Mladen Pelaić

Mladen Pelaić
Osobne informacije
Puno ime Mladen Pelaić
Rođenje 20. kolovoza 1983.
Zagreb, Hrvatska
Visina 184cm
Klub
Trenutačni klub NK Zagreb
Broj -
Pozicija branič
Ugovor do lipnja 2011.
Juniorski klubovi
2000. - 2004. NK Dinamo Zagreb
Profesionalni klubovi*
Godina Klub Nastupi (golovi)
2004. - 2006.
2006.
2007. - 2010.
2010.-danas
NK Zagreb
Standard de Liege
HNK Hajduk Split
NK Osijek
56 (9)
1 (0)
28 (0)
Reprezentacija
2004. - 2005. Hrvatska U-21 13 (0)
Napomene

* Nastupi i (golovi) u profesionalnim klubovima
broje se samo za ligu iz koje je klub.

Mladen Pelaić (Zagreb, 20. kolovoza 1983.), hrvatski nogometaš

Životopis

[uredi | uredi kod]

Nogometnom se Pelaić počeo baviti u podmlatku zagrebačkog Dinama. Nakon što je završio juniorski staž nije se uspio probiti do prvih 11 seniorske momčadi, te je otišao u susjedni NK Zagreb. U Kranjčevićevoj igra na poziciji desnog braniča, ali s dosta izraženom napadačkom ulogom. Sezone 2005./06. s 5 je pogodaka bio najbolji strijelac momčadi, privukavši tako na sebe pažnju drugih klubova. Iako je prelazak u splitskog Hajduka bio praktički siguran, prihvatio je ponudu belgijskog Standarda, te nakon probe potpisao ugovor za tada doprvaka belgijske Jupiler lige.

U Standardu je zajedno s Milanom Rapaićem na pripremama odigrao sve utakmice, te bio ozbiljan konkurent za prvu momčad. Ipak, u europskim je natjecanjima nastupio u 2 utakmice, a u prvenstvu samo jednom ušao s klupe, i to baš netom prije nego je sudac odsvirao kraj utakmice.

Nakon polusezone u kojoj tako nije zabilježio skoro nikakvu minutažu, Pelaića je opet u svojim redovima htio Hajduk. Transfer se obavio dosta prije početka zimskog prijelaznog roka, a u njega je bio uključen i legendarni igrač splitskog kluba Alen Bokšić. Hajduk je platio oko 200.000 i s Pelaićem potpisao 3,5-godišnji ugovor, otvorivši mu mjesto na desnom boku prodajom kapetana Darka Miladina u Grčku. Iako je završio cijelu omladinsku školu Dinama, Pelaić je odmah na predstavljanju u novom klubu istaknuo da je i tada, kao i cijela njegova obitelj, bio hajdukovac. Odmah je debitirao u momčadi isprva sa solidnim nastupima, no, i velikom greškom na maksimirskom derbiju kada je u svom šesnaestercu glavom vraćao loptu vrataru i pritom dodao Eduardu za pogodak (utakmica završila 2:1 za Dinamo). Pamtit će, također, još jedan derbi s Dinamom, kada je na Poljudu dobio crveni karton nakon što suigrač mu Žilić udara u lice Dinu Drpića. On mu je kasnije, ipak, izbrisan.

Kasnije mu forma sve više opada i ne uspijeva pružiti zadovoljavajuće igre kao desni branič momčadi, navukavši na sebe negodovanje navijača. Nakon što uspijeva zabilježiti par asistencija i nešto boljih nastupa teško stradava u utakmici s Cibalijom, gdje mu je nakon prekršaja Marija Andričevića slomljena potkoljenica. Nakon operacije i uznapredovalog oporavka nesmotrenim skokom opet ozljeđuje isto mjesto, te je njegov povratak profesionalnom nogometu sada jako upitan.

Statistika u Hajduku[1]
Natjecanje Nastupi Golovi
Prvenstvo 28 0
Kup 6 1
Superkup 0 0
Međunarodne 3 0
Splitski podsavez 0 0
Ukupno 37 1

Prijateljske 17 2
Sveukupno 54 3

Reprezentacija

[uredi | uredi kod]

Za mladu je reprezentaciju debitirao u Kostreni, 29. svibnja 2004. protiv Slovačke. Od tada ga je izbornik Slaven Bilić redovito koristio kao standardnog prvotimca, sve do neuspjele kvalifikacije utakmice sa Srbijom i Crnom Gorom u Velikoj Gorici kada se od U-21 reprezentacije oprostila većina igrača.

Izvori

[uredi | uredi kod]