Милан Лукић | |
---|---|
Лични подаци | |
Датум рођења | 6. септембар 1967. |
Место рођења | Рујишта, СФРЈ |
Војна каријера | |
Служба | паравојна формација „Бели Орлови” 1991—1995 |
Војска | Бели Орлови |
Учешће у ратовима | Рат у Босни и Херцеговини |
Милан Лукић (Рујишта, 1967) био је вођа паравојне формације Бели орлови током грађанског рата у некадашњој Југославији.
Тужилаштво Хашког трибунала оптужило је Лукића да је у периоду од маја 1992. до октобра 1994. године починио више злочина на територији општине Вишеград у Босни и Херцеговини, међу којима су убиства, мучења, напади, пљачке и уништавање имовине.[1] Лукић, његов рођак Средоје Лукић и близак породични пријатељ Митар Васиљевић првобитно су оптужени од стране Хашког трибунала још 1998. год.[2] Измењеном оптужницом у случају ИТ-98-32-ПТ, од 12. јула 2001. године. Лукић је оптужен за смрт 150 мушкараца, жена и деце.[1] Он је 2009. године осуђен на доживотну казну затвора, а 2012. му је потврђена пресуда.[3]
Вишеград је град који се налази на обали реке Дрине, у близини границе са Србијом (некадашњом СР Југославијом). Према попису становништва који је спроведен 1991. године, пре избијања конфликта, општина је имала 21.199 становника: од тога 62,8% муслиманске националности, 32,8% Срба и 4,4% осталих.
Током рата град је имао стратешки значај. Оближња хидроцентрала обезбеђивала је електричну енергију и контролисала је ниво реке Дрине и спречавала могуће поплаве у подручју низводно од бране. Град је позициониран на раскрсници главних путева који повезују Београд и Ужице у Србији са Гораждем и Сарајевом. Ове комуникације биле су од стратешког значаја како за Ужички корпус ЈНА са базом у Узамници, тако и за остале стране учеснице у конфликту.
6. априла 1992. године јединице ЈНА започеле су артиљеријско бомбардовање града, а нарочито муслиманских делова града и оближњих муслиманских села. Група босанских муслимана узела је неколико Срба за таоце и преузела је контролу над хидроцентралом, претећи да ће је дићи у ваздух. Један од отмичара отворио је испусте на брани што је изазвало плављење у појединим деловима града.
Коначно 12. априла 1992. године специјална јединица ЈНА поново је заузела брану. Следећег дана, јединице Ужичког корпуса ЈНА ушле су у Вишеград, и позиционирале су своје снаге на стратешким висовима око града. Становништво, које је до тада напустило град, вратило се кућама и ситуација у граду је била релативно мирна све до краја априла и прве две недеље маја месеца.
Дана 19. маја 1992. године јединице Ужичког корпуса повукле су се из града. Локални Срби формирали су Српску општину Вишеград и преузели контролу над општинским просторијама. Убрзо затим, локални Срби, полиција и паравојне формације почеле су кампања етничког чишћења током рата у Босни, са намером да град у потпуности очисте од муслиманског становништва.
Српске снаге напале су и уништиле више муслиманских села. Велики број муслимана у самом граду је убијен. Лешеви убијених муслиманских мушкараца, жена и деце, бацани су у реку Дрину. Српске снаге спровеле су систематско пљачкање и уништавање муслиманских кућа и села. Обе градске џамије су у потпуности уништене.
Многи муслимани који нису одмах убијени, били су задржани на различитим локацијама у граду, као и у некадашњим војним баракама у Узамници (5 километара изван Вишеграда) и у хотелу Вилина Влас. Муслимански таоци у Узамници били су изложени нехуманом третману, укључујући редовно батинање, мучење и принудни рад.
Милан Лукић, који је пре рата живео и радио у Немачкој и Швајцарској и код куће у Обреновцу, вратио се у Вишеград 1992. године. Организовао је паравојну формацију састављену од локалног становништва, познату по различитим називима као што су Бели орлови, Осветници или Вукови. Ова паравојна формација била је повезана за вишеградском полицијом и српским војним јединицама. Формација је починила више ратних злочина у близини Вишеграда и одиграла је значајну улогу у етничком чишћењу града и његове околине од муслиманског становништва.
Измењеном оптужницом у вишеградском случају[1] од 12. августа 2001. године. Милан и Средоје Лукић и Митар Васиљевић оптужени су да су у договору са непознатим особама планирали, извршили, подстрекавали, наређивали и на други начин помогли и подстицали планирање, припрему и извршење:
и
Лукић је лично оптужен да је:
Ови наводни злочини почињени су као део општег и систематског напада на босанско муслиманско цивилно ставновништво и друго несрпско становништво у општини Вишеград и њеном окружењу.
Други ратни злочини за које је Лукић проглашен кривим или их је наводно починио обухватају:
("Documents from the state railway company presented at the trial of Nebojsa Ranisavljevic clearly demonstrated the complicity of former political and military authorities in planning such abductions," according to Amnesty International).
После рата, Лукић је наводно био умешан у разне криминалне радње на порозној граници између Србије и Републике Српске.
1998. тужилаштву Хашког трибунала подигло је оптужницу против њега због 11 злочина против човечности и 9 случајева кршења права и обичаја рата.
Почетком 2003. Лукић је дошао у сукоб са Превентивом па је после подизања оптужнице Хашког трибунала и хапшења Сретена Лукића, остао незаштићен. У септембру 2003. осуђен је у одсуству од стране српског правосуђа на 20 година затвора због отмице и убиства држављана СРЈ муслиманске националности у Сјеверину.
Априла 2004. непосредно пред објављивање извештаја Института за извештавање о рату и миру и Балканске истражне информативне мреже (IWPR/BIRN) којим је Лукић доведен у везу са Караџићем, Лукић је нестао из јавног живота. Огласио се мејлом који је послао преко сервера у Бразилу, у којем је изјавио да није издао Радована Караџића и да је „Ратко Младић одувек био, и да ће остати прави херој и идол, а Караџић једини лидер мог народа“.
Августа 2005. ухапшен је у Буенос Ајресу у Аргентини и пребачен је у Хаг. 24. фебруара 2006. први пут се појавио пред Хашким трибуналом и изјаснио се да није крив по дванаест тачака оптужнице за злочине против човечности (прогон, убиства - 5 тачака, нехумана дела - 4 тачке, истребљење - 2 тачке) и девет тачака злочина против обичаја и закона рата (убиство - 5 тачака, суров третман - 4 тачке).
Лукић се тренутно налази у притворској јединици Хашког трибунала (јануар 2007) и чека на суђење. Захтев тужилаштва да се његов случај препусти правосуђу Босне и Херцеговине коначно је одбијен од стране жалбеног већа Хашког трибунала. Митар Васиљевић, који је оптужен заједно са Лукићем, осуђен је због свог учешћа у злочинима наводно почињеним у сарадњи са Лукићем.