Марші недармоїдів

«Марші недармоїдів»

Мінськ, Жовтнева площа, 17 лютого 2017 р.
Дата: 17 лютого 2017 року — бл. 1 травня 2017
Місце: Білорусь Білорусь
Привід: прийняття Декрету № 3 «Про запобігання соціального утриманства», незадоволення політикою президента й уряду Білорусі
Результат: скасування Декрету № 3

Ма́рші недармої́дів (біл. Маршы недармаедаў) — загальна назва для мітингів та акцій, що відбувалися в Білорусі з лютого по травень 2017 року. Протестна реакція була викликана Декретом № 3 «Про запобігання соціального утриманства»[1] й економічною політикою білоруського уряду. Почалися 17 лютого 2017 року з «Маршу обурених білорусів» у Мінську, а згодом перекинулися на інші міста Білорусі (Берестя, Бобруйськ, Вітебськ, Гомель, Могилів тощо)[2]. Учасники акцій протесту вимагали скасування Декрету № 3 та відставки президента Білорусі Олександра Лукашенка, який був ініціатором так званого «податку на дармоїдство».

Передумови

[ред. | ред. код]

У 2011 році Білорусь пережила фінансову кризу[3][4][5]. Економічні проблеми в Республіці Білорусь, відсутність структурних реформ, а також ряд інших чинників (серед яких і розпочата Росією війна проти України та подальша девальвація російського рубля[6][7]) суттєво вплинули й на курс білоруського рубля, спричинили падіння купівельної спроможності населення, ріст безробіття тощо[4]. Крім того, в Білорусі й далі відбуваються системні порушення прав людини[8][9].

2 квітня 2015 року президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко підписав Декрет № 3 «Про попередження соціального утриманства», який зобов'язав громадян Білорусі, чужоземних громадян, які постійно проживають у країні, та осіб без громадянства, які взагалі не брали участі у фінансуванні державних витрат (або ж брали участь у фінансуванні 183 і менше календарних днів минулого року), виплатити збір у розмірі 20 базових величин[10].

20 лютого 2017 року завершився термін виплати збору на фінансування державних витрат за 2015 рік. Білоруські податківці відправили близько 470 тисяч повідомлень про виплату. У Міністерстві з податків та зборів Білорусі заявили, що особи, які отримали повідомлення про виплату після 20 лютого, матимуть можливість оплатити збір протягом тридцяти календарних днів[11]. Утім, збір цей оплатили тільки близько 54 тисяч осіб. Більшість громадян звернулися до місцевих органів влади із заявами про звільнення від виплати цього збору[12].

Як відомо, за невиплату збору, визначеного Декретом «Про запобігання соціального утриманства», передбачається адміністративна відповідальність у вигляді штрафу чи адміністративного арешту (з обов'язковим залученням до громадських робіт) на термін до 15 діб[11].

Хронологія протестів

[ред. | ред. код]

17 лютого. Марш обурених білорусів

[ред. | ред. код]

Перший мітинг, який пройшов у Мінську.

19 лютого

[ред. | ред. код]

У неділю, 19 лютого 2017 року, мітинг проти Декрету № 3 відбувся у Гомелі, другому за розміром місті Білорусі[13]. Мітинг розпочався о 12 годині на площі Повстання, звідки колона рушила до площі Леніна[14]. Колона розтягнулася на сотні метрів, автомобілісти вітали учасників звуковими сигналами. Мітингарі скандували, вимагаючи скасування декрету й відставки президента: «Ні декрету нумер три! Лукашенко, геть іди!» («Не дэкрэту нумар тры! Лукашэнка, ухадзі!»)[14].

За різними оцінками на площі Леніна перебувало від однієї до трьох тисяч осіб[15]. На мітинг у Гомелі, як і у Мінську, вийшли люди різного віку і різного соціального статусу[14]. Мітинг проти Декрету № 3 став найбільшим вуличним протестом у Гомелі з 1990-тих років, коли тут проходили страйки. Учасники мітингу зазначали, що на проведення акції їх надихнув мітинг у Мінську[15]. Саме у Гомелі вперше пролунала заява про можливість загальнодержавної акції протесту 25 березня у випадку, якщо влада не скасує так званого «декрету про дармоїдство»[14].

5 березня

[ред. | ред. код]

Мер Рогачук провів зустріч із мітингарями. Пройшли затримання до і після маршу. Потім провели суди. Учасники протесту отримали 4-5 діб адміністративного арешту. Ще одна активна учасниця маршу 3 березня була затримана і поміщена до психіатричного стаціонару обласного психоневрологічного диспансеру[17].

10 березня

[ред. | ред. код]

Після мітингу організатори отримали по 15 діб арешту за організацію маршу «Марш недармоїдів»[20].

11 березня

[ред. | ред. код]
  • У Пінську перед мирною ходою оголосили про початок ремонту пам'ятника Леніну, майданчик навколо якого оточили парканом. На самій площі зібралося від 350 до 400 осіб[21].

12 березня

[ред. | ред. код]
  • Берестя — на акції на площі Леніна було до 200 протестувальників. Хода по Совєтській до ЦУМу[22].

15 березня

[ред. | ред. код]
  • Могильов — на вулиці Леніна зібралися від 500 до 700 мітингарів, які потім пішли до площі Зірок[23]. На зустріч з ними вийшло депутат Ігор Марзалюк[24][25]. Після мітингу в Могильові пройшли затримання[26][27].

Також мітинги пройшли в Мінську і Гродно.

Увечері після «маршу» в Мінську почалися затримання учасників протесту. За даними правозахисників, в Мінську було заарештовано понад 50 осіб.

Перша спроба забрати учасників акції (за словами свідків, представників анархістського руху) відбулася ще на площі Бангалор, але їх «відбили» перехожі. Вони поїхали на тролейбусі, але незабаром на проспекті Машерова досередини салону ввірвалися все ті ж невідомі — і провели «зачистку» з використанням сльозогінного газу. Від газу постраждали і звичайні пасажири. Близько десятка хлопців та дівчат відвезли в невідомому напрямку на мікроавтобусах без розпізнавальних знаків[28].

19 березня

[ред. | ред. код]

22 березня

[ред. | ред. код]

Арешти:

23 березня

[ред. | ред. код]
  • Мінськ — заарештований заступник голови ОГП Микола Козлов[33].

Протестні акції 25 березня

[ред. | ред. код]
Проспект Незалежності біля площі Якуба Коласа, перекритий ОМОН

25 березня, у день Волі, була спрогнозована значно більша кількість учасників протестних акцій[34][35][36].

20 березня влада Вітебську заборонила проведення мітингу 25 березня. Це вже 8 відмова за останні роки[37]. Мінська місцева влада заздалегідь оголосила акції протесту, які відбуватимуться у день Волі у столиці Білорусі, незаконними, оскільки організатори акції не дійшли згоди з Мінським міськвиконкомом стосовно місця її проведення[38].

24 березня на вулицях Мінська розпочали патрулювання автоматники. Їх помітили на Жовтневій площі, в метро та інших громадських місцях[39]. Також було повідомлено про блокпост з автоматниками між Воложиним і Заслав'ям[40].

Реакція на протестний рух

[ред. | ред. код]

Реакція влади

[ред. | ред. код]

Призупинення дії декрету

[ред. | ред. код]

Після того, як протести почали поширюватися, 9 березня 2017 року Лукашенко оголосив про припинення на один рік дії Декрету № 3. Утім, він заявив, що остаточно скасовувати документ не планує[41]. Також влада Білорусі пообіцяла не розганяти протестів[42].

Попри припинення дії декрету, протести продовжувалися як в обласних, так і в районних центрах.

Станом на 17 березня жодна державна міська газета не написала про протести проти Декрету № 3. Також відсутні якісь дані про протести від Федерації профспілок Білорусі[43].

У той же час деякі державні сайти досить спокійно обговорюють тему впровадження Декрету, так, ніби жодних протестів ніде немає. Так, на сайті «Полесская правда» створено для цього спеціальний розділ «Реализация Декрета № 3», доступний із Головної сторінки.[44] Він отримав дуже багато переглядів, що свідчить про актуальність теми.

9 березня 2017 року Олександр Лукашенко оголосив про однорічне припинення дії Декрету №3 та заявив, що цілковито скасовувати його не планує[45].

Затримання

[ред. | ред. код]

Серед заочно засуджених за звинуваченням в участі в акції протесту проти Декрету № 3 (Гомель, 19 лютого 2017 року) — Віктор Рубцов (біл. Віктар Рубцоў), який отримав 14 діб адміністративного арешту, та відеоблоґер Максим Филипович (біл. Максім Філіповіч), який отримав 13 діб арешту. Того ж дня, увечері, Филиповича затримали у селі Коренівка Гомельського району. У затриманні брали участь міліціянти-спецпризначенці[46].

Відбулися також масові затримання журналістів. Опозиційний депутат Палати представників Національних зборів Білорусі Олена Анісім спрямувала звернення до Міністра інформації РБ Лілії Ананіч та Голови Верховного суду Республіки Білорусь Валентина Сукала, в яких висловила підтримку затриманих та відзначила, що журналісти діяли у згоді з професійними обов'язками, інформуючи громадськість та органи влади про ситуацію. Припустивши, що за цими затриманнями можуть стояти люди, яким байдужі інтереси держави, пані Анісім звернулася із проханням захистити права цих журналістів і запобігти таким порушенням прав людини в майбутньому, а також повідомити, на основі яких законодавчих актів було засуджено цих журналістів[47]. Таке звернення стосовно жорстокого побиття Олеся Логвинця пані Анісім скерувала до Генерального прокурора РБ Олександра Канюка[48].

З початку березня у Білорусі у зв'язку з «Маршами недармоїдів» було затримано, оштрафовано чи вкинуто за ґрати більш ніж 300 осіб (з них більш ніж 120 чоловік станом кінець березня 2017 року було позбавлено волі), Серед них є політики, рядові учасники протестних акцій та навіть такі люди, які заявляли, що не брали жодної участі у маршах[48].

У ніч із 24 на 25 березня був затриманий Володимир Некляєв, який повертався з Варшави до Мінська. Разом із Миколаєм Статкевичем він є членом Білоруського Національного Конгресу, який відповідальний за проведення 25 березня акції протесту в Мінську[49]. Ще раніше, 11 березня, Анатолій Лебедько (керівник «Об'єднаної громадянської партії»), Віталій Римашевський («Білоруська Християнська Демократія») і Юрій Губаревич («За свободу») отримали 15-денний термін ув'язнення, і не мали змоги приєднатися до акції 25 березня[50].

Реакція інших політичних сил Білорусі

[ред. | ред. код]

Ще в 2015 році різні політичні партії вели роз'яснювальну роботу стосовно Декрету № 3. Для прикладу, активісти Білоруської соціал-демократичної партії поширювали друковані матеріали про цей нормативний акт[51]. Керівництво БСДП закликало до руху назустріч здоровій конкуренції в економіці та політиці[52].

Після початку протестів Ліберально-демократична партія Білорусі (лідер — Сергій Гайдукевич) виступила із закликом припинити дію декрету і створити комісію у справах вивчення практики його застосування[53].

16 березня 2017 року сайт оргкомітету партії «Білоруська християнська демократія» повідомив, що опозиційні сили спрямували до адміністрації президента резолюцію з вимогою остаточно скасувати так званий декрет про дармоїдів як такий, що не відповідає Конституції РБ та її міжнародним зобов'язанням. Серед інших вимог опозиції — новий економічний курс, удосконалення пенсійної системи та Виборчого кодексу, звільнення з-під адміністративного арешту всіх затриманих учасників протестів[54].

Реакція в Україні

[ред. | ред. код]

17 березня 2017 року в Києві біля білоруського посольства пройшов масовий та серія поодинчих пікетів на знак солідарності із затриманими учасниками протестного руху[55].

МЗС України, коментуючи «висловлювання керівництва Білорусі щодо нібито підготовки на території України озброєних бойовиків», оцінило їх як провокаційні і як такі, що «шкодять розвитку добросусідських відносин між Україною та Білоруссю»[56]. Служба безпеки України так само не підтвердила інформації про прорив якихось осіб чи транспортних засобів через українсько-білоруський кордон[57].

Реакція інших держав

[ред. | ред. код]

МЗС Польщі оприлюднило заяву, в якій закликало білоруську владу «поважати права людини і базові громадянські права», висловило занепокоєння у зв'язку із затриманнями активістів і журналістів, а також упевненість у збереженні курсу на конструктивний діалог з ЄС, спираючись на підписану між Польщею та Білоруссю угоду про добросусідство[58].

Депутат Європарламенту, представник Європейської народної партії у Підкомітеті з питань безпеки та оборони Комітету закордонних справ Європейського Парламенту Міхаель Галер заявив: «Схоже на те, що повідомлення у мас-медіа про збройні провокації та терористичну діяльність мають на меті підготувати ґрунт до насильницького придушення громадянського протесту з соціальною та економічною мотивацією проти уряду Білорусі». Він також закликав до звільнення усіх затриманих[59].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Дэкрэт № 3 ад 2 красавіка 2015 г. | Афіцыйныя дакументы | Афіцыйны інтэрнэт-партал Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь. president.gov.by (by-BY) . Архів оригіналу за 11 березня 2017. Процитовано 16 березня 2017.
  2. У Мінську дозволили провести "Марш недармоїдів". BBC Україна. 10 березня 2017. Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 16 березня 2017.
  3. Moody's: Беларусі пагражае расійскі фінансавы крызіс 2008-2009 гадоў. telegraf.by (біл.). Архів оригіналу за 17 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  4. а б Рэальнае беспрацоўе - 24 працэнты. Polskie Radio dla Zagranicy. Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  5. Беларусь пабіла сусветны рэкорд па дэвальвацыі. Наша Ніва (біл.). Архів оригіналу за 2 лютого 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  6. Эканаміст: З-за Украіны беларускі рубель можа паскорыць падзенне. Навіны Беларусі | euroradio.fm (біл.). Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  7. Людзі не вераць у беларускі рубель. Новы Час (біл.). Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  8. Amnesty International в Україні | Новини | Річна доповідь 2016/2017: Білорусь. amnesty.org.ua. Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  9. Belarus. Human Rights Watch (англ.). 12 січня 2017. Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  10. У Білорусі продовжують протестувати проти "дармоїдського декрету". Українська правда. Архів оригіналу за 17 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  11. а б У Беларусі завяршаецца тэрмін выплаты збору на фінансаванне дзяржрасходаў. Беларускае тэлеграфнае агенцтва (by-BY) . 20 лютого 2017. Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  12. Збор на фінансаванне дзяржрасходаў выплацілі больш за 54 тыс. беларусаў. Беларускае тэлеграфнае агенцтва (by-BY) . 21 лютого 2017. Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  13. [[Білоруський партизан|Беларускі Партызан]] :: Гомель. Горад жыцьцялюбаў. www.belaruspartisan.org (біл.). Архів оригіналу за 25 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017. {{cite web}}: Назва URL містить вбудоване вікіпосилання (довідка)
  14. а б в г Тысячы людзей выйшлі ў Гомелі на марш пратэсту: «Не дэкрэту нумар тры! Лукашэнка, ухадзі!» ФОТА, ВІДЭА. Наша Ніва (біл.). 19 лютого 2017. Архів оригіналу за 6 березня 2017. Процитовано 19 лютого 2017.
  15. а б Антон Трафімовіч (19 лютого 2017). У Гомлі прайшла самая масавая з 1990-х гадоў акцыя пратэсту. Радыё Свабода (біл.). Архів оригіналу за 20 березня 2017. Процитовано 19 лютого 2017.
  16. «Марш недармаедаў» у Берасьці. Каля тысячы чалавек прайшлі па вуліцах гораду. Радыё Свабода (біл.). Архів оригіналу за 17 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  17. КМ. Натальля Папкова: 25 сакавіка буду на акцыі ў Менску. Радыё Свабода (біл.). Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  18. TUT.BY. TUT.BY. Архів оригіналу за 29 липня 2019. Процитовано 20 березня 2017.
  19. Радыё Свабода (10 березня 2017), Марш «недармаедаў» у Маладэчне. УЖЫВУЮ | Марш «нетунеядцев» в Молодечно, архів оригіналу за 13 березня 2017, процитовано 21 березня 2017
  20. TUT.BY (11 березня 2017). Лебедько, Рымашевский и Губаревич получили по 15 суток за организацию "Марша нетунеядцев". Архів оригіналу за 11 березня 2017. Процитовано 20 березня 2017.
  21. В Пинске на «Марш нетунеядцев» собралось более 400 человек :: Сильные Новости — Гомель сегодня. gomel.today (рос.). Архів оригіналу за 12 березня 2017. Процитовано 21 березня 2017.
  22. Брестчане вышли на стихийный митинг [Архівовано 12 березня 2017 у Wayback Machine.], 12.03.2017, charter97.org
  23. Жители Могилева вышли на улицы (Видео, онлайн) [Архівовано 16 березня 2017 у Wayback Machine.] // charter97.org (рос.)
  24. Депутат Марзалюк в Могилеве пришел к протестующим [Архівовано 16 березня 2017 у Wayback Machine.] // belaruspartisan.org (рос.)
  25. Дэпутат Марзалюк да пратэстоўцаў у Магілёве: «Вам патрэбная страта тэрытарыяльнай цэласнасьці?». Радыё Свабода (біл.). Архів оригіналу за 17 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  26. Затрыманні пасля маршу недармаедаў адбыліся ў Горадні і Магілёве. belsat.eu (be-BE) . Архів оригіналу за 17 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  27. Архівована копія. Архів оригіналу за 16 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  28. Затрыманьне анархістаў. Менск 15.03.2017 [Архівовано 16 березня 2017 у Wayback Machine.] // YouTube, Відэа
  29. Intex-press; Intex-press. «Марши нетунеядцев» в Барановичах и Слониме – онлайн-трансляция. Архів оригіналу за 20 березня 2017. Процитовано 21 березня 2017.
  30. Радыё Свабода (19 березня 2017), Марш «недармаедаў» у Слоніме. УЖЫВУЮ | Марш «нетунеядцев» в Слониме, архів оригіналу за 19 березня 2017, процитовано 21 березня 2017
  31. Па дарозе ў Мінск затрымалі брэсцкую актывістку Наталлю Папкову. Наша Ніва (біл.). Архів оригіналу за 24 березня 2017. Процитовано 24 березня 2017.
  32. Замовілі піцу ... Змітра Дашкевіча затрымалі ў кватэры пісьменніка Ул. Белорусский партизан (біл.). Архів оригіналу за 24 березня 2017. Процитовано 24 березня 2017.
  33. В Минске задержан один из лидеров ОГП Николай Козлов. Белорусский партизан (англ.). Архів оригіналу за 23 березня 2017. Процитовано 24 березня 2017.
  34. Статкевіч агучыў план на 25 сакавіка. belsat.eu (be-BE) . Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  35. План Статкевіча на 25 і 26 сакавіка. charter97.org. Архів оригіналу за 17 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  36. Таццяна Кебікава: 25 сакавіка адправім Лукашэнку і ўрад у адстаўку!. charter97.org. Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  37. У Віцебску забаранілі мітынг 25 сакавіка. На чарзе рашэнне наконт Менску [Архівовано 21 березня 2017 у Wayback Machine.], БелСат, 20 березня 2017
  38. БелаПАН. Шорац: Любыя акцыі 25 сакавіка ў Менску будуць незаконнымі. Радыё Свабода (біл.). Архів оригіналу за 25 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017.
  39. Карней, Ігар. МУС: аўтаматчыкі ў Менску зьявіліся ў сувязі зь «неспакойнай сытуацыяй». Радыё Свабода (біл.). Архів оригіналу за 25 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017.
  40. Відавочца: на трасе з Горадні да Менску стаіць 10 грузавікоў з пазнак. Белорусский партизан (біл.). Архів оригіналу за 25 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017.
  41. Пайшлі на саступкі: дэкрэт №3 прыпынены на год. «Гэта ж не тыя дармаеды, якія сапраўды дармаеды». Наша Ніва, 9-03-2017. nn.by (by-BY) . Архів оригіналу за 17 березня 2017. Процитовано 16 березня 2017.
  42. Улады Беларусі паабяцалі, што разгонаў акцый пратэсту не будзе. Белорусский партизан (біл.). Архів оригіналу за 17 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  43. Как районные газеты (не) пишут про «Марши нетунеядцев» [Архівовано 15 березня 2017 у Wayback Machine.], 12 березня 2017
  44. Реализация Декрета № 3. Архів оригіналу за 14 вересня 2019. Процитовано 18 квітня 2022.
  45. Пайшлі на саступкі: дэкрэт №3 прыпынены на год. «Гэта ж не тыя дармаеды, якія сапраўды дармаеды» [Архівовано 17 березня 2017 у Wayback Machine.], Наша Ніва, 9-03-2017
  46. Блогеру-«дармаеду» Максіму Філіповічу спачатку прысудзілі 13 сутак завочна, і толькі потым яго затрымаў АМАП. Наша Ніва (біл.). Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  47. Дэпутат Анісім звярнулася да Сукалы і Ананіч: Затрымліваць журналістаў могуць толькі ворагі нашай дзяржавы. Наша Ніва (біл.). 14 березня 2017. Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 14 березня 2017.
  48. а б Анісім заклікала генпракурора пакараць вінаватых у зьбіцьці Лагвінца. Радыё Свабода (біл.). Архів оригіналу за 25 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017.
  49. Затрыманы Ўладзімер Някляеў. Радыё Свабода (біл.). Архів оригіналу за 25 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017.
  50. Кот, Геннадій (24 березня 2017). День Волі у Мінську: Статкевич проти Лукашенка - хто кого?. BBC Україна. Архів оригіналу за 24 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017.
  51. Што такое дэкрэт №3? | Беларуская сацыял-дэмакратычная партыя (Грамада) Сайт прыхільнікаў. www.bsdp.org. Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  52. Декрет №3: от экономики к политике | Беларуская сацыял-дэмакратычная партыя (Грамада) Сайт прыхільнікаў. www.bsdp.org. Архів оригіналу за 11 серпня 2015. Процитовано 17 березня 2017.
  53. Партыя Гайдукевіча заклікала да адстаўкі рэгіянальных чыноўнікаў і адмены Дэкрэту №3. m.nn.by (біл.). Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  54. Апазіцыя перадала ўладам рэзалюцыю з патрабаваннем адмяніць дэкрэт. Афіцыйны сайт Беларускай Хрысціянскай Дэмакратыі (БХД) (біл.). Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  55. У Кіеве праходзяць акцыі салідарнасці з беларусамі. charter97.org (біл.). Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 17 березня 2017.
  56. Коментар МЗС України щодо висловлювань керівництва Білорусі - Новини. Архів оригіналу за 24 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017.
  57. СБУ не підтверджує "прорив" до Білорусі терористів з України - 22.03.2017 13:51 — Новини Укрінформ. Архів оригіналу за 25 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017.
  58. Oświadczenie MSZ w sprawie sytuacji na Białorusi. www.msz.gov.pl (пол.). Архів оригіналу за 25 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017.
  59. Эўрадэпутат Галер: Вызваліце ўсіх 300 затрыманых. Радыё Свабода (біл.). Архів оригіналу за 25 березня 2017. Процитовано 25 березня 2017.

Посилання

[ред. | ред. код]