Ведмедиця плямиста

Ведмедиця плямиста
Ведмедиця плямиста (Chelis maculosa)
Ведмедиця плямиста (Chelis maculosa)
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Надродина: Совкоподібні (Noctuoidea)
Родина: Еребіди (Erebidae)
Підродина: Arctiinae
Триба: Arctiini
Рід: Chelis
Вид: maculosa
Chelis maculosa
(Gerning), 1780)
Посилання
Вікісховище: Chelis maculosa
Віківиди: Chelis maculosa
NCBI: 1837119

Ведмéдиця плями́ста розмальована (Chelis maculosa) — метелик з родини еребід.

Зовнішній вигляд

[ред. | ред. код]

Метелик має 32-34 мм розмах крил. Передні крила вохристі, кожне — з 10-14 темними, плямами, більшість з яких нагадує трикутник. Задні крила оранжеві (самець) або червоні (самиця), з темними плямами неправильних обрисів. Дорослі гусениці чорні, з червонуватою лінією посередині спини. Хоботок розвинений слабо[1].

Поширення

[ред. | ред. код]

Вид зареєстрований локально по всій Палеарктиці, від Іспанії до Монголії та Японії. Він включає, зокрема, Скандинавію, Полярний Урал, острів Врангеля, Якутію, Камчатку. Знайдений він також в Неарктиці: від Лабрадора до Аляски[2][3].

Спосіб життя

[ред. | ред. код]
Гусениця

Метелик мешкає у сухих лучних біотопах на піщаних та кам'янистих ґрунтах, часто-густо в гірській місцевості. Імаго активні у денний час, з травня до середини липня. Гусінь живиться листям трав'янистих, віддаючи перевагу підмареннику. Зимує гусениця, зрілою вона стає у травні — на початку червня наступного року.[4].

Значення в природі та житті людини

[ред. | ред. код]

Подібно до інших біологічних видів, ведмедиця плямиста є невід'ємною ланкою природних екосистем — споживаючи рослинні тканини і стаючи здобиччю тварин — хижаків та паразитів.

Вид занесений до Червоної книги України (https://mepr.gov.ua/files/docs/nakazy/2021/29/Наказ%20Міндовкілля_29_ЧКУ-тв.pdf [Архівовано 22 квітня 2022 у Wayback Machine.]), Польщі[5] і Самарської[6] і Омської[7] областей Росії. .

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 9 червня 2021. Процитовано 9 червня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  2. Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 9 червня 2021. Процитовано 9 червня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 9 червня 2021. Процитовано 9 червня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 9 червня 2021. Процитовано 9 червня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 9 червня 2021. Процитовано 9 червня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  6. Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 18 вересня 2020. Процитовано 3 червня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  7. Архівована копія. Архів оригіналу за 9 червня 2021. Процитовано 9 червня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)