w radar, ostrzegający przed zbliżającym się z tyłu radiowozem. Należy wtedy albo zmniejszyć prędkość (co zmniejsza liczbę punktów po zakończeniu poziomu), albo uciekać. Naszym zadaniem jest dowóz samochodu do jego właściciela. Gra składa się 5 odcinków, po ukończeniu każdego komputer informuje nas o wyniku (wyliczanym ze średniej prędkości i czasu przejazdu). Pomysł uciekania przed radiowozami egzotycznymi autami został wykorzystany w serii Need for Speed. Gra Need for Speed III: Hot Pursuit oddała nawet w pewien sposób hołd serii Test Drive. Jedna z tras nazwana Rocky Pass składa się z charakterystycznych dla TD dróg wzdłuż zbocza góry[1]. Grafika została uznana za oszałamiającą jak na lata 80. Gra została sprzedana w liczbie ponad 500 000 egzemplarzy[2].

Test Drive II: The Duel (1989)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive II: The Duel.

Kontynuacja gry Test Drive. Do istniejących elementów rozgrywki doszła możliwość ścigania się z komputerowym przeciwnikiem (sugeruje to nazwa gry – The Duel). Dodano również nowe rodzaje krajobrazów (pustynny i umiarkowany), zaś trasy górskie urozmaicono tunelami. W dodatku European Challenge dodane nowe trasy biegnące wzdłuż sześciu krajów: Holandii, Niemiec, Włoch, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii, zaś w California Challenge – trasy biegnące wzdłuż Ameryki. Pojawiły się nowe samochody: Ferrari F40 i Porsche 959. Dodatek The Musclecars dodał nowe auta: Chevrolet Corvette Sting Ray (1963), Shelby GT500 (1968), Pontiac GTO (1967), COPO 9560 ZL-1 Camaro (1969) czy Dodge Charger Daytona (1969), natomiast dodatek The SupercarsLotus Turbo Esprit (1988), Ferrari Testarossa, Porsche 911 RUF, Lamborghini Countach 5000S (1988) i Corvette ZR1 (1989)[3].

Dodatki do Test Drive II – The Duel:

  • Test Drive II: The Duel Add-on Scenery Disk: California Challenge
  • Test Drive II: The Duel Add-on Scenery Disk: European Challenge
  • Test Drive II: The Duel Add-on Car Disk: The Supercars
  • Test Drive II: The Duel Add-on Car Disk: The Musclecars
  • Test Drive II: The Duel: The Collection

Test Drive III: The Passion (1990)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive III: The Passion.

W przeciwieństwie do dwóch pierwszych części, Test Drive III został stworzony w całości przez Accolade. Gra zyskała grafikę VGA w trybie 256 kolorów i pełną trójwymiarowość. TD3 dawał dostęp do 5 tras znajdujących się na terenie Kalifornii. Każda z tras posiadała kilka możliwości dojechania do mety. Gracz mógł także zjechać z drogi i udać się w dowolne miejsce na mapie. Jazdę utrudniały padający miejscami deszcz lub śnieg. Pojawiły się nowe samochody: Chevrolet CERV III, Lamborghini Diablo, i Pininfarina Mythos. Autorzy gry zadbali o elementy drugoplanowe, takie jak: sygnalizacja świetlna, światła, wycieraczki, bieg wsteczny, powtórki. Nowością było także umieszczenie w grze stacji radiowych serwujących graczowi muzykę w systemie MIDI[4].

Podczas gdy gra pod względem grafiki cały czas ewoluowała, model jazdy (wciąż nierealistyczny i sprawiający graczom wiele problemów) pozostawał bez zmian. Poza tym, szybkość działania gry zależała od szybkości posiadanego procesora. Gra była przeznaczona pod procesory 386, a więc uruchomienie TD3 na szybszym procesorze powodowało przyspieszenie działania gry.

TD3 nie doczekał się konwersji na inne platformy – został wydany tylko na PC. Powstał jeden dodatek do gry o nazwie Road & Car. Dodawał 2 samochody (Acura NSX i Dodge Stealth) oraz nową lokację (z Cape Cod do Niagara).

Test Drive 4 (1997)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive 4.

Po 7 latach ukazała się kolejna odsłona serii – Test Drive 4. Była to pierwsza część z serii tworzona z myślą o systemie Windows. W porównaniu do TD3, z gry usunięto możliwość jazdy po całej mapie. Gracz mógł poruszać się tylko po wyznaczonych trasach[5]. Gra jest ostatnią (do momentu premiery Test Drive Unlimited) z serii, która oferuje widok z wnętrza pojazdu. Auta, które można znaleźć w TD4 to, m.in. Dodge Viper GTS, A/C Shelby Cobra, Jaguar XJ220, Chevrolet Chevelle i Nissan 300ZX. Test Drive 4 otrzymał nagrodę "Best in Show" na targach E3 w 1997 roku.

Test Drive 5 (1998)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive 5.

W stosunku do TD4 poprawiono parę drobnych błędów. Łącznie do dyspozycji gracza oddano 28 pojazdów i 17 tras[6]. TD5 jako pierwsza gra z serii umożliwiała wcielenie się w funkcjonariusza policji i ściganie przestępców drogowych[7].

Test Drive 6 (1999)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive 6.

Nie wprowadza żadnych znaczących zmian w stosunku do części poprzedniej, poza tuningiem mechanicznym samochodów. Możemy pojeździć po wielu metropoliach, takich jak Londyn czy Nowy Jork. Mamy również możliwość pokierowania radiowozem i ścigania uczestników nielegalnych wyścigów. Ścieżka dźwiękowa składa się głównie z utworów zespołu Fear Factory.

Test Drive: Le Mans (2000)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive: Le Mans.

Gra skupiała się na wyścigach 24h Le Mans. Producenci gry wykupili licencję na 8 torów, 50 samochodów i 25 oficjalnych drużyn biorących udział w wyścigu[8].

Test Drive Off-Road (1997)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive Off-Road.

Do dyspozycji graczy oddano samochody terenowe, a trasy wyścigów prowadzą po bezdrożach. Gra doczekała się następujących kontynuacji:

  • Test Drive Off-Road 2 (1998)
  • Test Drive Off-Road 3 (1999)
  • Test Drive Wide Open (2001)

Test Drive Cycles (2000)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive Cycles.

Spin-off stworzony dla entuzjastów dwóch kółek. Ścigamy się z przeciwnikami jednym z przeszło trzydziestu licencjonowanych motocykli na jedenastu pełnych niebezpieczeństw trasach rozsianych po całym świecie.

Test Drive Overdrive (2002)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive Overdrive.

Pierwsza część serii z zawartymi elementami fabularnymi. Gra wraca do koncepcji jazdy po twardej nawierzchni. Umożliwia m.in. wyścig od punktu A do B czy pościg radiowozem za innymi graczami. Dostępnych jest 26 pojazdów, w tym m.in. Aston Martin DB7, Ford Mustang, Ford GT czy Plymouth Hemi Cuda.

Test Drive: Eve of Destruction (2004)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive: Eve of Destruction.

Test Drive Unlimited (2006-2007)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive Unlimited.

W najnowszej części serii udostępniono graczowi ponad 90 licencjonowanych pojazdów: 83 samochody, w tym samochody klasyczne, np. Mercedes 300SL Gullwing, Aston Martin DB4 GT Zagato, Lamborghini Miura oraz supersamochody, m.in. Ferrari Enzo, Pagani Zonda, Saleen S7 oraz 8 motocykli, m.in. Ducati 999R czy Kawasaki ZX-10R Ninja. Wyścigi rozgrywane są na hawajskiej wyspie Oʻahu. Do dyspozycji graczy oddano ok. 1000 mil różnego rodzaju dróg[9]. Gra należy do gatunku MMO (nazywanym także MOOR – Massively Open Online Racing). Podłączeni do serwerów gracze mogą handlować między sobą samochodami, wytyczać trasy swoich własnych wyścigów, a także wybrać się na wspólną przejażdżkę po wyspie.

TDU został wydany na:

Test Drive Unlimited 2 (2011)

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Test Drive Unlimited 2.

Test Drive: Ferrari Racing Legends (2012)

[edytuj | edytuj kod]

Przyszłość marki

[edytuj | edytuj kod]

W 14 grudnia 2016 roku prawa do marki nabyła firma Nacon (dawniej znana jako Bigben Interactive) i zapowiedziała wydanie kolejnych części serii[10]. Według przecieków z końca 2019 roku[11] rozwojem nadchodzącej odsłony prawdopodobnie zajmuje się studio KT Racing odpowiedzialne m.in. za produkcje takie jak WRC 8(inne języki), FlatOut 4: Total Insanity(inne języki) czy V-Rally 4.(inne języki)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2008-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-23)].
  2. Liczba sprzedanych egzemplarzy według http://web.archive.org/web/*/http://geocities.com/geocitiesdude2/td2.html
  3. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2008-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-23)].
  4. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2008-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-23)].
  5. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2008-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-23)].
  6. https://archive.is/20130504025533/http://www.valhalla.pl/gra729-Test-Drive-5.html
  7. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2008-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-23)].
  8. http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=550
  9. http://www.gry-online.pl/s016.asp?ID=6716
  10. Test Drive Unlimited powraca - marka ma nowego właściciela [online], www.gram.pl, 16 grudnia 2016 [dostęp 2020-02-25] (pol.).
  11. The Next Test Drive Game is in Development and Will Be "Massively Multiplayer" [online], Pure PlayStation, 29 grudnia 2019 [dostęp 2020-02-25] (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]