Prva Vlada Republike Hrvatske je saziv Vlade Republike Hrvatske koja je obnašala dužnost u periodu 30. svibnja 1990. do 24. kolovoza 1990. Predsjednik Vlade bio je Stjepan Mesić.
Sastavljena je na dan kada se konstituirao saziv Sabora Socijalističke Republike Hrvatske, izabran nekoliko tjedana prije na prvim slobodnim višestranačkim izborima, a pri čemu je apsolutnu većinu u sva tri tadašnja doma osvojio HDZ te bio u stanju izglasati većinsku odnosno jednostranačku vladu. Vlada je sastavljena prema tada važećim ustavnopravnim propisima naslijeđenim iz SR Hrvatske, pa je na početku imala službeni naziv Izvršno vijeće Sabora SRH. Nepunih mjesec dana kasnije su izglasane nove promjene tada važeeg Ustava, kojim je dio terminologije iz bivšeg režima zamijenjen.
Tijekom njenog relativno kratkog trajanja poduzeti su prvi koraci u smjeru ustavnopravnog redefiniranja tadašnjeg statusa Hrvatske, koja je još uvijek bila jedna od republika SFRJ, a u smjeru preuzimanja što je moguće većih ovlasti od strane tadašnjih saveznih organa, odnosno transformacije zajedničke države u labavu konfederaciju ili, u slučaju da se ne postigne dogovor, razdruženja. Krajem lipnja su izglasani novi amandmani na Ustav SRH, kojim je iz naziva države izbačen izraz "socijalistička", odnosno uklonjeni dotadašnji komunistički simboli; mijenjanje ustavne definicije kojom se Srbi više nisu spominjali kao konstitutivni narod je, pak, izazvalo nezadovoljstvo na područjima pod srpskom većinom koje će eskalirati sa tzv. Balvan revolucijom, odnosno otvorenom pobunom nakon koje novoformirane vlasti nisu bile u stanju efikasno ugušiti, velikim dijelom i zbog podrške koje je pobunjenicima davala Srbija pod Slobodanom Miloševićem, ali i implicitna prijetnja intervencijom JNA.
Nakon samo nekoliko dana poslije izbijanja pobune, Stjepan Mesić je napustio funkciju premijera kako bi preuzeo mjesto hrvatskog predstavnika u Predsjedništvu SFRJ nakon što je sa njega smijenjen Stipe Šuvar. Novim je premijerom postao Josip Manolić pod čijim će se vodstvom Hrvatska početi pripremati kako za proglašenje nezavisnosti, tako i za eventualni oružani sukob.