Więzienie Joliet

Więzienie Joliet
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Illinois

Miejscowość

Joilet

Kierownictwo jednostki

więzienie

Data powstania

1858

Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Więzienie Joliet”
Położenie na mapie Illinois
Mapa konturowa Illinois, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Więzienie Joliet”
41°32′49″N 88°04′27″W/41,546944 -88,074167

Joliet Correctional Center (powszechnie znane jako Joliet Prison) – więzienie działające od 1858 r. do 2002 r. w Joilet w stanie Illinois.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Więzienie zostało zbudowane tuż za ówczesnymi granicami miasta Joliet. Przy jego budowie pracowali więźniowie, a całkowity koszt zamknął się w 75 tysiącach dolarów. Więzienie było planowane na 761 skazanych. Otwarto je w 1858 roku i zastąpiło więzienie Alton, które otwarto w 1830 roku i zamknięto w 1860.

Zbudowane z piaskowca budynki zaprojektował William W. Boyington (był również autorem projektów Chicago Water Tower(inne języki), Hegeler Carus Mansion(inne języki) i Illinois State Capitol(inne języki) w Springfield). Projekt oparł na modelu idealnego więzienia stworzonym przez Jeremy'ego Benthama. W tamtym czasie było to największe więzienie w kraju i stało się wzorcem dla podobnych projektów powstających w USA.

Pierwszych 33 więźniów osadzono w maju 1858 roku. Podczas wojny secesyjnej osadzano tu również jeńców wojennych.

Od początku lat 70. XIX wieku więzienie podpisywało kontrakty na wykorzystywanie więźniów do prac w okolicznych przedsiębiorstwach. W 1872 r. liczba osadzonych osiągnęła 1239 osób, co było rekordową liczbą jeśli chodzi o pojedyncze więzienie.

W 1896 roku po przeciwnej stronie drogi, przy której stało Joliet Correctional Center otworzono więzienie dla kobiet, jednak zamknięto je w 1932 roku.

Konstrukcja więzienia uniemożliwiała łatwą adaptację do podwyższających się standardów więziennictwa. Nie było w nim bieżącej wody, oraz toalet w celach aż do 1910 roku. Rozpoczęcie budowy pobliskiego Stateville Correctional Center w 1917 r. (otwarte w marcu 1925 r.) miało umożliwić szybkie zastąpienie przestarzałego Joliet.

Liczba więźniów osiągnęła 1300 w 1990 r. i pozostawała praktycznie niezmienna (1156 w 2000 r.), jednak więzienie przystosowano do takiej liczby dopiero w latach 1999–2000 (wcześniej było to 1180). W 2000 r. więzienie zatrudniało 541 pracowników. Od lat 90. XX wieku działało głównie jako miejsce umożliwiające klasyfikację więźniów i ich rejestrację przed wyruszeniem dalej do północnego Illinois. Więźniowie przebywali w Joliet nie dłużej niż miesiąc, a przechodziło ich przez nie około 20 tys. rocznie.

Joliet bywało często mylone z Stateville Correctional Center(inne języki), ze względu na bliskie położenie w Crest Hill. W rzeczywistości są to zupełnie odrębne więzienia. Stateville, podobnie jak Joliet, zostało zbudowane w oparciu o ideę „panoptikonu”.

Zamknięcie

[edytuj | edytuj kod]

Więzienie Joliet zostało zamknięte w lutym 2002. Przyczyną były cięcia budżetowe oraz brak możliwości dostosowania budynków więzienia do nowym standardów więziennictwa. Wszyscy więźniowie i większość pracowników została przeniesiona do Stateville, nowo wybudowanej placówki o zaostrzonym rygorze w Crest Hill. Budynki Joliet służyły jeszcze hrabstwu do marca 2004 r., głównie do obsługi nowych obywateli.

Joliet Prison w mediach

[edytuj | edytuj kod]

Piosenki

[edytuj | edytuj kod]

Nagrany przez Boba Dylana w czasie sesji nagraniowej albumu The Times They Are A-Changin' utwór Percy's Song opowiadający o człowieku, który czyni starania aby uchylono wyrok 99 lat więzienia wydany na jego przyjaciela. W drugiej zwrotce pojawia się:

Tell me the trouble,
Tell once to my ear,
Turn, turn, turn again.
Joliet prison
And ninety-nine years,
Turn, turn to the rain
And the wind[1].

Także piosenkarz folkowy Steve Goodman(inne języki) w piosence "Lincoln Park Pirates" opowiadającej o cieszącej się złą sławą firmie z Chicago Lincoln Park Towing (usługi pomocy drogowej):

Our drivers are friendly and courteous
Good manners you always will get
For all are recent graduates
Of the "charm school" at Joliet

Telewizja/Film

[edytuj | edytuj kod]

Joliet Prison pojawiło się w filmie Johna Landisa z 1980 r. The Blues Brothers zarówno jako miejsce[2] jak i przezwisko głównego bohatera, 'Joliet' Jake Blues' granego przez Johna Belushi.

Więzienie pojawia się również w:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Tekst utworu na stronie Boba Dylana. [dostęp 2005-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-12-10)].
  2. Les Blues Brothers (1980) - Filming Locations - IMDb [online], www.imdb.com [dostęp 2017-11-27].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]