![]() | |
Data urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie |
Walter Scheidel (ur. 1966) – austriacki historyk, profesor i wykładowca na Uniwersytecie Stanforda, zajmujący się zagadnieniami z zakresu historii gospodarczej i społecznej a także historii porównawczej, z naciskiem na demografię historyczną, rynek pracy, nierówności dochodowe oraz rozwój państwa.
W 1989 roku Scheidel ukończył studia historii starożytnej na Uniwersytecie Wiedeńskim i uzyskał tytuł magistra M.Phil.[1] W 1993 roku obronił pracę doktorską z historii starożytnej i uzyskał tytuł doktora a w 1998 roku – stopień doktora habilitowanego[1]. W latach 1990–1995 wykładał historię starożytną na Uniwersytecie Wiedeńskim[1]. W latach 90. XX wieku studiował i pracował również na uczelniach zagranicznych: na University of Cambridge (1994), University of Michigan (1995) i École pratique des hautes études (1998)[1]. W 1999 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie podjął pracę na Uniwersytecie Stanforda[1]. W latach 2000–2002 prowadził gościnne wykłady na University of Chicago[1]. Od 2003 roku związany ponownie z Uniwersytetem Stanforda, gdzie od 2004 roku jest profesorem historii klasycznej a od 2012 również historii a od 2008 roku zajmuje stanowisko Dickason Professor in the Humanities[1]. Od 2013 roku zajmuje również pozycję Catherine R. Kennedy and Daniel L. Grossman Fellow in Human Biology[2].
Scheidel zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami z zakresu historii gospodarczej i społecznej a także historii porównawczej, z naciskiem na demografię historyczną, rynek pracy i nierówności dochodowe oraz rozwój państwa[2]. W 2012 roku wraz z Elijah Meeksem stworzył model przestrzenny sieci powiązań starożytnego Rzymu – ORBIS – The Stanford Geospatial Network Model of the Roman World[3]. Propaguje otwarty dostęp do publikacji z zakresu historii starożytnej[4].
Scheidel jest redaktorem czternastu publikacji oraz autorem ponad 200 artykułów, recenzji i rozdziałów książkowych z zakresu historii starożytnej[1][2]. Był jednym z założycieli serii Princeton/Stanford Working Papers in Classics[2], której publikacje koordynuje[5]. Jest jednym z edytorów czasopisma Historia: Zeitschrift für Alte Geschichte, członkiem kolegium redakcyjnego Explorations in Economic History i Cliodynamics: The Journal of Theoretical and Mathematical History, oraz jednym z edytorów serii Oxford Studies in Early Empires i Historia Einzelschriften[2].
Jego monografie obejmują[1]:
Redagował lub współredagował[1][2]: