Милун Маровић

Милун Маровић
Лични подаци
Датум рођења (1947-09-15)15. септембар 1947.
Место рођења Чачак, ФНР Југославија
Датум смрти 19. октобар 2009.(2009-10-19) (62 год.)
Место смрти Либијска Џамахирија Либија,
Држављанство СФРЈ
Сениорска каријера
Године Клуб
1967—1983 Раднички Београд
Репрезентативна каријера
 Југославија (96 утакмица)

Милун Маровић (Чачак, 15. септембар 1947Либија, 19. октобар 2009) био је геолог, редовни професор Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду, и некадашњи репрезентативац СФРЈ у кошарци.

Био је председник Савета Института за регионалну геологију и палеонтологију, управник Завода истог института и шеф катедре за динамичку геологију.

Каријера

[уреди | уреди извор]

Геологија

[уреди | уреди извор]

Геологију је студирао на Рударско-геолошком факултету у Београду, где је дипломирао 1970. године, на смеру за регионалну геологију Геолошког одсека факултета. Магистрирао је 1976. године на смеру за геолошко картирање, а докторирао 1981. године, са темом из области тектонике. За асистента приправника је први пут изабран 1975. године. Прошао је кроз сва наставна звања, а за редовног професора изабран је 1993. године. У богатој и успешној наставничкој каријери предавао је, на основним и последипломским студијама: тектонику, неотектонику, геологију Југославије, геологију Србије, геологију Балканског полуострва.

Маровићева научна и стручна активност била је усмерена на решавање проблема из неотектонике, сеизмотектонике, структурне геологије и регионалне геологије. Објавио је више од 120 научних радова, шест монографија домаћег и једну монографију међународног значаја. Био је добитник награде за развој регионалне геологије „Јован Жујовић“.

Као кошаркаш, током читаве каријере, играо је у београдском КК "Раднички". Био је члан генерације која је освојила титулу првака Југославије 1973. године и национални куп 1976. године. За репрезентацију Југославије одиграо је 96 утакмица. Освојио је златну медаљу на Европском првенству у Барселони, 1973. године, и сребрну медаљу на Светском првенству у Порторику 1974. године. Био је председник Кошаркашког савеза Београда и члан Председништва Кошаркашког савеза СР Југославије. За спортску активност награђен је Октобарском наградом Београда, Мајском наградом Србије, Орденом Немање трећег реда.

Преминуо је 19. октобра 2009. године у саобраћајној незгоди у Либији. Сахрањен је у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.

У мају 2016. године издата је књига написана од стране групе аутора под називом "Милун - Животне стазе Милуна Маровића. Од кошарке до тектонике."

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]