Biološka zdravila so zdravila proizvedena s pomočjo tehnik molekulske in celične biologije, ki so po kemijski zgradbi proteini. Najbolj razširjena biološka zdravila so rekombinantni proteini (inzulin, eritropoetin, filgrastim,...). V zadnjem času se vse bolj uveljavlja nova skupina bioloških zdravil: monoklonska protitelesa. Monoklonska protetelesa so uspešna zdravila za zdravljenje raka. Delujejo zelo usmerjeno na rakaste celice, zato imajo zelo malo stranskih učinkov na bolnikovo telo. Delujejo na različne načine, npr. tako, da vplivajo na rastni faktor rakaste celice in s tem ustavijo njeno rast ali pa uničujejo kapilare za prehrano celice in jo s tem ubijejo (dva primera zdravil za rak debelega čreva in danke s komercialnima imenoma Erbitux in Avastin).
Tudi za ostale oblike raka so že razvita ali pa se pospešeno razvijajo taka zdravila, ki pa imajo žal eno veliko pomanjkljivost: zaradi dolgotrajnega razvoja so zelo draga (terapija za enega pacienta stane tudi do 30.000 €) in zato vsa še niso dostopna vsem pacientom.
Biološka zdravila lahko razdelimo na:
Biološka zdravila pokrivajo zelo širok spekter možnosti uporabe pri zdravljenju različnih bolezni. Najpogosteje se uporabljajo za zdravljenje bolezni po predhodnem standardnem zdravljenju, ki je bilo neuspešno, ali kot nadomestna terapija za zdravljenje bolezni zaradi pomanjkanja katere koli človeku lastne beljakovine. Čedalje več se uporabljajo za zdravljenje in upočasnitev napredovanja rakavih bolezni. Trenutno obstaja več kot 20 bioloških zdravil, ki neposredno zmanjšujejo napredovanje rakavih obolenj oziroma pomagajo drugim načinom zdravljenja pri premagovanju raka.
Biološka zdravila se uporabljajo za naslednje skupine bolezni:[1][3]