Urb

Urb
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Wydawca

NativeSon Media

Tematyka

muzyczna

Język

angielski

Pierwszy numer

1990

Ostatni numer

2009

Redaktor naczelny

Raymond Leon Roker

ISSN

1081-9924

Strona internetowa

Urb (tytuł zapisywany również jako URB lub URB Magazine) – amerykański magazyn poświęcony muzyce elektronicznej, hip-hopowej i kulturze z nią związanej oraz miejskiemu stylowi życia. Założony w 1990, wydawany do 2009 roku.

Historia i profil

[edytuj | edytuj kod]

URB założył w 1990 roku[1] Raymond Leon Roker, urodzony w Nassau na Bahamach, ale wychowany w Stanach Zjednoczonych 23-letni, ciemnoskóry artysta graffiti, który przeprowadził się wraz z matką w 1980 roku z Nowego Orleanu do Los Angeles. W założeniu magazynu pomogły mu jego umiejętności w zakresie sztuki ulicznej, wiedza na temat projektowania graficznego (studiował dwa lata w Los Angeles Trade Technical College) oraz zamiłowanie do muzyki rap. Na publikacje Urb składały się relacje z imprez undergroundowych, prezentacja sylwetek czołowych artystów muzyki undergroundowej, recenzje klubów i muzyki. Gatunkami muzycznymi, na których skupiał się magazyn, były: hip-hop, raggamuffin i house, popularne wśród mieszanej etnicznie undergroundowej publiczności. Poświęcał również uwagę modzie ulicznej, związanej z kulturą rap: czapkom baseballowym, flanelowym koszulom i workowatym gangsterskim spodniom. Był dostępny w kawiarniach, klubach i sklepach odzieżowych w San Diego, Orange County, Los Angeles i San Francisco[2].

Po dwóch latach od momentu założenia dorobił się pięciu redaktorów, fotografa, kilku autorów zdjęć oraz lokalnych korespondentów w San Diego, Los Angeles i San Francisco[2].

W 2000 roku, z okazji dziesięciolecia swej działalności URB zapowiedział uruchomienie usługi URB Music. Powodem do podjęcia takiej decyzji stała się -według słów założyciela – „eksplodująca kultura didżejska”. URB Music miał stać się „ramieniem muzycznym” magazynu i skupić się na kompilacjach i tematycznych nagraniach niezależnej muzyki hip-hopowej i tanecznej. Produkowane płyty miały być sprzedawane w sklepach oraz za pośrednictwem własnej strony internetowej, URB.com[3].

Latem 2009 roku redakcja URB Magazine poinformowała o zawieszeniu na kilka miesięcy w produkcji magazynu drukowanego, aby zreorganizować swoją działalność i wystartować na nowo w 2010 roku. Powodem do ogłoszenia przerwy były – według słów założyciela magazynu – zmiany w konsumpcji i nawykach medialnych na całym świecie, zwłaszcza na rynku czasopism, które dotknęły zarówno dużych wydawców, takich jak Condé Nast., jak i na wydawców niszowych, takich jak URB. Zapowiedział ponadto przebudowę całej struktury, interfejsu użytkownika i zarządzania treścią witryny Urb.com[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jason Fell: URB Magazine Goes on Hiatus. foliomag.com. [dostęp 2024-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-06)]. (ang.).
  2. a b Dennis Romero: The Underground Surfaces in Urb : Culture: The gritty L.A.-based tabloid is hot among twentysomethings and teens who follow the illegal club scene.. Los Angeles Times. [dostęp 2024-04-16]. (ang.).
  3. Michael Paoletta. URB Magazine To Launch Label. „Billboard.com”. March 25, 2000. 112, s. 10, March 2000. New York: Nielsen Business Media, Inc.. ISSN 0006-2510. [dostęp 2024-04-16]. (ang.). 
  4. Joshua Glazer: URB Magazine Is Taking A Hiatus (Not a Nap). urb.com. [dostęp 2024-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-06)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]