YU rok misija

Za milion godina
Singl izvođača YU rok misija
sa albuma YU rok misija
Izdat1985.
Formatgramofonska ploča
Snimljen1985.
Žanrpop, rok
IzdavačPGP RTB
TekstopisacMladen Popović, Dragan Ilić
ProducentSaša Habić

YU rok misija bio je sastav od izvođača nekadašnje SFRJ, koji su, snimivši pesmu „Za milion godina“, uputili podršku Bobu Geldofu, koji se borio za pomoć gladnima u Africi, a čija je akcija kulminirala koncertom „Live Aid“ 13. jula 1985.

Pored pesme „Do They Know It's Christmas?“, koju su snimili izvođači iz Velike Britanije, i mnogih projekata izvođača iz SAD, mnoge države su se takođe pridružile Geldofovoj kampanji, uključujući Kanadu, Nemačku, Austriju, Norvešku i mnoge druge.

SFR Jugoslavija nije bila izuzetak. Elita jugoslovenske rok i pop muzičke scene zajedno je formirala jugoslovenski "Aid" bend, nazvan YU Rok Misija. Grupa je snimila pesmu i odgovarajući spot. Grupa je uključivala izvođače kao što su Oliver Mandić; Željko Bebek, bivši pevač rok grupe Bijelo Dugme; Marina Perazić, ženski vokal dueta Denis i Denis; Momčilo Bajagić-Bajaga, vođa grupe Bajaga i Instruktori; Aki Rahimovski, frontmena benda Parni Valjak; Slađana Milošević; Dado Topić; Masimo Savić; Zdravko Čolić; Jura Stublić; Peđa D' Boy i mnogi drugi poznati muzičari. Snimili su singl "Za milion godina", koja je ostala zapamćena kao jedan od hitova na prostorima bivše Jugoslavije. U ovoj pesmi, solo gitaru je svirao Vlatko Stefanovski iz grupe Leb i sol. Bora Đorđević, vođa sastava Riblja čorba i Goran Bregović iz Bijelog dugmeta nisu navedeni na zadnjem omotu ploče, ali su učestvovali u televizijskom izvođenju pjesme (vidi: 03:20).

Za kraj kampanje, jugoslovenski muzičari su izveli ovu pesmu na osmočasovnom koncertu 15. juna 1985. u Beogradu. Spot za ovu pesmu prikazan je na mnogim televizijskim stanicama širom sveta, a 13. jula 1985. je prikazan u okviru „Live Aid“ koncerta u Londonu, na velikom video ekranu. Ovaj spot je takođe uključen u „Live Aid DVD“ izdanje, koje je izdato 2004. godine.

Pr4va strana omota i ploče
Druga strana omota i ploče

Spoljašnje veze

[уреди | уреди извор]