Na zagrebški univerzi je študiral politične vede, kasneje pa še francoski jezik in književnost ter primerjalo književnost. Že med študijem je kot novinar delal pri revijah Polet in Start. Kot gledališki kritik je pisal za dnevnik Slobodnna Dalmacija. Razvijanje gledališke misli je s pisanja kmalu začel razširjati na področje uprizoritve - sprva je v gledališču ustvarjal kot dramaturg (sodeloval je z režiserji, kot so Vito Taufer, Christian Colin, Jean-Michel Bruyere, Krizstof Warlikowski, Ivan Popovski …), od leta 1995 pa tudi kot režiser.
Kot režiser in dramaturg se močno zanima za modernistične dramatike in pesnike, kot so Marina Tsvetaeva, Pier Paolo Pasolini, Heiner Mueller, Robert Walser, Elfriede Jelinek, Miroslav Krleža, Boto Strauss in Bernard-Marie Koltès (ki je v centru njegovega avtorskega zanimanja).Pomembno mu je mednarodno povezovanje, ustvarja predvsem v Sloveniji in na Hrvaškem, vendar tudi drugod, pogosto v koprodukcijah. Režiral je v Sloveniji, Litvi, Franciji, Belgiji, Rusiji, Črni gori, Italiji, Slonokoščeni obali in na Hrvaškem. Njegove produkcije so gostovale na številnih mednarodnih festivalih v Franciji, na Portugalskem, v Španiji, Italiji, Turčiji, Venezueli, Avsriji, Grčiji, Makedoniji, Belgiji, Švici, Rusiji, Veliki Britaniji, Bolgariji, Iranu, Slovaški, Albaniji, na Poljskem, na Kubi ... Ivica Buljan ne deluje samo kot režiser, temveč tudi kot umetniški vodja, direktor festivalov, urednik, prevajalec, prirejevalec besedil … Je član uredniškega odbora hrvaške gledališke revije Novi Prolog in soustanovitelj gledališkega časopisa Frakcija. Je ustanovitelj in ravnatelj gledališča Novo kazalište v Zagrebu in član mednarodnih združenj ETC u Bruxellesu, Instituta za Mediteransko gledališče v Madridu, ITI-UNESCO v Parizu. Med letoma 1998 in 2002 je bil ravnatelj Drame Hrvaškega narodnega gledališča v Splitu, leta 1999 pa je skupaj z Robertom Waltlom ustanovil Mini teater Ljubljana z namenom okrepitve ustvarjanja v postdramskem gledališču in gledališču za mlade. Leta 2003 je z Dubravko Vrgoč ustanovil Festival svetovnega gledališča v Zagrebu. Pedagoško delo je opravljal na projektih Eksperimentalne gledališke akademije v Parizu, Bruxellesu in v Moskvi. . Predaval je na šoli La Mamma Ellen Stewart v New Yorku in je profesor na Nacionalni gledališki akademiji Saint Etienne v Franciji. Pri svojih projektih pogosto sodeluje z istimi ustvarjalci, stalni del ekipe so igralec in soustanovitelj Mini teatraRobert Waltl, skladatelj Mitja Vrhovnik Smrekar in oblikovalka kostumov Ana Savič Gecan. Buljan je ustvarjal že v skoraj vseh pomembnejših slovenskih gledališčih: SNG Drama Ljubljana, Slovensko mladinsko gledališče, Mestno gledališče ljubljansko, Mini teater Ljubljana, Slovensko stalno gledališče Trst in Prešernovo gledališče Kranj.
2014; Danilo Kiš Grobnica za Borisa Davidoviča, koprodukcija Mini teater, Heartefact (Beograd), Bitef teatar (Beograd), Novo kazalište (Zagreb), Zadar Snova (Zadar), Centar za kulturnu dekontaminaciju (Beograd), UK Parabrod (Beograd)
2000; Arthur RimbaudDREVO SPOZNANJA - CVETOVI POZABE - PLODOVI OBSESIJE - RIBIČ IN NJEGOVA DUŠA, Zunajinstitucionalni projekti
1999; Bernard-Marie Koltès NOČ ČISTO NA ROBU GOZDOV, Zunajinstitucionalni projekti
1999 Nikola Čelan Baš-beton, Splitski poletni festival, Hrvaška* 1998 Pier Paolo Pasolini Pilad, Gledališče ITD Zagreb in Mittelfest Čedad/Cividale, Italija
Za svoje delo je prejel številne prestižne domače in mednarodne nagrade: leta 2014 ga je francoska vlada odlikovala z nazivom viteza reda umetnosti in književnosti., leta 2012 je prejel nagrado Prešernovega sklada za režijo predstav Macbeth po Shakespearu, Sallinger, Mala morska deklica, Ma in Al, Vampir, Lovske scene iz spodnje Bavarske, Kiklop, Werther in Mačka na vroči pločevinasti strehi, leta 2006 Borštnikovo nagrado za estetski preboj za režijo predstave Ena in druga Botha Strauβa, SMG Ljubljana, leta 2005 medaljo mesta Havana za predstavo Medeja material, leta 2004 Borštnikovo diplomo in posebno nagrado po presoji žirije za predstavo Schneewitchen After Party, leta 2001 nagrado (za predstavo Ojdip), leta 1999 nagrado Petar Brečić za gledališke eseje in leta 1997 nagrada Dubravke Dujšin za predstavo Fedra.