Armada

Mural Armade na Kantridi

Armada Rijeka (Armada Fiume) riječka je navijačka skupina koja se tako nazvala 1987. okupljanjem tridesetak mladih navijača na terasi robne kuće Rijeka.

Historija

[uredi | uredi kod]
Slogan navijača NK Rijeke

Prvi transparent kojega je ova grupa istaknula bio je na polufinalu nogometnog kupa Jugoslavije, a ta riječka supkulturna skupina predvodila je nekoliko tisuća navijača Rijeke predvođena Halubajskim zvončarima i Lovranskom limenom glazbom i na finalu kupa u Beogradu. U prvo vrijeme grupa se zasniva na tadašnjim zapadnjačkim tredovima, svojevrsnim spojem talijanskih tifosa i engleskoga navijačkog stila. Zbog svoje obilate upotrebe pirotehnike (bakljada), praćenja NK Rijeka na svim gostovanjima širom Jugoslavije, brzo je postala poznata u javnosti. Početkom rata u Hrvatskoj, dečki iz Armade među prvima su mobilizirani i šalju ih na sva ratišta Hrvatske te u Bosnu i Hercegovinu, od kamo se dio njih nikada nije vratio. U međuvremenu mlađe generacije adolescenata preuzima glavnu riječ na zapadnoj tribini Kantride i pokušava uz tradiciju Armade, uvesti neke nove oblike navijanja.

To se prvenstveno očitovalo u organizaciji djelovanja svih djelatnosti kroz klub navijača od 1995. Organiziraju gostovanja, vlastiti marketing, koreografiju, izradu rekvizita, pirotehnička sredstva. Armada postaje avangardom, ali zbog politikantstva i provincijalni pad riječke navijačke scene, uvođenjem nekih novih trendova i stila podrške Rijeke.

Unatoč lošim izdanjima NK Rijeke u devedesetima prošloga stoljeća, Armada nesmanjenim žarom podržava svoj klub, kako u domaćim utakmicama, tako i na gostujućim. Nakon izgubljene borbe za finale kupa 1994., kontroverznog prvenstva 1999., konačno 2005. nakon osamnaest godina svojeg postojanja Armada, za punoljetnost dobiva razlog pravog slavlja – svoj prvi trofej, hrvatski kup osvojen nakon teške borbe protiv Hajduka. Sljedeće sezone Rijeka ponovno osvaja Kup Hrvatske, ali uz muke jer su prvu utakmicu dobili 4:0, a slijedeću izgubili 5:1 od Varteksa. Rijeku je spasio Davor Vugrinec koji je zabio strašno važan gol te Rijeci donio Rabuzinovo sunce.

Politizacija dijela Armade

[uredi | uredi kod]
Armadina pljuska gradu i Rijeci

Od 1995. uočljiv je desničarski radikalizam kod dijela rukovodstva Armade koji nameću Klubu navijača Armada i NK Rijeci nešto što ne pripada kulturnoj tradiciji grada niti nogometnoj tradiciji kluba Rijeke, što mnoge Riječane odvraća od nogometnog kluba. Takva izmjena imidža NK Rijeke i njenih navijača bila je kroz nametanje NK Rijeci promjene imena, mijenjanje dresova kluba u crne boje, te obavijanje grafita crnilom (bojom koja nema povezanosti sa tradicionalnim svijetloplavo-bijelim bojama NK Rijeke ili s bojama grada (karmina-žuto-plavo), već sa nostalgijom za vremenom kada je u ND Hrvatskoj vladala ta boja ali ne i u Rijeci. I državoslavljeničke bakljade u organizaciji rukovodstva Armade spadaju u politikantsku manipulaciju koja sa sportom nema nikakve veze. U to spadaju nasilnički napadi takvih članova Armade na romsko naselje na Plasama, Rujevica, na sugrađane koji duže od njih nastanjeni u Rijeci ili koji su rođeni u Rijeci i navijači su NK Rijeke (Izvještaj Udruženja Roma Rijeke). Ti ljubitelji crne boje kojima smetaju ljudi tamnije puti nanose sramotu i navijačima Rijeke i Riječanima i čitavoj regiji.

Slogani i simboli

[uredi | uredi kod]
  • FORZA FIUME!
  • Sami protiv svih
  • Krepat, ma ne molat!
  • Vavek Rijeka

Simbol Armade je jedrenjak svijetloplavo-bijele boje, a maskota je Pešikan (morski pas).

Mnogobrojni murali i grafiti Armade nalaze se po Rijeci i Sušaku i Kvarneru, svi s imenom kvarta kojima se iskazuje ljubav prema NK Rijeci. Nalaze se od Pasjaka na sjeverozapadu, na istoku do Senja i Raba, Lovrana na jugozapadu i Malog ložinja na jugu.

Vanjske veze

[uredi | uredi kod]