Дундич Олеко

Дундич Олеко
рос. Олеко Дундич Редагувати інформацію у Вікіданих
 Редагувати інформацію у Вікіданих
Ім'я при народженніхорв. Toma Dundić Редагувати інформацію у Вікіданих
Народився13 квітня 1896(1896-04-13)[1] Редагувати інформацію у Вікіданих
Грабоваць (Шестановаць), Королівство Хорватія і Славонія, Австро-Угорщина Редагувати інформацію у Вікіданих
Помер8 липня 1920(1920-07-08)[1] (24 роки) Редагувати інформацію у Вікіданих
Рівне, Польська Республіка Редагувати інформацію у Вікіданих
·загиблий у бою Редагувати інформацію у Вікіданих
ПохованняРівне Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна РСФРР Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністьвійськовослужбовець Редагувати інформацію у Вікіданих
Знання мовхорватська Редагувати інформацію у Вікіданих
УчасникПерша світова війна Редагувати інформацію у Вікіданих
Нагороди

Олеко Дундич (серб. Алекса Дундић, хорв. Aleksa Dundić; австрійське ім'я Тома, відомий під псевдонімами Іван і Олеко; в літературі Олеко; нар. 13 квітня 1896 або 12 серпня 1897, с. Грабовац, Королівство Далмація[2], за іншою версією час і місце народження точно не відомі[3] — пом. 8 липня 1920, Рівне) — за однією версією сербський[4], за іншою версією — хорватський[5] революціонер, учасник Першої світової війни, громадянської війни в Росії та війни проти УНР в складі більшовицької Росії.

Біографія

[ред. | ред. код]

У ранній біографії Дундича є багато неясного: так, не можна точно стверджувати час і місце його народження, чи є справжніми прізвище Дундич та ім'я Олеко, а також національність і віросповідання[3]. В одних джерелах його називають сербом[4], в той же час в інших він фігурує як хорват[6]. За походженням — православний серб[4], з сербських сільських[4] мешканців, родом з Королівства Далмація Австро-Угорської імперії. Третє, найбільш пізнє, джерело констатує повну неясність його ранньої біографії, в тому числі місце і час народження, справжнє ім'я та прізвище, називаючи його сербом і не зачіпаючи віросповідання[3]

Народився в селянській родині, у 12 років виїхав до Південної Америки, де 4 роки працював погоничем худоби в Аргентині та Бразильській республіці. На початку Першої світової війни мобілізований на службу рядовим в Австро-угорську армію[2].

Служив унтер-офіцером у гусарському кавалерійському полку, потім у 70-му піхотному полку Австро-Угорщини. Полк складався в основному з мешканців боснійської області Срем, а його бійці називалися зібцігерами (нім.) — семидесятниками[4].

Дундич — чемпіон австро-угорської армії 1914 року серед унтер-офіцерів з фехтування[4]. Воював у Першій світовій війні на російському фронті. Потрапив у російський полон під Луцьком у травні 1916 року[4].

У полоні вступив до добровольчого сербського загону Російської імператорської імперії[4]. Отримав чин підпоручика. Після Лютневої революції став на бік більшовиків[7], вступив у РСДРП (б).

Громадянська війна

[ред. | ред. код]

Влітку 1917 року вступив до Червоної гвардії (ймовірно в Одесі). У березні 1918 року очолив партизанський загін на Донбасі в районі Бахмута, який потім влився в Морозівсько-Донецьку дивізію червоноармійських військ, що відступала до Царицина. Брав участь в обороні Царицина у складі Інтернаціонального батальйону, потім у кавбригаді Крючковського.

В РСЧА служив у кавалерії, з 1919 року в Особливій Донський кавдивізії С. М. Будьонного, потім в 1 кінному корпусі Першої кінної армії. Був помічником командира полку, командир кавалерійського дивізіону при штабі Першої кінної. З червня 1920 року помкомандира 36 полку 6 кавдивізії[2].

За легендами, які про нього стали складати ще за життя, Дундич відрізнявся неймовірною хоробрістю[4]. Цю особливість Дундича відзначили Ісаак Бабель у циклі оповідань «Конармія» і Олексій Толстой в романі «Ходіння по муках» (книга 3, «Похмурий ранок»).

Загинув у ході польсько-радянської війни при штурмі міста Рівне Першою кінною армією на території, що потім відійшла (до 1939 року) Польській Республіці.

Нагороди

[ред. | ред. код]

Був нагороджений Орденом Червоного Прапора та Почесною революційною золотою зброєю.

Пам'ять

[ред. | ред. код]
  • Похований у місті Рівне. Його могила в Центральному міському парку ім. Шевченка є одночасно і пам'ятником. Після прийняття у 2015 році Верховною Радою України пакету законів про декомунізацію, у 2017—2018 рр. планувався демонтаж пам'ятника, ексгумація рештків Олека Дундича й перенесення їх до цвинтаря, але у запланований термін ніяких робіт не відбулося[8][9]. 26 листопада 2019 року було повідомлення про знищення погруддя на могилі невідомими[10][11]. 9 червня 2022 року пам'ятник, від якого залишився лише постамент, остаточно демонтували, а рештки Дундича перепоховали на Дубенському кладовищі[12].
  • На честь Олека Дундича названі вулиці в Росії та тимчасово окупованих населених пунктах України.

У мистецтві

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Національна бібліотека Ізраїлю
  2. а б в Большая Советская энциклопедия.-Том 8.-М., 1972
  3. а б в «Можна без жодного перебільшення сказати, що ім'я героя громадянської війни серба Олеко Дундича…» В.В. Зеленін, М.М. Сумарокова. [1] // Прометей Т. 5. — М. : Історико-біографічний альманах серії «Життя чудових людей», Молода гвардія, 1968.
  4. а б в г д е ж и к Мілорад Драгович. «Красный конник Олеко Дундич» (1957). М: Молода гвардія, 1966
  5. Большой Энциклопедический словарь [Архівовано 14 листопада 2013 у Wayback Machine.] Дундич (Dundic) Томо
  6. Дундич (Dundic) Томо [Архівовано 19 грудня 2013 у Wayback Machine.] — Большая советская энциклопедия
  7. Бабель И. Э. Конармия: рассказы.—Автор послесловия: Л. Поляк.-Элиста: Калмыцкое кн. изд-во, 1986.-222 с.
  8. http://www.city-adm.rv.ua/Petitions/view-petition/204. www.city-adm.rv.ua. Архів оригіналу за 27 жовтня 2017. Процитовано 27 жовтня 2017. 
  9. Максим Кобєлєв. www.facebook.com (укр.). Процитовано 27 жовтня 2017. 
  10. Поліцейські розслідують факт наруги над могилою у Рівному. rv.npu.gov.ua. Процитовано 27 листопада 2019. 
  11. Цензор.НЕТ. Невідомі обезголовили пам'ятник на могилі пособника більшовиків Дундича в Рівному. ФОТОрепортаж. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 27 листопада 2019. 
  12. Четверте перепоховання Дундича: як, коли і чому рештки більшовика носили Рівним. suspilne.media. Архів оригіналу за 10 червня 2022. Процитовано 9 червня 2022. 
  13. Богомолов В. М. За ваше завтра. Архів оригіналу за 9 квітня 2016. Процитовано 25 серпня 2013. 

Джерела

[ред. | ред. код]