The Scavengers

The Scavengers
Ilustracja
od lewej: Cooke, Perry i Monroe
Rok założenia

1977

Rok rozwiązania

1980

Pochodzenie

Auckland, Nowa Zelandia

Gatunek

punk rock

Aktywność

1977–1980

Wydawnictwo

Action!, Zerox, Real Groovy Records

Byli członkowie
Mike Simons (Mike Lesbian)
Ken Cooke (Johnny Volume)
Simon Monroe (Des Truction)
Marlon Hart (Mal Licious)
Brendan Perry (Ronnie Recent)

The Scavengersnowozelandzki zespół punk rockowy, działający w latach 1977–1980. Jednym z jego członków był Brendan Perry, późniejszy muzyk Dead Can Dance.

Zespół The Scavengers był, wraz z Suburban Reptiles, pierwszym zespołem punk rockowym w Nowej Zelandii[1].

Historia i kariera muzyczna

[edytuj | edytuj kod]

The 1B Darlings (1975–1977)

[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 1975 roku czterej studenci wydziału grafiki Auckland University of Technology: Marlon Hart, Simon Monroe, Michael Simons oraz Ken Cooke założyli zespół The 1B Darlings. Wkrótce przybrali pseudonimy pod którymi zaczęli być rozpoznawalni: Mal Licious, Des Truction, Mike Lesbian i Johnny Volume. Przez cały 1976 rok The 1B Darlings grał na salach i imprezach poszukując własnego stylu. Gdy latem muzycy obejrzeli w telewizji program o Sex Pistols, Johnny stwierdził, iż zespół powinien wykonywać muzykę punk rockową[2].

The Scavengers

[edytuj | edytuj kod]

Zespół The Scavengers został założony w 1977 roku na bazie The 1B Darlings[3]. Nowa nazwa została przyjęta po koncercie w Albert Park, kiedy Johnny Volume i Des Truction poszukiwali wyrzuconych papierosów, a Volume odezwał się do Des Tructiona: „you scavenger” („ty śmieciarzu”[a])[2].

Zespół rozpoczął próby w opuszczonym magazynie. Jego wczesny repertuar stanowiły covery takich wykonawców jak: Iggy Pop, New York Dolls, Kiss i ówczesnych zespołów punkowych. Wkrótce nagrał złożone z 12 piosenek demo, które przyniosło w efekcie pierwszy występ zespołu na żywo w czerwcu 1977 roku. Z czasem zespół zyskał zainteresowanie mediów i publiczności[1]. 1 października 1977 roku z zespołu odszedł Marlon Hart. Zastąpił go basista Brendan Perry (przyjął pseudonim Ronnie Recent)[4].

W styczniu 1978 roku z zespołu odszedł Michael Simons. Głównym wokalistą został Brendan Perry. W tym samym miesiącu zespół nagrał dwie piosenki: „Routine” i „Supported By The State” na planowany singel, który jednak nie został wydany. Pod koniec lutego The Scavengers był pierwszym zespołem rezydującym w punkowym klubie Zwines w Auckland. Często występował w The Globe Tavern i Windsor Castle. Nagrał piosenkę „Money In The Bank”, a w czerwcu 1978 roku w studiach Mascot w Auckland – swoje ostatnie utwory – „True Love” i „Mysterex”[4]. Wystąpił w nowozelandzkiej telewizji w dokumentalnym programie poświęconym scenie punkowej w tym kraju[5]. 18 czerwca dał koncert w ratuszu w Wellington. Był to okres, kiedy nowozelandzki punk był u szczytu popularności. Później zainteresowanie mediów tym gatunkiem zaczęło słabnąć[1]. Zbiór nagrań The Scavengers z 1978 roku został wydany przez Zerox Records / FMR w 2003 roku[5].

Wyjazd do Australii

[edytuj | edytuj kod]

Zespół planował przeprowadzkę do Londynu. Aby sfinansować ten zamiar, udał się w trasę koncertową, jednak funduszy nie udało się zebrać. Ostatecznie koncertował w Nowej Zelandii[1]. Na początku listopada 1978 roku udał się do Sydney, a w 1979 roku – do Melbourne, gdzie występował pod nazwą Marching Girls[4]. Nie zdobył jednak większej popularności[1]. Piosenki „True Love” i „Mysterex” znalazły się na punkowej składance AK79, która została wydana w Nowej Zelandii pod koniec stycznia 1980 roku[4]. Brendan Perry wkrótce dał się poznać jako członek zespołu Dead Can Dance[1].

Nagrania

[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku nakładem nowozelandzkiej wytwórni Zerox ukazała się składanka największych przebojów zespołu, w tym „Mysterex” (w dwóch wersjach) i „True Love”. Wszystkie utwory (oprócz pierwszej wersji „Mysterex”) zostały zarejestrowane w 1978 roku w składzie: Ronnie Recent – gitara basowa, śpiew, Johnny Volume – gitara, śpiew i Des Truction – perkusja[6].

  1. Według Ling.pl.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f Jason Ankeny: Scavengers Biography. AllMusic. [dostęp 2022-08-07]. (ang.).
  2. a b Andrew Schmidt: The Scavengers – Article. www.audioculture.co.nz. [dostęp 2022-08-08]. (ang.).
  3. Ryan Leach: The Scavengers - The Scavengers (Album Review). www.spacecaserecords.com. [dostęp 2022-08-08]. (ang.).
  4. a b c d Andrew Schmidt: The Scavengers – Person. www.audioculture.co.nz. [dostęp 2022-08-07]. (ang.).
  5. a b Muzic.net.nz: The Scavengers. www.muzic.net.nz. [dostęp 2022-08-07]. (ang.).
  6. The Scavengers – The Scavengers. Discogs. [dostęp 2022-08-08]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]