Амнон Вайнштейн | |
---|---|
Народився | 21 липня 1939 Тель-Авів-Яфо, Підмандатна Палестина, Велика Британія |
Помер | 4 березня 2024 (84 роки) |
Країна | Ізраїль |
Діяльність | альтист, виробник музичних інструментів |
IMDb | ID 8060570 |
Амнон Вайнштейн (івр. אמנון ויינשטיין; 21 липня 1939, Тель-Авів — 4 березня 2024) — ізраїльський скрипковий майстер. Засновник і промоутер колекції музичних інструментів «Скрипки надії» (англ. Violins of Hope).
Амнон Вайнштейн народився 21 липня 1939 року в Тель-Авіві у період Підмандатної Палестини.
Батько Вайнштейна, Моше (івр. משה), народився 1909 року в Польщі і навчався грі на скрипці в консерваторії у Вільнюсі, Литва, яка на той час була частиною Польщі. Він навчався на скрипкового майстра у Яакова Циммермана у Варшаві[1]. 1938 року Моше емігрував до Британської Палестини і заснував у Тель-Авіві фірму скрипкових майстрів Вайнштейн. Однією з перших його робіт було обслуговувати Палестинський симфонічний оркестр, заснований Броніславом Губерманом[2]. Коли звістка про переслідування євреїв у Німеччині дійшла до Палестини, музиканти, які раніше любили свої німецькі скрипки, або зламали їх, або спалили, а деякі сказали Моше, що викинуть їх, якщо він їх не купить. Так батько Вайнштейна почав колекціонувати скрипки[3]. Коли після війни він дізнався, що всі його родичі, які залишилися у Східній Європі, були вбиті, у нього стався серцевий напад. З того часу Моше Вайнштейн більше ніколи не хотів говорити про свою родину.
Спершу Амнон учився у свого батька, а пізніше навчався ремеслу створення та ремонту скрипок у Кремоні у Гаетано та П'єтро Сгаработто, Джузеппе Орнаті та Фердінандо Гарімберті.
Вайнштейн є одним із засновників музичного центру «Кешет Ейлон»[4].
Амнон одружений із журналісткою Ассаелі Бєльською, дочкою Асаеля Бєльського, одного з антинацистських партизанів Бєльського, увічненого у фільмі «Виклик» (2008).
Помер 4 березня 2024 року[5].
У 1980-х роках Амнон Вайнштейн вперше побачив скрипку часів Голокосту. Якийсь молодий чоловік приніс йому на ремонт ту, що належала його дідові. Коли Вайнштейн відкрив її, він знайшов усередині чорний порошок, який виявився попелом із крематорія табору Аушвіц, де дідусь востаннє грав на інструменті[6][7].
З 1996 року Вайнштейн почав систематично збирати струнні інструменти, пов'язані з Голокостом. Тоді в Ізраїлі ніхто не купував німецькі інструменти, тож їх законсервовували. Вайнштейн відновлював ці інструменти та збирав історії. Спочатку обмежувався скрипками емігрантів[8], але згодом Вайнштейн почав зосереджуватися на інструментах, які певним чином мали стосунок до Голокосту. Станом на 2018 рік його колекція налічувала понад 60 інструментів.
Наприкінці 2000-х Вайнштейн почав використовувати інструменти з колекції, щоб ініційовувати концерти та поєднувати концерти з освітніми заходами про Голокост.
1985 року був перший концерт у Стамбулі, у синагозі, із чотирма скрипками[9]. 2007 року — у Парижі[9][10]. У 2008 році великий концерт до 60-ти річчя Ізраїльської Держави у Єрусалимі[11]. Під диригуванням Омера Велбера Стамбульська філармонія та оркестр «Симфонетт Раанана» акомпанували ізраїльському віртуозу Шломо Мінцу, а також ізраїльському музиканту Яїру Далалу та турецькому виконавцю Чихату Аскіну, які грали на шістнадцяти скрипках, що пережили Голокост[12].
У 2010 — Сьйон, Швейцарія[13], 2011 — Мадрид[14], Маастрихт, Нідерланди[15].
2012 року Вайнштейн і скрипки з його колекції вперше подорожували у США. Виставку та концерти організував Університет Північної Кароліни в Шарлотті, штат Північна Кароліна[16].
У травні 2013 року на скрипках з колекції грав філармонічний оркестр Монте-Карло у Грімальді-Форум в Монако[17]. 2014 року — концерти та виставки в Римі[18] та у Віллі Музіка в Нойвіді, Німеччина[19].
2015 року, з нагоди святкування 70-ї річниці визволення Аушвіца, виставка та концерт із Берлінським філармонічним оркестром під керівництвом сера Саймона Реттла в Берлінській філармонії[20]. Також концерт у Клівленді, Огайо[21].
У 2016 і 2017 роках Вайнштейн організував концерти та виставки в Монтереї, Мексиці[22]; Х'юстоні, Техас[23]; Джексонвіллі[24]; Сарасоті, Флорида; Бібліотеці Конгресу у Вашингтоні[25] і в Бухаресті, Румунія.
У 2018 року «Скрипки надії» виступили у Цинциннаті, Огайо; з Нешвільським симфонічним оркестром у Нешвіллі, штат Теннессі[26]. Виставки та концерти продовжилися і далі: Німеччина[27][28], США[29][30][31][32][33][34], Польща[35] тощо.
Амнон Вайнштейн управляє колекцією музичних інструментів «Скрипки надії» (Violins of Hope) разом зі своїм сином Авшаломом Вайнштейном (івр. אבשלום), який працює скрипковим майстром у Стамбулі.
1982 року Вайнштейн отримав золоту медаль і сертифікат відмінності за звучання скрипки в Солт-Лейк-Сіті від Скрипкового товариства Америки (The Violin Society Of America)[36].
Вайнштейн був суддею на конкурсі скрипалів у Солт-Лейк-Сіті в 1998 році[36].
У 2014 році Ізраїльська поштова компанія випустила нову марку на честь «Скрипок надії»[37]. На марці під назвою «Скрипки, які пережили Голокост» зображена скрипка, прикрашена зіркою Давида, загальним символом «Скрипок Надії». На задньому плані — ескіз огорожі з колючого дроту в Аушвіці.
Вайнштейн отримав медаль ордена «За заслуги перед Федеративною Республікою Німеччина», підписану президентом і вручену йому міністром закордонних справ Франком-Вальтером Штайнмаєром на церемонії, що відбулася в Єврейському музеї в Берліні 14 грудня 2016 року[38]. 2016 року він також отримав медаль Ернста-Крамера за проект «Скрипки надії» від Ізраїльсько-німецької асоціації (Deutsch-Israelische Gesellschaft e. В.)[39][40].
Вайнштейн є членом Міжнародної асоціації майстрів скрипки та смичка (Entente International des Maitre Luthiers et Archetiers d'Art)[41], Асоціації майстрів скрипки та смичка Франції (Groupement des Luthiers et Archetiers d'Art de France)[42].
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)